Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím

Názor
Závažné problémy kvůli drahým energiím má už teď pětina tuzemských domácností. Těch je celkem 4,5 milionu, tudíž závažné problémy se týkají takřka milionu domácností. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti PAQ Research. Závažné problémy znamenají střední či dokonce velké potíže v souvislosti s drahými energiemi.
Závažné problémy kvůli drahým energiím má už teď pětina tuzemských domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Milion domácností v závažných potížích však i tak stále představuje až příliš optimistický údaj. Řada domácností se totiž dosud s realitou energetické drahoty tak úplně nestřetla. Jde například o ty, jež svoji spotřebu průběžně nekontrolují a čekají až na roční vyúčtování.

To pro ně může letos být opravdovým šokem. Šok pak řadu domácností čeká i z dalšího důvodu – nejen letos, ale třeba i v příštím roce. To proto, že mají platby za energie zafixovány na relativně nízké úrovni z doby před válkou. Až fixace skončí, přijde onen šok.

PSALI JSME:
Energie: Na podzim domácnosti čeká cenový šok

Vládní úsporný tarif, na nějž Fialův kabinet podle svých slov vyčlení 66 miliard korun, však zmíněnému takřka milionu domácností nepomáhá. Vláda totiž zatím nerozhodla, na základě jakého klíče – komu a v jakém objemu – bude tarif pomáhat.

Úřady tak zatím členy potřebných domácností mohou odkázat spíše jen k příspěvku na bydlení, případně k příspěvku na živobytí nebo k dávce mimořádné pomoci. Tyto dávky však rozhodně nejsou – a hlavni ani nebudou – samospasné. Otázka také je, na kolik pomůže i samotný úsporný tarif.

PSALI JSME:
Úsporný energetický tarif neřeší podstatu problému

Lidé tak raději berou situaci do svých rukou. Chtějí se zejména připravit na nadcházející podzim a zimu, které budou zcela kritické. Hitem těchto dní je proto samovýroba dřeva. Člověk si za mírný poplatek jezdí pro dřevo přímo do lesa. Jde vlastně o úplně ten nejlevnější způsob, jak si dnes zajistit zdroj energie k vytápění v nadcházející topné sezóně.

Při samovýrobě si člověk otop sám nařeže, naloží a také odveze. Cena kubíku dřeva ze samovýroby, zhruba 200 korun, je až desetkrát nižší, než cena dřeva z pily nebo ze skladu. Přitom i dřevo právě z pily nebo za skladu je i přes své zdražení v posledních měsících stále výrazně levnějším zdrojem energie, než plyn nebo elektřina.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB