Skoro polovina Čechů by chodila do práce i po desetimilionové výhře

Průzkum
Vyhrát deset milionů korun v loterii může změnit člověku život od základu. Přesto jen desetina lidí tvrdí, že by po takové výhře dalo výpověď a úplně přestalo pracovat. Většina lidí by i s takovou sumou dál chodila do stejného zaměstnání. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než tisícovkou respondentů z tuzemských firem, který má redakce FAEI.cz k dispozici.
Vyhrát deset milionů korun v loterii může změnit člověku život od základu. Přesto jen desetina lidí tvrdí, že by po takové výhře dalo výpověď a úplně přestalo pracovat. Ilustrační foto: Pixabay.com

Největší část českých zaměstnanců, konkrétně 44 procent, by podle průzkumu po desetimilionové výhře ve svém pracovním životě nic nezměnila, a i nadále by chodila do stejné práce. Platí to přitom nejvíce o lidech, kteří zastávají nějakou řídící pozici. Zaměstnání by neměnilo ani dalších 17 procent respondentů, kteří by si ale přáli mít jen zkrácený úvazek, nebo jinou, uvolněnější formu práce.

Zcela opačně uvažují zaměstnanci, pro které by výhra takové částky znamenala automaticky podání výpovědi a splnění snu už nikdy nepracovat. Poměrně překvapivě se ale s tímto plánem ztotožňuje jen 11 procent oslovených zaměstnanců. Mezi lidmi do 44 let věku by přestalo úplně pracovat dokonce jen pět procent zaměstnanců.

Více lidí by sice také podalo výpověď, ale kvůli hledání jiné práce, která pro ně bude zajímavější, nebo smysluplnější. Jde především o současné vedoucí pracovníky, ale také o mladší lidi, kteří by si po desetimilionovém zisku hledali práci, která by je více bavila.

PSALI JSME:
Privátní tryskáč a soukromý ostrov. Jak by Češi trávili dovolenou, kdyby vyhráli milion?

Smysluplnost práce je nezbytná pro čtyři pětiny účastníků průzkumu, aby byli v práci motivovaní a angažovaní. Není proto divu, že snem části zaměstnanců je po výhře deseti milionů korun dát výpověď a najít si práci, která bude smysluplnější. Jenže smysluplnost práce je ale mnohdy relativní a nemusí vždy záležet jen na tom, co daná firma nebo organizace dělá.

Vůbec nejméně účastníků průzkumu by se po výhře velké sumy peněz odhodlalo dát výpověď a začalo podnikat. Podnikání láká i za těchto snových vstupních podmínek jen šest procent zaměstnanců. Podobný podíl respondentů také zatím neví, jak by se svým pracovním životem po takové výhře naložili.

Stojí za připomenutí průzkum agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting z roku 2018, z něhož vyplynulo, že pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat a dalších 41 procent vstup do podnikání nevylučuje. Téměř každý druhý zaměstnanec, který o změně přemýšlí, zvažuje začíst s podnikáním kvůli potřebě nezávislosti a větší svobody.

PSALI JSME:
Pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat

Bez zkušeností a praktických znalostí se však podle nevládní organizace JA Czech, která pomáhá rozvíjet podnikavost mladých lidí, lidé do vlastního byznysu příliš nehrnou. Obecným trendem je spíše úbytek mladých podnikatelů. Statistiky ukazují, že podnikatelů do třiceti let v Česku je jen desetina a v posledních letech se jejich počet snížil. Úbytek je patrný především mezi dvacátníky.

Ale zpět k výhře v loterii. Možnost získat hlavní výhru v loterii je vysoce nepravděpodobná, to spíše zraníte nebo se zemřete při cestě do práce, tvrdí statistiky ze západních zemí. Ty ukazují, že máte větší šanci například zahynout při srážce vlaků (pravděpodobnost 1:500 000), nebo že vás usmrtí zásah blesku (1:20 000 000). A vysoká je zejména možnost úrazu při silničním provozu (1:8 000).

Přesto dvakrát více účastníků reprezentativního průzkumu agentury Ipsos z roku 2019 věřilo více v jackpot, než možnosti, že je srazí blesk. Podle šetření pak necelá desetina obyvatel ČR věří tomu, že když bude pravidelně sázet, určitě vyhraje větší částku, než jakou za celou tu dobu prosází. Pravidelný vášnivý sázkař totiž holduje svému hobby často desítky let.

PSALI JSME:
Dva z pěti Čechů nevěří ani investování, ani sázení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.