Skupina ČEZ se vyšvihla mezi světovou špičku. V žebříčku udržitelnosti

Historicky nejlepší ESG hodnocení získala Skupina ČEZ od globálního agregátora CSR Hub. Dostala se tak mezi deset procent nejlépe hodnocených veřejně obchodovaných společností na světě. Pro firmu to má nejen prestižní, ale především reálný dopad: Stává se atraktivnější pro banky a investory. Podrobnosti o nově získaném ratingu udržitelnosti získaly Finanční a ekonomické informace (faei.cz) od společnosti ČEZ.
Skupina ČEZ se v žebříčku udržitelnosti dostala mezi deset procent nejlépe hodnocených veřejně obchodovaných společností na světě. Ilustrační foto: ČEZ

Zkratka ESG je složená z anglických slov Environmental – Social – Governance. Cílem evropské strategie ESG je nejen snížit dopady podniků v oblasti životního prostředí (E), ale také zvýšit jejich sociální odpovědnost (S) a zlepšit jejich řízení (G). Principy této strategie se zatím vztahují na největší firmy včetně české Skupiny ČEZ, ale postupně se rozšíří i na menší podniky.

Globální ratingový agregátor CSR Hub shromažďuje a přepočítává data od přibližně 30 mezinárodních agentur do jednoho souhrnného ukazatele. V databázi se nyní nachází více než 37 tisíc veřejně obchodovaných společností z celého světa, přičemž ČEZ momentálně dosahuje úrovně 90 procent, a dostala se tak mezi desetinu globálně nejlépe hodnocených firem.

Atraktivnější pro banky

Dobře si Skupina ČEZ vede rovněž v rámci užšího sektoru energetik, kde je momentálně téměř 950 společností: Průměrná známka hodnocení energetických společnosti činí aktuálně 82 procent, ČEZ je tedy osm procentních bodů nad průměrem.

„Když jsme před třemi lety vyhlašovali ambiciózní strategii Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka založenou na udržitelnosti, řadil nás tehdy CSR Hub na úroveň 74 procent. Mezinárodní ratingové agentury bedlivě sledují, jaké konkrétní kroky k naplnění našich cílů podnikáme.

To, že jsme se v jejich ESG hodnocení dokázali za tak krátkou dobu tak výrazně posunout, ukazuje, že jsme na dobré cestě,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Členka představenstva a Chief Sustainability Officer Michaela Chaloupková dodala, že vysoký ESG rating navíc znamená, že je ČEZ atraktivnější pro investory a banky, které vyhledávají firmy s jasnou strategií udržitelnosti.

„Řada bank totiž poskytuje úvěrové rámce vázané právě na udržitelnost. Máme uzavřené úvěrové smlouvy s referencí na emisní intenzitu nebo na ratingové skóre od konkrétní ESG ratingové agentury,“ vysvětlila Chaloupková.

První úvěrovou linku vázanou na ESG rating uzavřela Skupina ČEZ v létě 2023 s UniCredit Bank, následovaly další s Všeobecnou úvěrovou bankou a naposledy letos v dubnu s CaixaBank. Již v dubnu 2022 vydala společnost ČEZ dluhopisy vázané na udržitelnost jako vůbec první na burze kotovaná energetika ve střední a východní Evropě.

Dluhopisy v objemu 600 milionů eur, tedy zhruba 14,5 miliard korun, a s kupónem 2,375 procenta jsou spojené se závazkem snížení emisní intenzity. Splatnost dluhopisů je v roce 2027, klíčovým ukazatelem bude hodnota emisní intenzity výroby energie v roce 2025.

Skupina ČEZ představila v roce 2021 svou byznysovou strategii Čistá Energie Zítřka založenou právě na pilířích ESG. Klíčovou součástí environmentální části je dekarbonizace svého portfolia, snižování emisí skleníkových plynů i dalších znečisťujících látek a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040.

Dotazník udržitelnosti

Strategie ESG se postupně stává důležitým faktorem dalšího rozvoje podniků. Různé studie ukazují, že výrazná většina tuzemských podniků vidí svou budoucnost pouze tehdy, pokud budou prosazovat téma udržitelnosti.

Uvědomují si, že ESG se nedá obejít. Vybrané velké firmy, jejichž okruh se rozšiřuje, ostatně musí podle platné evropské legislativy nově zpracovávat takzvané zprávy o udržitelnosti.

„Chtějí-li firmy zůstat i nadále konkurenceschopné, musí začít včas reagovat na legislativní požadavky a začleňovat je do své strategie. Tlak spotřebitelů a investorské veřejnosti bude postupně narůstat a rychlost adaptace se stane konkurenční výhodou. Projeví se jak na valuaci společnosti, obratu či vnímání značky, tak nakonec i na přístupu k finančním zdrojům,“ uvedla například ČSOB banka.

Právě ČSOB patří do skupiny bank, které nabízejí svým firemním klientům společný ESG dotazník. Firmám poslouží k tomu, aby se mohly lépe zorientovat v oblasti udržitelnosti a ESG ukazatelů. Pro banky bude dotazník užitečným nástrojem k naplňování povinných regulatorních požadavků v oblasti vykazování udržitelného podnikání.

Automatizovaný strukturovaný dotazník vytvořila Česká bankovní asociace (ČBA) se společností CRIF – Czech Credit Bureau. Data do něj vyplněná si bude skupinka bank (Česká spořitelna, ČSOB, ING Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank) navzájem sdílet a tím sníží administrativní zátěž pro firmy.

„Pro mnoho klientů je přechod k udržitelné ekonomice velkou příležitostí, a pokud ji dokážou správně uchopit, vybudují si tím jistě lepší pozici pro budoucí růst. Dotazník je dobrým vstupem pro seznámení se s problematikou ESG a také je zkrácenou formou toho, co již řada firem zná z regulace nefinančního reportingu,“ uvedla Česká bankovní asociace.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB