Skupina PPF plánuje ovládnout Monetu

Názor
Minulý pátek po zavření trhu oznámila Moneta, že dostala od skupiny PPF návrh na získání akcií Monety do výše dvaceti procent od jejích akcionářů (dobrovolný veřejný návrh – pozn. aut.). Dále PPF plánuje začít jednat o akvizici a následné fúzi Monety s Air Bank a dalších finanční společností skupiny PPF. Touto fúzí by PPF získala dalších 39,7 % akcií Monety. Současný podíl PPF v Monetě je 0,6279 procenta.
Minulý pátek po zavření trhu oznámila Moneta, že dostala od skupiny PPF návrh na získání akcií Monety do výše dvaceti procent od jejích akcionářů. Ilustrační foto: FAEI.cz

V rámci dobrovolného veřejného návrhu nabízí PPF akcionářům Monety 80 korun za jednu její akcii. PPF by ráda získala 20 % akcií Monety s právem navýšit objem na 29 procent. Při nabytí více než deseti procent Monety musí PPF získat souhlas regulátora, kterým je Česká národní banka.

Návrh na odkup akcií Monety bude trvat od 8. února 2021 do 26. února 2021 s možností prodloužení do 5. března 2021. Nabízená cena 80 korun nabízí prémii 19,2 procenta k páteční zavírací ceně (67,1 Kč). Předpokládáme, že cena akcií na burze by se měla přiblížit této hranici minimálně po dobu trvání nabídky PPF.

PSALI JSME:
MONETA vyplatí dividendu ve výši 6,15 Kč na akcii

Akvizice a následná fúze

Kromě popsaného dobrovolného návrhu na odkup akcií Monety, PPF plánuje zahájit jednání o možné akvizici Air Bank a dalších společností a následné fúzi. Moneta by tak získala 100% podíly v Air Bank, Home Credit, Benxy a Home Credit Slovakia. Akvizice by se realizovala formou výměny akcií ve směnném poměru 60,3 % (hodnota Monety) ku 39,7 % (hodnota Air Bank).

PPF by tímto krokem získala dalších 39,7 % akcií Monety. Moneta by za tímto účelem vydala nové akcie, které by získala PPF za 100 % akcií Air Bank. Počet akcií Monety by se tím zvýšil z 511 milionů kusů na 847,4 mil.

S největší pravděpodobností by po této transakci musela PPF učinit zbylým akcionářům Monety povinnou nabídku převzetí. A dá se čekat, že cena by byla stejná jako v případě dobrovolného odkupu, tedy 80 Kč. Moneta se k možné transakci vyjádří do pěti dnů (do pátku 29. ledna 2021). Připomínáme také, že o fúzi by museli rozhodnout akcionáři na valné hromadě.

PSALI JSME:
Moneta dokončila akvizici Wüstenrotu za 4,5 miliardy korun

Moneta bude s PPF o akvizici jednat

Zmíněný poměr 60,3 % ku 39,7 % při páteční zavírací ceně Monety (67,1 Kč) oceňuje aktiva PPF na cenu 22,6 miliardy korun. Připomínáme, že na podzim 2018 se o akvizici Air Bank Moneta neúspěšně pokusila. Tenkrát nabízela 19,75 miliardy korun za sto procent. Současná cena Air Bank je tedy o více než 14 procent vyšší.

Poměr ceny k účetní hodnotě (P/BV) je u Monety 1,3x (páteční cena) zatímco u Air Bank bude pravděpodobně desetinky nad dvojnásobek. Z tohoto pohledu se nám jeví aktiva PPF drahá. Připomínáme také, že naše cílová cena pro akcie Monety je 97 Kč, což kontrastuje s cenou nabídky 80 korun.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akcie: konec zmatků, konec zisků?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB