Slábnoucí vyhlídky ropy dál zhoršuje výprodej fondů

Názor
Ropa má od počátku dubna sestupný trend a obchoduje se poblíž svého dvouměsíčního minima. Konkrétně ropa Brent už se stihla propadnout o polovinu z 20 dolarů, o něž si polepšila od loňského prosince, kdy začali Hútíové útočit na lodě v Rudém moři a válka mezi Izraelem a Hamásem přispěla ke zvýšení geopolitického napětí.
I nadále se očekává, že globální poptávka po ropě letos poroste rychleji, než je historický trend. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A také obav, že se konflikt rozšíří a způsobí narušení dodávek od klíčových producentů na Středním východě. Válka sice trvá dál, ale riziko přerušení dodávek se limitně blíží k nule, mimo jiné díky dosavadnímu – vytrvalému – mezinárodnímu úsilí o dosažení klidu zbraní.

K tomuto propadu se nyní přidává výprodej ze strany zaskočených hedgeových fondů, které uzavírají dlouhé pozice, do nichž vstoupily během výrazného oživení, a nově i technický výprodej ze strany obchodníků, kteří poté, co se minulý týden cena náhle propadla pod 200denní klouzavý průměr a v současnosti klesla na 84,42 dolaru za barel, očekávají pokračování sestupného trendu.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Jelikož se ropa neudržela kolem 90 dolarů, což je patrně preferovaná cenová oblast většiny producentů z kartelu OPEC+, ale i kvůli slábnoucím fundamentům, které vidíme níže, je čím dál reálnější vyhlídka na delší období omezené produkce, jež dál změní podíly na trhu.

V tuto chvíli je zde však podle nás jen omezené riziko, že by musela Saúdská Arábie se svými přáteli znovu bránit mezní hranici kdesi pod 75 dolarů za barel.

Výprodej ze strany hedgeových fondů, které mají často pozice ve front-month kontraktech na WTI a Brent, kde je největší likvidita, pomohl prudce omezit okamžité spready, a podpořil tak narativ o oslabených fundamentech.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

I když se ale spekulativní prodej podílel na jeho vzniku, nelze pochybovat, že klíčové indikátory ropného trhu oslabovaly už v předcházejících týdnech. Vidíme to i na zmíněném propadu time spreadů, které fungují jako ukazatel síly či slabosti trhu, a mimo jiné i na rafinérských maržích, které se celosvětově zužují, zatímco zásoby rostou.

I nadále se očekává, že globální poptávka letos poroste rychleji, než je historický trend, a pokud se růstová očekávání náhle nezmění k horšímu, lze počítat s tím, že se ropa Brent do budoucna znovu přiblíží cenové hladině 90 dolarů za barel.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Může se kvůli současné situaci na Blízkém východě cena ropy vyšplhat na 130 dolarů za barel?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční rada státu Wisconsin nakupuje bitcoin

Státní investiční rada státu Wisconsin (SWIB), která je odpovědná za správu aktiv Wisconsinského důchodového systému, ve svém nedávném podání 13-F zveřejnila, že drží akcie v iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti …

Akciové trhy: Praha na červené nule

Hlavní index pražské burzy PX (-0,04 %, 1 566,89 b.) v úterý na začátku seance rostl, ale následně veškeré zisky smazal a skončil na červené nule. Většina ostatních evropských burz v úterý klesla.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB