Slabší důvěra a pozitivní očekávání

Názor
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku. Přesto stále platí, že ukazatele důvěry zůstaly i v lednu poměrně vysoko nad dlouhodobým průměrem a navzdory mírnému poklesu vyznívají veskrze optimisticky.
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb. Ilustrační foto: Pixabay.com

Při pohledu na jednotlivá odvětví a sektory je vidět, že skepse je v posledních měsících patrná snad jen ve službách, které se musely potýkat s protipandemickými opatřeními i slabším zájmem ze strany poptávky, zejména v oblasti cestovního ruchu.

Naproti tomu důvěra v průmyslu, stavebnictví i v obchodě zůstala i v lednu poměrně vysoko. Z průzkumu vyplývá, že ani v dalších zemích EU průmysl nenaráží na problém slabé poptávky, jako na stále nefunkční dodavatelské řetězce. Problém nedostatku materiálu či komponent se dotýká už poloviny firem zúčastněných v průzkumu.

PSALI JSME:
Situace v podnikatelském sektoru se začátkem roku zlepšila

Není to tedy nic nového, co bychom neznali z české praxe. I když v případě ČR je vidět dokonce výrazně vyšší naplněnost zakázkových knih, zatímco problém nedostatku vstupů zde zatím trápí „jen“ necelou třetinu firem. A společná jsou v posledním roce i vysoká inflační očekávání, a to jak v průmyslu a ve stavebnictví, tak i ve službách.

Podrobné výsledky průzkumu za ČR ukazují zlepšení celkové důvěry ve všech odvětvích, dokonce s výjimkou několika málo odvětví dochází i ke zvýšení odhadů poptávky i zaměstnanosti pro následující tři měsíce.

Slabší očekávání mají jen firmy v oblasti realit, dopravy a cestovní kanceláře. Společným jmenovatelem je pandemie, nicméně v oblasti realitního trhu nejspíš zafungovala obava ze slabé nabídky nových i stávajících nemovitostí v kombinaci s očekávaným zpomalením hypotečního trhu.

PSALI JSME:
Růste důvěra průmyslníků a stavařů

Z průzkumu lze vyčíst řadu dalších zajímavých informací, jako například přetrvávající vysoké zásoby v automobilovém průmyslu a na něj navazujícím plastikářském průmyslu a ve firmách vyrábějících kovy a kovové výrobky.

Celkově jak evropský, tak tuzemský lednový průzkum potvrzují, že hlavním problémem jsou i nadále nefunkční dodavatelské řetězce, k nimž se v posledním roce přidává ještě extrémní tlak na růst nákladů firem a v řadě případů i nedostatek pracovníků. V podstatě jsou to brzdy, které brání rychlejšímu rozjezdu ekonomického růstu a navíc posilující inflační tendence napříč kontinentem.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku navzdory rekordnímu strachu z inflace stoupá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.