Slabší důvěra a pozitivní očekávání

Názor
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku. Přesto stále platí, že ukazatele důvěry zůstaly i v lednu poměrně vysoko nad dlouhodobým průměrem a navzdory mírnému poklesu vyznívají veskrze optimisticky.
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb. Ilustrační foto: Pixabay.com

Při pohledu na jednotlivá odvětví a sektory je vidět, že skepse je v posledních měsících patrná snad jen ve službách, které se musely potýkat s protipandemickými opatřeními i slabším zájmem ze strany poptávky, zejména v oblasti cestovního ruchu.

Naproti tomu důvěra v průmyslu, stavebnictví i v obchodě zůstala i v lednu poměrně vysoko. Z průzkumu vyplývá, že ani v dalších zemích EU průmysl nenaráží na problém slabé poptávky, jako na stále nefunkční dodavatelské řetězce. Problém nedostatku materiálu či komponent se dotýká už poloviny firem zúčastněných v průzkumu.

PSALI JSME:
Situace v podnikatelském sektoru se začátkem roku zlepšila

Není to tedy nic nového, co bychom neznali z české praxe. I když v případě ČR je vidět dokonce výrazně vyšší naplněnost zakázkových knih, zatímco problém nedostatku vstupů zde zatím trápí „jen“ necelou třetinu firem. A společná jsou v posledním roce i vysoká inflační očekávání, a to jak v průmyslu a ve stavebnictví, tak i ve službách.

Podrobné výsledky průzkumu za ČR ukazují zlepšení celkové důvěry ve všech odvětvích, dokonce s výjimkou několika málo odvětví dochází i ke zvýšení odhadů poptávky i zaměstnanosti pro následující tři měsíce.

Slabší očekávání mají jen firmy v oblasti realit, dopravy a cestovní kanceláře. Společným jmenovatelem je pandemie, nicméně v oblasti realitního trhu nejspíš zafungovala obava ze slabé nabídky nových i stávajících nemovitostí v kombinaci s očekávaným zpomalením hypotečního trhu.

PSALI JSME:
Růste důvěra průmyslníků a stavařů

Z průzkumu lze vyčíst řadu dalších zajímavých informací, jako například přetrvávající vysoké zásoby v automobilovém průmyslu a na něj navazujícím plastikářském průmyslu a ve firmách vyrábějících kovy a kovové výrobky.

Celkově jak evropský, tak tuzemský lednový průzkum potvrzují, že hlavním problémem jsou i nadále nefunkční dodavatelské řetězce, k nimž se v posledním roce přidává ještě extrémní tlak na růst nákladů firem a v řadě případů i nedostatek pracovníků. V podstatě jsou to brzdy, které brání rychlejšímu rozjezdu ekonomického růstu a navíc posilující inflační tendence napříč kontinentem.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku navzdory rekordnímu strachu z inflace stoupá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.