Slevové akce končí, sazby hypoték opět rostou

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu po poklesech v září a říjnu opět za poslední měsíc vzrostla, a to o 11 bazických bodů. K 7. listopadu tak průměrná sazba činila 6,31 procenta ročně. Za poslední rok tak průměrná sazba vzrostla již téměř o tři procentní body.
Za poslední rok průměrná sazba hypoték vzrostla již téměř o tři procentní body. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

„Zvýšení této sazby stejně jako snižování v minulých dvou měsících mají na svědomí akční slevy. Ty totiž před slabší zimní sezonou skončily,“ informoval Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Tyto drobné výkyvy jsou podle něj součástí běžného fungování hypotečního trhu a spíše jen potvrzují předpovědi o období stabilních úrokových sazeb, které by mělo trvat i do počátku příštího roku. Pro porovnání – v listopadu loňského roku činila průměrná nabídková sazba hypoték 3,39 procenta ročně.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,31 procenta činí v listopadu 23 228 korun. Oproti minulému měsíci vzrostla měsíční splátka hypotéky o 237 korun.

PSALI JSME:
Hypotéky: Světlo na konci tunelu zatím vidět není

Ve srovnání s nárůsty v posledním roce nejde o nijak dramatický růst. „K největšímu meziměsíčnímu nárůstu v posledním roce došlo v červenci letošního roku, kdy měsíční splátka vzrostla o téměř 1 150 korun. Za poslední rok se měsíční splátka zvýšila již o téměř šest tisíc korun,“ uvedl Sýkora.

Nejvýrazněji vzrostly úrokové sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) s fixací na jeden rok, a to 0,19 procentního bodu na 6,68 procenta. Jednoleté fixace hypoték nad 80 procent LTV zdražily o 0,16 procentního bodu na 6,4 procenta.

Nad hranici šesti procent se opět posunula průměrná nabídková sazba hypoték do 80 procent LTV s fixací na pět a deset let. Sazba pětileté fixace vzrostla o 0,12 procentního bodu na 6,07 procent a desetileté o šest bazických bodů na 6,05 procenta. Zvýšila se i průměrná sazba hypoték s fixací na tři roky, a to na 6,46 procenta.

PSALI JSME:
Češi hypotéky splácejí vzorně, s novými ale vyčkávají

Hypoteční úvěry poskytované nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři a deset let zdražily shodně o čtyři bazické body na 6,74 procenta, resp. 6,33 procenta. Průměrná nabídková sazba hypoték nad 80 procent s fixací na pět let vzrostla o na 6,34 procenta.

O svém hypotečním indexu informovala tento týden také společnost Broker Consulting, avšak v jejím případě jde o údaje za minulý měsíc. Průměrná sazba u hypoték podle tohoto indexu v říjnu meziměsíčně klesla o tři bazické body a její hodnota tak za říjen činila 5,87 procenta.

„Protože Česká národní banka na svém posledním měnovém jednání minulý týden ponechala základní úrokové sazby beze změn, dá se očekávat, že i průměrná hypoteční sazba se příliš měnit nebude. V nejbližší době proto nelze očekávat nějaké zásadní zlevnění hypoték,“ informoval redakci Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

PSALI JSME:
Centrální banka místo vyšších úroků sází na intervenci za silnější korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …