Slevové akce končí, sazby hypoték opět rostou

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu po poklesech v září a říjnu opět za poslední měsíc vzrostla, a to o 11 bazických bodů. K 7. listopadu tak průměrná sazba činila 6,31 procenta ročně. Za poslední rok tak průměrná sazba vzrostla již téměř o tři procentní body.
Za poslední rok průměrná sazba hypoték vzrostla již téměř o tři procentní body. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

„Zvýšení této sazby stejně jako snižování v minulých dvou měsících mají na svědomí akční slevy. Ty totiž před slabší zimní sezonou skončily,“ informoval Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Tyto drobné výkyvy jsou podle něj součástí běžného fungování hypotečního trhu a spíše jen potvrzují předpovědi o období stabilních úrokových sazeb, které by mělo trvat i do počátku příštího roku. Pro porovnání – v listopadu loňského roku činila průměrná nabídková sazba hypoték 3,39 procenta ročně.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,31 procenta činí v listopadu 23 228 korun. Oproti minulému měsíci vzrostla měsíční splátka hypotéky o 237 korun.

PSALI JSME:
Hypotéky: Světlo na konci tunelu zatím vidět není

Ve srovnání s nárůsty v posledním roce nejde o nijak dramatický růst. „K největšímu meziměsíčnímu nárůstu v posledním roce došlo v červenci letošního roku, kdy měsíční splátka vzrostla o téměř 1 150 korun. Za poslední rok se měsíční splátka zvýšila již o téměř šest tisíc korun,“ uvedl Sýkora.

Nejvýrazněji vzrostly úrokové sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) s fixací na jeden rok, a to 0,19 procentního bodu na 6,68 procenta. Jednoleté fixace hypoték nad 80 procent LTV zdražily o 0,16 procentního bodu na 6,4 procenta.

Nad hranici šesti procent se opět posunula průměrná nabídková sazba hypoték do 80 procent LTV s fixací na pět a deset let. Sazba pětileté fixace vzrostla o 0,12 procentního bodu na 6,07 procent a desetileté o šest bazických bodů na 6,05 procenta. Zvýšila se i průměrná sazba hypoték s fixací na tři roky, a to na 6,46 procenta.

PSALI JSME:
Češi hypotéky splácejí vzorně, s novými ale vyčkávají

Hypoteční úvěry poskytované nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři a deset let zdražily shodně o čtyři bazické body na 6,74 procenta, resp. 6,33 procenta. Průměrná nabídková sazba hypoték nad 80 procent s fixací na pět let vzrostla o na 6,34 procenta.

O svém hypotečním indexu informovala tento týden také společnost Broker Consulting, avšak v jejím případě jde o údaje za minulý měsíc. Průměrná sazba u hypoték podle tohoto indexu v říjnu meziměsíčně klesla o tři bazické body a její hodnota tak za říjen činila 5,87 procenta.

„Protože Česká národní banka na svém posledním měnovém jednání minulý týden ponechala základní úrokové sazby beze změn, dá se očekávat, že i průměrná hypoteční sazba se příliš měnit nebude. V nejbližší době proto nelze očekávat nějaké zásadní zlevnění hypoték,“ informoval redakci Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

PSALI JSME:
Centrální banka místo vyšších úroků sází na intervenci za silnější korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.