„Slibotechny“ škodí Česku i Vietnamu

Názor
Takzvané slibotechny v České republice škodí lepší hospodářské spolupráci ČR s Vietnamem. Jsou to lidé, kteří pouze jednou nebo dvakrát navštívili Vietnam a po návratu domů se ihned vydávají na různých ministerstvech za „odborníky na Vietnam“, i když dosud nic ve Vietnamu nedokázali a ohlupují na přednáškách i akcích u nás zájemce o toto teritorium.
Marcel Winter, čestný předseda Česko-vietnamské společnosti. Foto: Archív M. Wintera

Pak jsou to také lidé, kteří dosud neuskutečnili žádný zahraniční obchod firmy z ČR s vietnamským kupcem, vůbec neznají v praxi teritoriální marketing, ani zahraniční obchod ve Vietnamu, a pouze lžou, když slibují našim podnikatelům nesplnitelné, hlavně když jim zájemci dobře zaplatí a navíc jim uhradí společnou cestu do Vietnamu.

Zklamaní čeští podnikatelé potom po několika měsících a po vynaložených nepřiměřeně velkých a zbytečných nákladech si na různých seminářích, akcích i na ministerstvech a u politiků stěžují, že s Vietnamem se vůbec nedá hospodářsky spolupracovat a subjektivně paušalizují své špatné zkušenosti. Tato sdělení na veřejných seminářích u nás odradí mnohé naše podnikatele, exportéry, zájemce o kooperaci a investory, kteří se zajímají o Vietnam.

PSALI JSME:
Na volný obchod EU s Vietnamem se musíme včas připravit

Nikdy totiž zklamaní čeští podnikatelé nepřiznají, že se chovali ve svém zahraničním obchodě s Vietnamem doslova amatérsky, neznali praxi všech mnohaletých vietnamských obchodních zvyklostí a zákonů, ani si včas předem neprovedli nebo nezajistili opravdu kvalitní průzkum trhu ve Vietnamu, či řádné prověření vietnamského obchodního partnera a proto zde naletěli různým „slibotechnám“. To škodí lepší a větší hospodářské spolupráci ČR s překrásným, rozvíjejícím se, perspektivním a k nám velmi přátelským Vietnamem.

V zahraničním obchodě i při kooperaci musí být vždy obě strany spokojené, nikoliv že naši podnikatelé budou podvedeni a zklamáni. „Slibotechny“ u nás škodí ČR i Vietnamu a to je nutné si zejména nyní uvědomit. Blíží se totiž termín zahájení realizace 30. června v Hanoji podepsané dohody o volném obchodu EU s Vietnamem (EVFTA), která může díky odbourání cel pomoci našemu exportu i vzájemné kooperaci, ale také k výhodné obchodní spolupráci českých a vietnamských výrobců. Vietnam je pro nás skutečnou bránou do Asie a také na 600 milionový trh zemí sdružení ASEAN, kterému bude již příští rok Vietnam předsedat.

Autor je čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Místo memorand musí být smlouvy

  1. No hlavně že autor článku je ta správná osoba na to vykládat o SKUTEČNÉM životě a praxi ve Vietnamu…. Pak nechápu proč je nevítaným návštěvníkem našeho zastupitelského úřadu v Hanoji a nikdo z krajanů kteří zde žijí s ním nechce být spojován 😀

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Tržby obchodníků zpomalily tempo růstu

Rostoucí náklady na nájemné, energie a mzdy nutí obchodníky zdražovat zboží a služby. V ekonomice si můžeme všimnout dynamického růstu cenové hladiny, což má přímý vliv na vývoj tržeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dejte pozor, kde se v pracovní době opaříte čajem

Poradna
Jeví se to jako velká nespravedlnost. Zlomíte si nohu na mokrých schodech, opaříte se horkým čajem během přestávky na oběd nebo se pořežete o ostrý předmět. Pokud k tomu dojde v sídle firmy, kde jste zaměstnaní, s velkou pravděpodobností budou zmíněné nehody posouzeny jako pracovní úraz. Na pracovní cestě však obdobný karambol bude naopak považován za vaši nešikovnost nebo smůlu.
Rolovat nahoru