Slovenská policie zasahuje v předlužené Arca Capital. Může to mít zásadní dopady i na české věřitele

Kauza
Jak dnes informují slovenská média, policie od brzkých ranních hodin zasahuje v prostorách finanční skupiny Arca Capital. Jako první o tom informovala slovenská televize Joj s tím, že příslušníci elitní jednotky slovenské policie z Národní kriminální agentury (NAKA) prohledávají různé budovy v Bratislavě.
Příslušníci elitní jednotky slovenské policie z Národní kriminální agentury (NAKA) prohledávají dnes kvůli kauze Arca Capital různé budovy v Bratislavě. Ilustrační foto: Policie Slovenské republiky

Investiční skupina policejní zásah potvrdila ve svém prohlášení: „Příkaz k prohlídce je odůvodněn výlučně tvrzeními Ing. Pavola Krúpy, přičemž jde o tvrzení, která tato osoba opakovaně prezentuje, tj. jeho údajně falešné podpisy na směnkách, upřednostňování věřitelů a vyvádění majetku ze skupiny.“

Podle stanoviska investiční skupiny se Krúpa snaží „kauzu falešné podpisy“ přiživovat dlouhodobě, a to prý s cílem odklonit pozornost od závažných podezření vztahujících se k jeho osobě a k faktu, že on sám je významný dlužníkem skupiny Arca Capital.

„Údajné upřednostňování věřitelů se mělo týkat prodeje společností Karlovarská Korunní a Ondrášovka Holding, které řídil sám Ing. Pavol Krúpa. Tato informace však byla ze strany Arca Capital dementována při jednání u soudu, v němž pan Krúpa napadal moratorium společnosti Arca Capital Bohemia,“ uvedla investiční skupina.

Jak jsme informovali před pár dny, na začátku prosince Městský soud v Praze neprodloužil společnosti Arca Capital Bohemia mimořádnou ochranu před věřiteli a do insolvence zamířil také hlavní akcionář skupiny Arca Rastislav Velič. Toho do insolvence poslal brněnský investiční fond IFIS kvůli nesplaceným pohledávkám v řádu desítek milionů korun.

PSALI JSME:
Potopí se finanční skupina Arca v Česku, nebo na Slovensku?

Zakladatel skupiny Arca a miliardář Pavol Krúpa podal minulý týden návrh na konkurz společnosti Arca Investments. A dnešní policejní zásah může celou věc ještě více zkomplikovat. Vzhledem k obrovským finančním problémům celé skupiny, do kterých se dostala celá česko-slovenská skupina Arca, jde podle odborníků o další důvod pro co nejrychlejší jednání. Jak ze strany soudů, tak věřitelů.

„Právě pro věřitele se směnkami či dluhopisy, které jdou za Arcou, jde o další z řady varovných zpráv. Arca se potápí a půjde ke dnu. Je jen otázka času, jak rychle to bude, a co se z ní zvládne ještě zachránit pro ty, kteří do ní investovali,“ vysvětluje JUDr. Jan Langmeier, advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením. Jeho kancelář zastupuje více věřitelů s nezajištěnými pohledávkami a připravuje jejich společný postup v této kauze.

Langmeier dnes uvedl, že nezná detaily zásahu, ale existuje podle něj také možnost, že policie zmrazí majetek skupiny na Slovensku, dokud nebude ukončeno případné vyšetřování. „V takovém případě pak sice bude moct probíhat insolvenční řízení, bude moct být rozhodnuto o způsobu splacení dluhů a podobně, ale reálně se nebude moct například prodávat majetek. Nebo firmy, které ještě ve skupině Arca fungují,“ vysvětlil.

To pak podle jeho názoru značně snižuje možnost na dohledné nebo vůbec nějaké vymožení pohledávek, zejména u nezajištěných věřitelů. „Tady už opravdu ubývá čas, nejde o měsíce, ale spíše o týdny či dokonce dny,“ shrnul Langmeier možné dopady dnešního policejního zásahu na věřitele včetně těch českých.

PSALI JSME:
Investiční fond Arca Capital CEE vyplatí dividendy ve výši 35 % zisku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB