Slovensko mění ruský plyn za americký. Jde o malou revoluci v tamním plynárenství

Slovensko od příštího roku začne historicky vůbec poprvé dovážet plyn ze severu, a to prostřednictvím nedávno dokončené předávací stanice Výrava na hranicích s Polskem.
Slovensko sníží svoji závislost na ruském plynu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Půjde o plyn, který ve zkapalněné podobě doputuje, zejména z USA, do Litvy. V tamním regasifikačním zařízení polského podniku Orlen bude přeměněn ze zkapalněné podoby zpět do svého přirozeného skupenství, aby se plynovodem vydal přes Polsko právě do Výravy.

Země našeho východního souseda tak sníží svoji závislost na ruském plynu. Dosud na Slovensko plyn proudil převážně právě z východu, z Ruska. Kontrakt Kyjeva a Moskvy o přepravě ruského plynu přes ukrajinské území však vyprchává koncem letoška a nebude obnoven.

Zejména Slovensko a také Rakousko přitom nadále ve velké míře dovážejí ruský plyn potrubní cestou právě přes Ukrajinu. Obě země tak budou muset učinit další opatření, aby si zajistily alternativní dodávky.

Dodávky plynu z Polska na Slovensko se uskuteční na základě v pondělí uzavřené roční smlouvy mezi zmíněným, polským státem ovládaným podnikem Orlen a společností ZSE Energia, jež je ze sta procent vlastněna společností Západoslovenská energetika.

Tohoto druhého největšího dodavatele plynu na Slovensku – po plně státním podniku SPP – vlastní z 51 procent vlastní slovenský stát a ze 49 procent německá energetická skupina E.ON.

Zmíněné nové zamsluvněné dodávky by měly pokrýt potřeby zhruba 30 procent zákazníků ZSE Energia.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB