Slovensku hrozí ekonomický kolaps, Rusko mu zřejmě zastaví dodávky plynu

Názor
Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl listu Financial Times premiér země Eduard Heger. Podle britského deníku jde o dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.
Ukrajinský Naftogaz od září u švýcarského arbitrážního soudu žádá po Gazpromu plnění závazku vzájemného obchodního vztahu, dojednaného koncem roku 2019. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Heger v té souvislosti žádá záchranou pomoc Bruselu v řádu miliard eur, takže nelze vyloučit, že své výroky nadsazuje, aby zvýšil šance, že na evropské peníze dosáhne. To však nic nemění na tom, že situace na Slovensku je závažná. Navíc se může dále citelně zhoršit. Rusko totiž nyní hrozí přerušením dodávek plynu tranzitním plynovodem přes Ukrajinu, jímž právě na Slovensko plyn stále teče.

A nejen na Slovensko. Také pak dále do Rakouska nebo Itálie. Zrovna Itálie ale má podle středečních zpráv agentury Bloomberg zajištěn dostatečný objem potenciálních alternativních dodávek z Alžírska a Egyptu, jestliže by ji Rusko od svého plynu zcela odstřihlo. Nicméně v důsledku hrozby ruské hrozby ve středu vyskočila cena plynu v EU o takřka dvacet procent.

K přerušení dodávek tranzitním plynovodem přes ukrajinské území by mohlo dojít na základě sporu mezi ruským plynárenským gigantem Gazpromem, jejž ovládá Kreml, a ukrajinským státním energetickým podnikem Naftogaz.

PSALI JSME:
Hlavním zdrojem ruského plynu Evropě je poprvé v historii Turk Stream

Naftogaz od první poloviny září u švýcarského arbitrážního soudu žádá po Gazpromu plnění závazku vzájemného obchodního vztahu, dojednaného koncem roku 2019. Gazprom by v jeho rámci měl platit určitý minimální tranzitní poplatek i tehdy, pokud přes ukrajinské území svým evropským zákazníkům žádný plyn nepřepraví.

Gazprom letos citelně snížil objem plynu přepravovaného před Ukrajinu, zejména pak v důsledku květnového vojenského zásahu na předávací plynovodní stanici Sochranovka na hranicích Ruska a Ukrajiny. Kyjev tak přichází o inkaso z poplatků přes tento tranzit, čemuž měl nový model vztahu s Gazpromem předcházet.

V květnu ukrajinský provozovatel plynovodní sítě uvedl, že kvůli bojům na územích východní Ukrajiny ztratil kontrolu nad jejím příslušným úsekem, což ovšem Gazprom vykládá jako neplnění tranzitních závazků.

PSALI JSME:
Stabilní dodávky ruského plynu v EU má teď jen Maďarsko

Gazprom v úterý pohrozil, že ruská vláda může Naftogaz sankcionovat, jestliže by ukrajinský podnik dále pokračoval ve své snaze vymoci si u uvedeného arbitrážního soudu nový model obchodního vztahu.

Pokud by k sankcionování Naftogazu ze strany Ruska došlo, Gazprom nebude moci hradit vůbec žádné poplatky ukrajinské straně. Měl by totiž v důsledku sankce zakázáno provádění jakýchkoli finančních transakcí s Naftogazem. Gazprom považuje arbitráž za „nepřátelský krok“ ukrajinské strany.

Naftogaz ve středu uvedl, že v arbitráži bude pokračovat, což velmi pravděpodobně povede k zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu, což dále zhorší energetickou a tím pádem i ekonomickou situaci nejen na Slovensku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Významná slovenská hliníkárna končí kvůli drahé elektřině

Zavřít reklamu ×
  1. Zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu je možné, i článek se pohybuje ve vágní rovině „zřejmě“, ale nebylo by to prvoplánově namířeno proti Slovensku, ale na omezení tranzitu, tím pádem proti platbám Ukrajině za tento tranzit…
    S omezení dodávek Itálii to teď, na základě výsledků voleb, které budou Rusku vyhovovat, to také nebude nikterak uspěchané…

  2. No, Slovensko poslalo na UA protiletadlový system S300 (již dávno zničený) a teď se diví, že Rusko zastavuje dodávku plynu.

  3. Já nechápu, že se ještě tomuhle někdo diví.
    Prostě nebude žádný ruský plyn. A za sebe doplňuji: konečně! Holt se v zimě nebude topit. A energeticky náročné podniky? Prostě mají smůlu. Nová doba, takže holt budou moct vyrábět jenom v létě z toho, co si vyrobí na střeše fabriky. A ekonomicky? Pokud použiji vyjádření jisté bývalé paní ministryně, mají mít vatu:)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Eurozóna: Indikátory prudce klesají

Zářijový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: Ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a hrubý domácí produkt (HDP) má v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB