Služby opět v černých číslech (na rozdíl od průmyslu a stavebnictví)

Názor
Zatímco průmysl a stavebnictví mají za sebou slabší výsledky, službám se dařilo i v červenci. Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v tomto týdnu se reálné tržby služeb zvýšily meziměsíčně o necelé procento, v ročním vyjádření pak o více než osm procent (sezóně očištěno vč. kalendářních vlivů, pozn. aut.).
Slabší výsledky za červenec má za sebou HORECA, především pak restaurace. Hotelům se tentokrát dařilo lépe díky zvýšenému zájmu českých domácností o domácí dovolené i rozjezdu příjezdové turistiky. Ilustrační foto: Plzeňský Prazdroj

Dařilo se především skladování a dopravě, IT službám a cestovním kancelářím. Naopak slabší výsledky má za sebou HORECA, především pak restaurace. Hotelům se tentokrát dařilo lépe díky zvýšenému zájmu českých domácností o domácí dovolené i rozjezdu příjezdové turistiky.

V každém případě reálné výkony celého cestovního ruchu výrazně zaostávají za výsledky roku 2019. Celá HORECA je dvacet procent pod úrovní tohoto předcovidového roku, cestovky o zhruba 11 procent. V běžných cenách je obrázek sice optimističtější, avšak mnohem podstatnější je právě tento reálný výkon cestovního ruchu.

PSALI JSME:
Služby opět v plusu

V dalších měsících lze očekávat, že zejména služby pro domácnosti budou pod zvýšeným tlakem. Snaha omezovat zbytné výdaje v důsledku vysoké inflace postupně převládne a nejspíš postihne jak cestovní ruch, tak především oblast HORECA.

Služby budou mít nicméně dál tendenci alespoň částečně vykrývat slabší výsledky průmyslu a pravděpodobně zmírní recesi, ke které česká ekonomika nejspíše směřuje. V každém případě stejně jako ostatní odvětví a obory budou i firmy ve službách pod tlakem rostoucích nákladů na energie, které doženou část firem na hranu existence.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Služby stále vyvažují slabé výsledky průmyslu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).