Služby přebírají otěže ekonomiky

Názor
Zatímco výsledky průmyslu a stavebnictví se v posledním měsíci propadají, situace ve službách vypadá přece jen optimističtěji. A budou to právě služby, na které bude moci česká ekonomika v letošním roce primárně spoléhat.
V prvním čtvrtletí se dařilo většině oborů, včetně těch navázaných na cestovní ruch, a to díky rapidnímu zvýšení tržeb v letecké dopravě díky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtletně i meziročně. Dařilo se většině oborů, včetně těch navázaných na cestovní ruch. Ať už šlo o rapidní zvýšení tržeb v letecké dopravě díky pokračujícímu boomu cestování Čechů nebo cizinců přijíždějících do ČR.

O posilování pozice cestovního ruchu svědčí další nárůst počtu návštěvníků i délka jejich pobytu v ČR. Postpandemický restart turistiky pokračuje, a to nejenom díky domácím cestovatelům, kteří „objevili“ ČR, a tím v podstatě zachránili cestovní ruch v časech, kdy sem nikdo moc nejezdil.

Rozjíždí však se však i příjezdová turistika, i když zahraničních návštěvníků je stále méně než na začátku roku 2019 a přicházejí trochu v jiném složení.

PSALI JSME:
Němci, nebo Japonci? Kteří zahraniční turisté u nás nejvíce utrácejí

Čtvrtina přichází z Německa, následovaná Slováky, Poláky a Brity. Ještě před pěti lety se na předních příčkách umísťovali i Rusové a Číňané, letos se už do top10 ze zřejmých důvodů nedostanou. A poznat je to zejména návštěvnosti jižních Čech.

Dařilo se i s cestovním ruchem spojenému oboru HORECA, i když ani zde se reálně nepodařilo vrátit se na předpandemickou úroveň. Hůře je na tom ubytování, které je asi o čtvrtinu níže, restaurace jen o deset procent.

Ubytování tak dohání skluz podstatně pomaleji, i když je otázkou, kolik přespání vlastně v číslech díky šedé ekonomice vlastně vůbec nevidíme. Služby mají našlápnuto udržet letos českou ekonomiku v růstových číslech.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tržby za prodej služeb ukazují na pozvolné oživování poptávky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB