Služby přebírají otěže ekonomiky

Názor
Zatímco výsledky průmyslu a stavebnictví se v posledním měsíci propadají, situace ve službách vypadá přece jen optimističtěji. A budou to právě služby, na které bude moci česká ekonomika v letošním roce primárně spoléhat.
V prvním čtvrtletí se dařilo většině oborů, včetně těch navázaných na cestovní ruch, a to díky rapidnímu zvýšení tržeb v letecké dopravě díky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtletně i meziročně. Dařilo se většině oborů, včetně těch navázaných na cestovní ruch. Ať už šlo o rapidní zvýšení tržeb v letecké dopravě díky pokračujícímu boomu cestování Čechů nebo cizinců přijíždějících do ČR.

O posilování pozice cestovního ruchu svědčí další nárůst počtu návštěvníků i délka jejich pobytu v ČR. Postpandemický restart turistiky pokračuje, a to nejenom díky domácím cestovatelům, kteří „objevili“ ČR, a tím v podstatě zachránili cestovní ruch v časech, kdy sem nikdo moc nejezdil.

Rozjíždí však se však i příjezdová turistika, i když zahraničních návštěvníků je stále méně než na začátku roku 2019 a přicházejí trochu v jiném složení.

PSALI JSME:
Němci, nebo Japonci? Kteří zahraniční turisté u nás nejvíce utrácejí

Čtvrtina přichází z Německa, následovaná Slováky, Poláky a Brity. Ještě před pěti lety se na předních příčkách umísťovali i Rusové a Číňané, letos se už do top10 ze zřejmých důvodů nedostanou. A poznat je to zejména návštěvnosti jižních Čech.

Dařilo se i s cestovním ruchem spojenému oboru HORECA, i když ani zde se reálně nepodařilo vrátit se na předpandemickou úroveň. Hůře je na tom ubytování, které je asi o čtvrtinu níže, restaurace jen o deset procent.

Ubytování tak dohání skluz podstatně pomaleji, i když je otázkou, kolik přespání vlastně v číslech díky šedé ekonomice vlastně vůbec nevidíme. Služby mají našlápnuto udržet letos českou ekonomiku v růstových číslech.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tržby za prodej služeb ukazují na pozvolné oživování poptávky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.