Služby se na rozdíl od průmyslu vracejí k normálu jen pozvolna

Názor
Ani květen neposunul výsledky služeb příliš vzhůru. Ve srovnání s dubnem se jejich celkové reálné tržby zvýšily o 0,4 procenta a stále tak výrazně zaostávají jak za loňským předcovidovým únorem, tak i rokem 2019. Jsou sice alespoň výše v meziročním srovnání (+12,5 %), avšak jen díky velmi nízkému srovnávacímu základu z doby prvního lockdownu.
Pomalu se rozjíždí i letecká doprava nebo i cestovní kanceláře. Cestovky jsou ve srovnání s loňským únorem na 25 procentech tržeb, letecké společnosti na 36 procentech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výrazné zlepšení za poslední měsíc však zaznamenala HORECA (segment hotelnictví a různých druhů gastronomických provozů, pozn. red.), kde se tržby zvýšily o 40 procent, avšak i zde platí, že startovací laťka byla posazena velmi nízko. Teprve až červnová a červencová čísla ukážou, jak dlouhý asi bude návrat k normálu v situaci, kdy zde stále ještě chybí zahraniční turisté.

Ale jak už napovídají výsledky loňské sezóny, tuzemský cestovní ruch dokáže významnou část chybějící zahraniční klientely vykrýt. Tedy alespoň z pohledu celkových velkých čísel, protože jen těžko to může platit třeba pro pražské hotely.

PSALI JSME:
Rekordní propad. Pražské hotely doplatily na covid-19 nejvíce v Evropě

Pomalu se rozjíždí i letecká doprava nebo i cestovní kanceláře, avšak jejich skluz z doby lockdownu je ještě větší, než v případě celého segmentu HORECA. Cestovky jsou tak třeba ve srovnání s loňským únorem na 25 procentech tržeb, letecké společnosti na 36 %.

I když návrat řady služeb k předkrizovým tržbám se může počítat v letech, samotné oživení, které je z čísel patrné, přispěje k lepším výsledkům české ekonomiky už ve druhém čtvrtletí. Zatímco průmysl ztrácí v důsledku nedostatku komponent svůj dech, služby ho pomalu a jistě nabírají. Proto lze počítat s velmi solidním výsledkem hrubého domácího produktu (HDP), jehož první předběžný odhad se dozvíme už na konci měsíce.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl ve vleku chybějících součástek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pád cen v zemědělství nezpomaluje

Po šesti měsících meziměsíčních poklesů tentokrát ceny průmyslových výrobců stouply o 0,2 procenta. V meziročním srovnání ceny rostly o 1,8 procenta. Srpnový výsledek tak předčil naší i tržní prognózu, přesto jde o …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB