Služby se na rozdíl od průmyslu vracejí k normálu jen pozvolna

Názor
Ani květen neposunul výsledky služeb příliš vzhůru. Ve srovnání s dubnem se jejich celkové reálné tržby zvýšily o 0,4 procenta a stále tak výrazně zaostávají jak za loňským předcovidovým únorem, tak i rokem 2019. Jsou sice alespoň výše v meziročním srovnání (+12,5 %), avšak jen díky velmi nízkému srovnávacímu základu z doby prvního lockdownu.
Pomalu se rozjíždí i letecká doprava nebo i cestovní kanceláře. Cestovky jsou ve srovnání s loňským únorem na 25 procentech tržeb, letecké společnosti na 36 procentech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výrazné zlepšení za poslední měsíc však zaznamenala HORECA (segment hotelnictví a různých druhů gastronomických provozů, pozn. red.), kde se tržby zvýšily o 40 procent, avšak i zde platí, že startovací laťka byla posazena velmi nízko. Teprve až červnová a červencová čísla ukážou, jak dlouhý asi bude návrat k normálu v situaci, kdy zde stále ještě chybí zahraniční turisté.

Ale jak už napovídají výsledky loňské sezóny, tuzemský cestovní ruch dokáže významnou část chybějící zahraniční klientely vykrýt. Tedy alespoň z pohledu celkových velkých čísel, protože jen těžko to může platit třeba pro pražské hotely.

PSALI JSME:
Rekordní propad. Pražské hotely doplatily na covid-19 nejvíce v Evropě

Pomalu se rozjíždí i letecká doprava nebo i cestovní kanceláře, avšak jejich skluz z doby lockdownu je ještě větší, než v případě celého segmentu HORECA. Cestovky jsou tak třeba ve srovnání s loňským únorem na 25 procentech tržeb, letecké společnosti na 36 %.

I když návrat řady služeb k předkrizovým tržbám se může počítat v letech, samotné oživení, které je z čísel patrné, přispěje k lepším výsledkům české ekonomiky už ve druhém čtvrtletí. Zatímco průmysl ztrácí v důsledku nedostatku komponent svůj dech, služby ho pomalu a jistě nabírají. Proto lze počítat s velmi solidním výsledkem hrubého domácího produktu (HDP), jehož první předběžný odhad se dozvíme už na konci měsíce.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl ve vleku chybějících součástek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.