Služebním autem na dovolenou v cizině? Jen se souhlasem firmy

Nevlastníte-li auto, jímž se chystáte odjet na dovolenou, je užitečné mít u sebe na cestu potvrzení majitele automobilu (firmy, leasingové společnosti, rodičů, přátel, pozn. aut.), že s ním můžete do ciziny cestovat. V opačném případě může být nezbytné si takový písemný souhlas dodatečně vyžádat a čekat na něj v zahraničí, protože bez něj vás lokální policie nebo jiné orgány nepustí dál.
Před cestou se zapůjčeným vozem do zahraničí se doporučuje prověřit, auto splňuje veškeré zákonné podmínky – např. zda má „zelenou kartu“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle oslovených odborníků je dokonce nutné, aby si zaměstnanec v případě, že chce jet na dovolenou se zapůjčeným služebním automobilem, od zaměstnavatele opatřil potvrzení o užívání služebního vozu.

„Toto potvrzení musí obsahovat identifikační údaje, jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele, identifikaci automobilu a v neposlední řadě, také sdělení majitele vozidla, tedy zaměstnavatele, že se zapůjčením jeho vozidla souhlasí,“ informoval redakci Michal Jelínek, partner společnosti V4 Group.

Před cestou se zapůjčeným vozem do zahraničí se doporučuje prověřit, zda auto splňuje veškeré zákonné podmínky, tedy zda má povinné ručení (tzv. zelenou kartu), nebo zda se v autě nacházejí veškeré doplňky nutné pro tzv. povinnou výbavu. Dále se doporučuje sjednat před cestou cestovní pojištění, a to nejlépe s připojištěním a asistenční služnou pro případ poruchy nebo nehody.

A co když v zahraničí dojde k nehodě? „Před odjezdem do zahraničí je třeba zjistit si předpisy v zemích, kudy na dovolenou projíždíte. A ta nejsou jednotná,“ sdělila naší redakci tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

PSALI JSME:
Jaké jsou rozdíly mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla?

V řadě zemí, kam čeští turisté míří o prázdninách nejčastěji, jsou podmínky přísnější. Například v Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, na Ukrajině nebo v Maďarsku a v Bulharsku je třeba k nehodě přivolat policii vždy, i když jde třeba jen o „ťuknutí“.

V mnoha zemích je opuštění místa nehody před příjezdem policie nebo okamžité neposkytnutí první pomoci zraněným hodnoceno jako trestný čin, za který se může viník dostat až na několik let do vězení.

PSALI JSME:
Kdy je třeba k nehodě v zahraničí volat policii

V jiných zemích naopak může motorista, jenž trvá na přítomnosti policie na místě nehody, přestože nejde o naléhavou situaci, za její příjezd a šetření zaplatit. Například v sousedním Rakousku jde o poplatek 36 eur.

Telefonátem na policii s vysvětlením konkrétního průběhu nehody zjistíte, zda bude chtít nehodu šetřit na místě či nikoli, případně zda je nezbytné vyžádat si třeba jiný úřední dokument o poškození vozidel při nehodě. Ten je například v řadě zejména balkánských zemí nezbytný pro průjezd zpět přes hranice.

PSALI JSME:
Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Zima je tu: Přezutím pneumatik to jen začíná

Dětem jsme pořídili zimní bundy, zazimovali jsme chalupy, definitivně zamávali letnímu obutí, ale zapomínat nesmíme ani na své plechové mazlíčky. Za přezutí pneumatik máte samozřejmě pochvalu, ale tím to rozhodně …

Benzin, nafta, nebo elektřina? V Česku stoupá zájem o LPG

I když někteří aktivisté považují motoristy za zločince a auta za vražedné nástroje, těžko mohou popřít fakt, že představují jednu ze stěžejních hnacích sil ekonomiky. Ve světle aktuálních prodejů elektromobilů, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?