„Šmejdi“ jsou stále vynalézavější. Na jejich triky nedoplácejí už jen senioři

Nejsnazším cílem takzvaných šmejdů zpravidla bývají senioři, ale nezaměřují se už jen na ně. „Šmejdi“ navíc vymýšlejí stále důmyslnější cesty, jak se snadno dostat k penězům a nesází tak jen na „klasický“ podomní prodej. Zaměřují se nově i na uzavírání smluv po telefonu a na energetické aukce. „Energetičtí šmejdi“ tak kromě seniorů snadno napálí i nezkušenou mladší generaci.
Mezi nejnovější praktiky energetických šmejdů patří vychytralá a manipulativní komunikace po telefonu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od podomních prodejců nekalí obchodníci začali přecházet k novým formám a fintám, jako jsou například energetické aukce, prodej po telefonu, vydávání se za zástupce státních orgánů nebo na první pohled nevinné dárky zdarma k uzavřeným smlouvám.

„Česká obchodní inspekce zaznamenala zvýšené počty stížností na energetické aukce a podobné smlouvy, na základě kterých měl být zprostředkován výhodnější dodavatel elektřiny či plynu, už v loňském roce. Spotřebitelé si stěžovali například na smluvní pokuty, které jsou jim účtovány, pokud podepíší s takovým „překupníkem energií“ smlouvu, ale následně odmítnou akceptovat vybraného dodavatele energie nebo od takové smlouvy chtějí odstoupit,“ uvádí inspekce.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund, už letos v lednu upozornil, že někteří dodavatelé elektřiny nebyli na zdražování připraveni. „Těm krachy hrozí a lidé by si na ně proto měli dát obzvlášť pozor,“ varoval. „Zejména menší dodavatelé elektřiny se ocitají pod značným tlakem. Budou proto na stávající nebo potenciální zákazníky zkoušet o to intenzivněji své triky. Zejména starší lidé by si měli dát pozor a nic ve dveřích nepodepisovat zástupcům firem dodávajících elektřinu, kteří jsou často jakýmisi podomními prodejci,“ upozornil ekonom.

Mezi nejnovější praktiky energetických šmejdů patří podle společnosti Energie ČS vychytralá a manipulativní komunikace po telefonu. Většinou jde o zprostředkovatele, kteří slibují potenciálním klientům významné úspory. Ti často ani nevědí, že se telefonním hovorem zavázali ke změně dodavatele energií a navíc na několik let. Prodejcům stačí vymámit po telefonu pouze souhlasné: „Ano“ a smlouva je platná. Vyvázat se z ní pak bývá velice drahé. Často ani není zřejmé, že k volajícímu hovoří zprostředkovatel, který se snaží vnutit mu nového dodavatele.

Podobná rozčarování přinášejí i některé „dárky“ k uzavřeným smlouvám se zprostředkovateli energií. Pokud klienti chtějí od smlouvy odstoupit, musí je draze vykoupit. „Šmejdi“ také v poslední době používají nové finty, kdy se odvolávají, že jsou zástupci státního subjektu, jako třeba Energetického regulačního úřadu či České obchodní inspekce. A následně zkoušejí triky, že jdou překontrolovat smlouvy, ohlídat nejnižší ceny a podobně.

Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že letos v létě se spojili přední dodavatelé energií do společné aliance proti nekalým praktikám. Před pár týdny pak aktualizovali a zároveň zpřísnili Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a s plynem na ochranu spotřebitelů a to za účasti České obchodní inspekce, Energetického regulačního úřadu a ministerstva průmyslu a obchodu.

PSALI JSME:
Dodavatelům elektřiny hrozí krachy. O to více budou zkoušet své triky zejména na starší lidi

Zavřít reklamu ×
 1. No myslím že v dnešní době již má skoro každý chtrý teefon.A do něj se dá nainstalovat aplikace která blokuje negativně hodnocená telefonní čísla a nebo na ně jen upozorní.Já používám „můžu to zvednout“ a tento program nabízí jak upozornění že mi volá šmejd a nebo si mohu nastavit přímo zablokování tohoto hovoru .-)

  • Tobě ANO nabízelo elektřinu po telefonu?
   Nebo cokoliv jiného.?
   Jsi trapný, už Vy vypa**anci si vymyslete něco nového.

  • záleží kdo volá třeba má pro vás skvělou nabídku já jsem taky nadával skočil O2 na špek stalo se tipal telefony atd… Jednou se oz pan XY já jsem si ho poslechl a za měsíc jsem si u něj založil přes něj založil účet a od vložení prvních peněz se mi za 8 dní to celý zvedo přes 20 %. Už je to necelé rok a telefon a starosti neřeším. Takže já jsem změnil názor. Vidím jak jste všichni skeptický a chápu ale 3 z 10ti jsou k přehodnocení dříve chodili od dveří k dveřím teď je na mě jestli to položím nebo si to poslechnu a vydělá si luxusně. Samozřejmě společnosti co vidíme v TV jako banky energie telekomunikace jsou sracove to si myslím já ale investice pozor prověřená s licencí u ČNB! Která zhodnocuje 20%-35%jsou top. Doporučuji. Když to půjde takhle tak do 3 let nedělám nic a bude se mít skvělé klidně vám na pana rád dám kontakt.A hlavně za chvilku to že vám někdo volá máte víte kde Každopádně bacha jiné firmy můžou nabízet nebo prodávat rádoby produkt ze ve finále vyděláte 2% tzn. Nula nula prd a k tomu prd

 2. Taky už to na mě zkoušeli. Ale řekl jsem že hovor si nahrávám a chci písemnou smlouvu. Smlouvu dovezl kurýr, že ji stačí podepsat, že všechno co v ní je mi řekly po telefonu. Když jsem řekl, že si ji chci přečíst, tak začal vykládat jak spěchá a že už přece všechno vím. Po přečtení prvních dvou stran, kde byly naprosto jiné podmínky než jaké mi řekly do telefonu, jsem mu smlouvu bez podpisu vrátil a telefonní číslo přidal k blokovaným.

 3. Vše je jenom důsledkem špatného zákona.Dokud
  byla smlouva platná pouze na základě vlastního
  podpisu,tak každý si mohl v hlavičce smlouvy přečíst,
  komu se vlastně upisuje.Ten,kdo vymyslel a schválil
  zákon podle kterého lze pouze na základě souhlasu
  anonymního volajícího uzavřít smlouvu by měl být
  postaven před soud a zbaven možnosti být součástí
  jakéhokoli rozhodovacího orgánu.Navíc by tento zákon měl být zrušen.

  • To je pravda a člověk jenom žasne, že někdo vůbec mohl takový zákon vymyslet a schválit. A jenom doplňuji, že šmejdi se obracejí i na podnikatele například s tím, že je uvedou zdarma ve svém úžasném katalogu. Když jim kývnete, za rok a den (to mají ohlídané), vám zavolají, že máte zaplatit kolem 10 000.- Kč, protože další rok je už zpoplatněný a vy jste se včas neodhlásili. O tom samozřejmě nebyla v lákajícím telefonátu řeč. Přitom katalog zřejmě vůbec neexistuje nebo je dostupný jen po usilovném hledání, takže ho nikdo nevyužívá a samozřejmě vám z něj žádná zakázka nepřijde.

 4. A co naši slavní zákonodárci naplavení ve sněmovně a v senátu? Myslím si, že řešení je velmi jednoduché, jen by ti co berou nemalé platy za nic nedělání museli chtít. Ale to by jsme po všehoschopných, ale s prázdnýma hlavama chtěli asi moc.

 5. Jenom se divím, jak mohli zákonodárci schválit možnost uzavření smlouvy po telefonu, kdy stačí říct neprozřetelně slovíčko „ano“. Je to obyčejná lumpárna. Jenom mne to utvrzuje v přesvědčení, v jaké právní džungli žijeme.

 6. Jak někdo přijde ke dveřím, ženu ho sviňským krokem. V případě telefonu jasné „ne,“ pokud opruzuje dál, je okamžitě v prdeli. A je klid. Rada. Vyvarujte se vyslovit slovo „ano.“ Na jakou koliv jejich konverzaci.

 7. ….a kdo schválil takovéto možnosti zákonem . Také šmejdi – ale političtí a zákonodárná hovada …

 8. Všichni tihle napálení by si měli uvědomit v příštích volbách, že uzavírání těchto smluv po telefonu umožňuje nový občanský zákoník z dílny pana Pospíšila (TOP 09) z doby jeho úřadování jako ministra spravedlnosti.

 9. Může mi prosím někdo říct kdo vůbec navrhl a schvalil závaznou smlouvu po telefonu!!! Tak to je největší ŠMEJD

  • I šmejdi budou mít své lobbisty, na to se můžete spolehnout. Jinak v kuloárech poslanecké sněmovny se to všelijakými lobbisty jenom hemží. Lobbing je zákonem posvěcená korupce. Šmejdovské firmy jsou určitě taky sponzory politických stran. Jen tak zadarmo by stranické mafie neprotlačovaly zákony, které jsou nemorální, proti zdravému rozumu nebo dokonce na hraně zločinu.

 10. Když zde píšete, že se spojili dodavatele energií proti nekalým praktikám proč je nevyjmenujete, aby jsme se dozvěděli kteří to jsou. Proč to zde blabolite, když je neumíte ani vypsat -lidí nejsou jasnovidci, aby věděli kteří to jsou.

 11. Vážení,musím souhlasit s článkem na 100%!! V současné době jsem
  dostával xkrát mail s nabídkou úspory spotřeby el. Jedná se o firmu či výrobek: „customersupport24″. Na dotaz, jak to funguje, mi bylo sděleno tel.č.234708451,“strčíte zařízení do jakékoli zásuvky v bytě a začnete spořit“. Prosím, čtete správně! Věřím, že každému jedinci dojde klasické oblbování lidí!!! K tomu jen dodám, že ze strany volajícího bylo voláno 2x. navíc se dovolával na vysokoškolského vzdělání a že elektřina má „bludné“ proudy, které toto zařízení odstraňuje a tím dochází k úsporám…. Zmohl jsem se pouze na jeden dotaz. „Prosím, kolik idiotů jste již za dnešní dopoledne získal:?“
  Odpověď : „To je obchodní tajemství!“ Stačil jsem mu ještě sdělit jedno, „Jste zralý na podání žaloby!“ Jeho první volání bylo ve 12:20 hod, když požadoval druhý telefonát na 13.hodinu….
  prosím všechny lidi. I po dotazu u mého známého opravdu odborníka, jeden zásadní vzkaz. není žádný přístroj, který by ovlivnil spotřebu elektřiny v domácnosti. Potom zbývá jediný, a to odpojení hodin, což vede do kriminálu…. Takže prosím, lidi, přemýšlejte!!!!

  • Můžete mi někdo vysvětlit jednu věc? Bydlím na venkově, bude mi 65 let a v životě mi nevolal žádný šmejd, do schránky mi také závadné písemnosti nechodí kromě žádosti i příspěvek na charitu(3x do roka). Není to náhodou tak, že si lidi sami nabíhají a vyhledávají, co je kde levnějšího? Programy pak takového serfaře vyhodnotí jako vhodnou oběť.

 12. Řadu let se o šmejdech píše, o jejich praktikách, mluví se o nich a lidé to nečtou či rady ignorují. A vláda či nadřízené orgány spí či berou odměny a než něco ze sebe s halasem vypotí, šmejdi již mají vymyšlené něco jiného. Vždy jsou o krok napřed.

 13. zrovna včera jsem od nějakého šmejda dostal e-mailem upozornění na zaplacení faktury k 29.12.2019 na částku 7588.988kč. to jsem se nasmál

 14. Včera mi volala nějaká neznámá žena.Jestli si ji chci vzít.Řekl jsem ANO a tak jsme manželé.Dneska mi volal Babiš.Prej jestli ANO,bude lépe.Řekl jsem ANO,a už se mám lépe……..Stačí tak málo…říct ANO 🙂 🙂 🙂

  • Aby obchodník prodal,potřebuje toho,co nakoupí.A když nakoupíte,děláte to dobrovolně.Nejsu obchodník,ale tvrdit,že každý obchodník je šmejd? Vy snad nenakupujete?

  • nevím co je na obchodování špatného, blbost toho kdo nalítne na něco co tu kvalitu, cenu atd nemá a koupí, stačí mít a používat mozek

 15. I kdybych řekl 1000x ANO,to mi jako chcete říct,že můj mobil odešle automaticky moji adresu,číslo plyno(vodo,elektro)měru,kopii OP,prostě všechny doklady,které jsou nutné u uzavření smlouvy??? A to nemluvě o tom,že snad každej,kdo odebírá energie,je odebírá na základě platné smlouvy se stávajícím dodavatelem??? To se jako ta smlouva sama ukončí???? A váš současný dodavatel energií neřekne ani Ň??? Bože,tohle jsou ale kraviny…Jenom naprostý IDIOT může na něco takového přistoupit.A potom mu dobře tak.Zaslouží si to,protože je IDIOT.Nic jiného k tomu nelze říct.

 16. A ještě poslední věc.Od smlouvy uzavřené po telefonu máte ze zákona 14-ti denní lhůtu na odstopení bez udání důvodu.Takže pěkně prosím autore(autorko)článku,nedělejte z lidí totální blbce.A ten zbytek si pak může vylívat srdce,jak nakoupil zázračné hrnce,vysavač nebo deku za 70 tisíc a jak toho ted lituje.Těchto primitivů mi líto není.Ti si to zaslouží.

 17. Na hlupacich se da dobre vydelavat to je stare jako lidstvo samo a lide sou nepoucitelni tak jim to patri .mne take prisel meil ze sem byl napaden hekrem at zaplatim 350 eur nebo zverejni vse z video kamery co mam zabudovanou v pc atd akorad je problem ze zadnou kameru nemam pc tak sem ho poslal dopr…. magora.

 18. Nechápu jednu věc, když jdu na obchodního zástupce dodavatele energií zařizovat jakoukoliv změnu pro jakéhokoliv mého zákazníka, chtějí po mně podepsanou plnou moc. Jak je tedy možné, že bez podepsané plné moci může zku_venej šmejd na základě vysloveneho „ano“ cokoliv změnit.

 19. Základ je nebrat na soukromý telefon neznámé tel. čísla . Já a moji příbuzní to tak děláme. Na služební zajisté bereme všechny hovory .Zajímavé je , že na naše služební čísla ze zaměstnání takoví šmejdi nikdy nevolají.

 20. Když je někdo tak hloupej a snaží se na všem ušetřit… Mně volají každou chvíli s různými nabídkami, průzkumy. není přece nic jednoduššího, než hned po první větě říct „nemám zájem“, a pokud dotyčný pokračuje, prostě zavěsit. A ne zjišťovat, co a jak, odkud mají moje číslo atd. – Na to jsou ti profíci už vyškolení, jak reagovat a pokračovat v hovoru, vždyť spousta prosťáčků se i tak nechá nachytat.

 21. Všichni je znají, úřady, policie, sousedi. A nikdo nic proti nim nic nedělá.
  Roky se bavíme o šmejdech, a ani jeden není potrestaný za podvody na seniorech. Jen dále škodí a škodí. Vyhlašují se upozornění, zákony, zákazy, a co šmejdi na to? Nic. Uvěřím že se proti šmejdům něco dělá, až tady bude uveřejněný seznam zavřených šmejdů.

 22. Není přeci nic jednoduššího, než říci, nemám zájem, prosím neobtěžujte, děkuji, a ukončit hovor. Věřte funguje to.

 23. Bohužel šmejdi nejsou jen posledních 7let ale , je to zde již 30let a politici na nás občany prdí pokud mě někdo zavolá a začne kecat výhra soutěž nebo výhodná nabídka stručně razantně ale slušně hovor ukončím z dovětkem aby mě neobtěžovali naletěl přítel s počítačem a musel zaplatit pokutu snad už to pochopil že po telefonu nic

 24. záleží kdo volá třeba má pro vás skvělou nabídku já jsem taky nadával skočil O2 na špek stalo se tipal telefony atd… Jednou se oz pan XY já jsem si ho poslechl a za měsíc jsem si u něj založil přes něj založil účet a od vložení prvních peněz se mi za 8 dní to celý zvedo přes 20 %. Už je to necelé rok a telefon a starosti neřeším. Takže já jsem změnil názor. Vidím jak jste všichni skeptický a chápu ale 3 z 10ti jsou k přehodnocení dříve chodili od dveří k dveřím teď je na mě jestli to položím nebo si to poslechnu a vydělá si luxusně. Samozřejmě společnosti co vidíme v TV jako banky energie telekomunikace jsou sracove to si myslím já ale investice pozor prověřená s licencí u ČNB! Která zhodnocuje 20%-35%jsou top. Doporučuji. Když to půjde takhle tak do 3 let nedělám nic a bude se mít skvělé klidně vám na pana rád dám kontakt.A hlavně za chvilku to že vám někdo volá máte víte kde Každopádně bacha jiné firmy můžou nabízet nebo prodávat rádoby produkt ze ve finále vyděláte 2% tzn. Nula nula prd

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Chování spotřebitelů se trvale změnilo

Tržby na internetu dál rostou, přestože se již otevřely kamenné prodejny. Z toho lze usuzovat, že se chování českých spotřebitelů trvale změnilo a ani po konci pandemie se již nevrátí do starých kolejí. 

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru