Smíšené zprávy na trhu s komoditami

Názor
Komoditní trhy se celý letošní rok pohybovaly jako na horské dráze. Rozsáhlý komoditní index agentury Bloomberg klesl ze svého červnového maxima o 15 procent, přesto je se 17% nárůstem zdaleka nejvýkonnější třídou aktiv v tomto roce.
Čína je zodpovědná za více než polovinu celosvětové poptávky po kovech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nedávné oslabení bylo způsobeno prudkým růstem amerického dolaru a rostoucími obavami z celosvětové recese, které však byly zmírněny nabídkou, jež byla omezena více než desetiletím nízkých investic a průběžnými narušeními, od válek, až po počasí.

Názorné je křížové porovnání výkonnosti jednotlivých komodit s jejich hlavním využitím. Poskytuje znepokojivý pohled na čínský růst, zpomalení bytové výstavby v USA a globální diskreční spotřebu, zatímco o něco více situaci uklidňuje případ poptávky po základních potravinách a stále se zrychlujícího zavádění elektrických vozidel.

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (3). Komodity: Proč ropní giganti nechtějí investovat

Poklesy napříč průmyslovými kovy, od mědi až po hliník, jsou příznačné pro problémy Číny, která se potýká se zastaveným hospodářským oživením a obrovským zpomalením v sektoru nemovitostí, přičemž tato země je zodpovědná za více než polovinu celosvětové poptávky po kovech.

Mezitím je velký propad volatilních cen dřeva znepokojivým předstihovým ukazatelem pro skřípající trh s bydlením v USA, kde je 90 procent domů postaveno v dřevěných konstrukcích. Klesající ceny kakaa a bavlny nevěstí nic dobrého pro diskreční spotřebu, přičemž obavy ze stále více omezených spotřebitelských rozpočtů a vysokých zásob kompenzují neúrodu.

Ceny lithia nadále rostou a zároveň se zrychluje zavádění elektrických vozidel. To je pro nikl vítr do plachet. Zotavující se objemy starších automobilů se spalovacím motorem však dočasně podporují i další, jako například palladium.

Potravinářské komodity, od obilí po dobytek, zaznamenaly spoustu narušení dodávek, ale také těžily z přeorientování spotřebitelů na základní potřeby a pokračující demografické podpory. Jiné komodity profitovaly z levnějších substitutů, když se přešlo od zemního plynu k ropě (což rovněž zvyšuje emise uhlíku, pozn. aut.) a od pšenice ke kukuřici.

Autor je stratég pro globální trhy ve společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak komodity ovlivňují inflaci?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …