Snížení daní? Ne. Protože Babiš

Názor
Debata o zrušení superhrubé mzdy ilustruje, jak moc se v Česku veřejná diskuse pokřivila. Příliš mnoho vlivných lidí už nemůže vystát premiéra Babiše. Přitom jde mnohdy o tytéž lidi, kteří mu před osmi lety dláždili cestu k moci. Tehdy – v rámci dobového protikorupčního tažení – byli jejich nepřítelem premiér Nečas a jeho ministr financí Kalousek.
Premiéra Babiše už nemůže vystát příliš mnoho vlivných lidí. Přitom jde mnohdy o tytéž lidi, kteří mu před osmi lety dláždili cestu k moci. Foto: Depositphotos.com

Výsledkem celého tažení bylo několik nezdaněných kabelek bývalé kantýnské, padlá vláda a hlavně… Babiš u moci. Oni vlivní lidé postupně pochopili, že se v něm spletli, resp. že je jaksi převezl, využil a odhodil, a rádi by zase někoho jiného. Konečně někoho, kdo bude „vládnout moudře a spravedlivě“.

Nikdo takový ale není. Jsme jenom lidé. Takže čím méně moci nad našimi životy jiní lidé – politici – mají, tím lépe. Jenže tohle pořád není v obecném povědomí. Pořád se věří v příchod osvíceného vládce. Takže se mnozí zase spletou, jako s Babišem. Až pochopíme, že klíčem je zmenšení a osekání státu, razantní snížení přerozdělování, bude to malý zázrak. Zatím jsme mu bohužel vzdáleni. Což právě dokládá debata o zrušení superhrubé mzdy.

I ta část vlivných lidí a expertů, jež se má za „protržní“, najednou její zrušení kritizuje. Protože Babiš. Vždyť ale přece jde o rozsáhlé snížení přerozdělování. Prakticky všichni lidé si polepší; pohorší si vlastně jen část velkých vlastníků řady nemovitostí, tak co?

PSALI JSME:
Podivně tajná strategie ozdravení českých veřejných financí

Jenže „protože Babiš“, je tohle snížení daní špatně. Prý totiž může rozvrátit veřejné finance. I údajně protržní experti se najednou dojemně strachují, aby stát měl dost peněz. K nevíře.

Přitom to veřejné finance rozvrátí jen stěží. Zrušení superhrubé mzdy je ve skutečnosti jejím přerušením. Na dva roky. Ročně má veřejné finance připravit dle Národní rozpočtové rady o 88 miliard, za dva roky tedy o necelých 180 miliard. Přitom z takzvaného fondu obnovy EU dostane Česko 182 miliard – což jsou peníze, se kterými jsme až do letošního července vůbec nemohli počítat. Z těchto evropských peněz tak vlastně platíme snížení daní!

Ne že bychom měli hned rozjařeně tleskat obřímu přerozdělování na úrovni EU, i to má své náklady; jde jen o ilustraci, že argument rozvratu tuzemských veřejných financí je hlavně účelový. Protože Babiš.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daň z příjmů se bude nadále počítat ze superhrubé mzdy

Zavřít reklamu ×
  1. nevím, ž čeho pan Kovanda vyvozuje, aspoň já to z toho článku chápu, že za kauzou Nagyová stál A.Babiš. Doufám, že se mýlím. Jinak to vystihl dost přesně a plně s ním souhlasím.

  2. Volte tohoto mizeru ještě dál, však uvidíte, jen dlouhou frontu nezaměstnaných a úplně zbídačenou zem! To ale Čechům nevadí, jsou na to zvyklí z minulého režimu. Že se žije za hranicemi kousek od nás jinak? To také nevadí. Mrtvá Bečva, zpustošené lesy, vybraná pokladna, nevadí! Že tady budou za chvíli umírat lidé na legrační nemoci, protože na to nebude? Nevadí. Protože česká společnost je ochuzena o všechny schopné, kteří odešli do zahraničí a myslíte, že se vrátí, proč? Nevrátí. Ale ti všichni s omezeným mozkem, neschopní, přisluhovači podvodníka, ti tady zůstanou a dokonají zbytek devastace! Však si vzpomeňte za 2- 3 roky! A ti hloupí mezi seniory, ti už tu nebudou nebo ležet třeba také někde venku, protože na důchody již nebude! Jen tak dál sílo lidu! To jsme již tady měli…

    • Kolik vám je? Myslíte ,že před deseti lety za Nečase to jiné? Lidi zvolili změnu ,neboť Topolanek,Nečas zklamali. Bohužel zklamal je i Babiš. Ale tvrdit,že před Babišem bylo vše ok je populismus . Lesy se zdevastovaly před dlouhým časem ,protože se sázely smrky na stavební dřevo-tyčovinu. A lékaři utíkali nejvíce za Nečase,k lepším výplatám si museli pomoc stávkou.Podfinancované školství. A ty samé strany se derou opět k moci a ani ony se nepoučily. Pan Klaus,Kalousek se vychvalují jako hvězdy.

  3. Baiš a jeho předvolební sliby,potřeboval utahnout voliče,tak nasliboval zrušení superhrube mzdy,čim by jsme si my,obyčejní lide trochu přilepšily.Bylo mu ale jasne že z toho nic nebude,senatem to neprojde(v dnešní situaci určite ne).Proč lidem davat,když jim mužeme ješte brat,(ministrine financí)a razantní zvyšení daní po novem roce.A zmrazení jejich platu,o tom už ani ptaci neštebetají.Prič z touhle vladou,čím dřív tím líp.COVID 19,kolik malych podnikatelu ted pude ke dnu,a už se nezpamatujou.proste konec,na to aby je vlada podržela nejsou peníze,ale aby si vyplacely sve honosne platy,na ne penize pořad jsou.TAKŽE LIDI UŽ OTEVŘETE OČI,tahle vlada tu nema co delat.

    • Slibovat zrušení nemusel. Kalousek udělal zákon s vymezeno časovou platností, aby získal cca 15 miliard daní navíc a až by zákon automaticky zanikl v dalším volebnim období (1.1.15) tak ať si další vláda poradí kde vezme peníze a dělá nepopulární opatření. Superhrubá mzda byla vyčůranost od samého začátku, neboť se nejednalo o systémové řešení, ale lepení momentálního problémů . Top09 měla ministerstvo financí a místní rozvoj a vyplácela miliardy na deregulace nájmů.KduČsl nakupovala Časy,Pandury. A to vše krize ne krize.

  4. Nejvíc k zamyšlení je že Slováci se začínají mít lépe než ovce v ČR.Mají pěknou prezidentku,na koronavirus otestovali všechny za 1 týden,v Bratislavě mají dělníci ve výrobě Audi Q6,Q7 a nyní Superba plat 2000 euro….Tady jsme prostě pod vedením Babiše a hradního dezoláta v…

    • Za Kalouska spořitele Slovaci rostli 2x rychleji než my. My šetřily na infrastruktuře,školství a restrukturalizaci ekonomiky oddálily umělým kurzem. Takže zalité sluncem to nebylo ani před Babišem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru