Snížení sazeb Fedem bylo tak trochu vybrečené

Názor
Výbor FOMC, který má v americké centrální bance (Fed) pravomoc stanovovat nastavení cílového intervalu pro klíčovou úrokovou sazbu, včera večer poměrem hlasů 8:2 rozhodl o snížení onoho intervalu o čtvrt procentního bodu na 2,00 - 2,25 %. Jde o první posun směrem dolů po více než deseti letech stagnace a později zvyšování.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Šéf výboru a celého Fedu Jerome Powell na následné tiskové konferenci ovšem uvedl, že toto snížení je spíše jen pouhou úpravou, nikoli počátkem série dalších snížení. Tímto prohlášením ovšem zklamal velkou část tržních hráčů, kteří pokládali další snížení ještě letos za velmi pravděpodobné (a žádoucí).

I včerejší snížení se zdá být tak trochu nechtěným dítětem, které si na Fedu vybrečely právě trhy. Čím dál hlasitěji mluvily o svých obavách z blížící se recese, nebo dokonce z budoucí dlouhodobé neschopnosti Fedu bránit inflaci v poklesu pod cíl (viz v grafu níže poklesy dlouhodobých inflačních očekávání, která by Fed rád viděl kolem dvou procent – pozn. aut.). Tyto nářky znamenaly čím dál silnější tlak, aby Fed raději už teď své měnově-politické otěže trochu povolil a na ještě nedávno (začátkem letoška) zmiňované brzké další zvyšování sazeb rozhodně zapomněl.

Pětiletá inflace v USA očekávaná za pět let (od začátku roku 2018). Zdroj: Bloomberg

Přitom ale z makroekonomického, Fedu nejbližšího pohledu nebylo včerejší snížení sazeb nijak zvlášť nutné: Americká ekonomika roste příjemnými tempy nad dvě procenta, nezaměstnanost je na historicky nízkých úrovních, sentiment domácností je také velmi solidní.

Pokud ale nátlak ze strany finančních trhů (a prezidenta Trumpa) jako klíčový důvod pro včerejší snížení odmítneme, pak se jako nejrozumnější zdůvodnění jeví obava, že významně roste riziko tvrdého brexitu, zřetelného zpomalování Číny a dalších průtahů v jednání o obchodu mezi Čínou a USA. Ostatně sám Powell potvrdil, že snížení sazeb má mj. pomoci chránit ekonomiku před „riziky směrem dolů“ a že v něm lze spatřovat „pojišťovací aspekt“.

Že včerejší rozhodnutí Fedu zhodnotily trhy jako celkově zřetelně jestřábí, je vidět i z posílení dolaru hned včera večer.

Kurz USD vůči EUR (poslední měsíc). Zdroj: Bloomberg

Co se týče dnešního rozhodování ČNB o sazbách, žádný zásadní dopad včerejšího rozhodnutí Fedu nečekáme. Větší vliv může mít předpokládané uvolnění politiky ECB, které přijde nejspíš v září.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed snížil úroky, přesto trhy zklamal. Koruna se propadla nejníže za poslední dva měsíce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.