bool(false)

Sny Čechů o bydlení: Prim hraje rodinný dům a zahrada

Pro dvě třetiny Čechů je prioritou bydlení se zahradou nebo v blízkosti přírody. Téměř každý si přitom přeje svou nemovitost vlastnit, a to ideálně rodinný dům velký alespoň 3+1. To vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než 1000 respondentů.

Podle téměř poloviny Čechů by měl mít jejich vysněný dům venkovní posezení, velkou zahradu a úsporné vytápění. Dvě třetiny dotázaných by ocenily dům navržený od architekta. Více než polovina ale upřednostňuje vybavit si byt či dům podle svého.

„Dobré bydlení souvisí do jisté míry i s životním štěstím. Z dat, která jsme získali, nás zaujalo především to, že lidé, kteří jsou spokojeni se svým bydlením, mají lepší vztahy se svými partnery a rodinou a méně pociťují stres,“ komentuje výsledky výzkumu David Mencl, ředitel Ekonomických staveb.

Drtivá většina (98 %) lidí si přeje svou nemovitost vlastnit, a to především rodinný dům (82 %). Češi však nechtějí malé chaloupky, nejvíce z nás (34 %) si přeje domov o velikosti 4+1. Obydlí 2+1 a menší potom preferuje pouze 9 %.

Více než polovina dotázaných preferuje dům především kvůli většímu soukromí (56 %) a zahradě (36 %). Ti, co preferují život v bytě, si ho chválí naopak pro méně starostí spojených s jeho údržbou. Více než polovina Čechů preferujících byt by přitom změnila názor, kdyby s vlastnictvím domu odpadla starost o jeho údržbu. Tato slova potvrzují i v Ekonomických stavbách, kde automaticky nabízejí 10letou záruku a pravidelné servisní prohlídky.

Češi si dále přejí mít bydlení v přírodě nebo se zahradou (65 %), velmi důležitá je pro ně také příhodná lokalita (49 %) a občanská vybavenost okolí (43 %). Dále jsou důležití sousedé (27 %) a dojezdový čas do práce (34 %), který hraje prim zejména u mladých do 29 let.

Jaká je realita?

Rodinný dům má v osobním vlastnictví pouze 27 % Čechů. Nejvíce – třetina z nich – bydlí v bytě/domě o velikosti 3+1. Nejčastěji přitom sdílí domácnost s partnerem/kou nebo manželem/kou a dětmi (39 %). Čtvrtina jich bydlí partnerem/kou nebo manželem/kou a 16 % potom s rodiči či jinými příbuznými. Single domácnosti tvoří 8 %. Tři čtvrtiny dotázaných si mohou dovolit dát za bydlení pouze do 10.000 korun měsíčně.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Dvouleté děti ve školkách? Obce pro ně nemají kapacitu

Novela školského zákona (561/2004 Sb.) z dílny předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause ml. nalézá podporu obcí. Ty totiž v mnohých případech nemají kapacitu vhodnou pro umístění dvouletých dětí do mateřských školek. Novela nyní míří do výborů Poslanecké sněmovny.

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru