Sociální demokracie na eurovolbách finančně vykrvácela

Kdo v eurovolbách získal nejvíce hlasů, už víme. Jednotlivé strany a hnutí se ale výrazně odlišují v tom, kolik za příslušnou kampaň oficiálně utratily. Takže je zajímavé podívat se také na to, „za kolik“ vlastně ony hlasy jednotlivá uskupení získala.
Sociální demokracie na eurovolbách finančně vykrvácela, jeden získaný hlas ji přišel skoro na 150 korun. Ilustrační foto: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=124638448

Vítězné hnutí ANO posbíralo 776 158 hlasů. Podle transparentního účtu přitom za kampaň utratilo 14,2 milionu korun. Takže za jeden získaný hlas zaplatilo průměrně 18,30 Kč.

Druhá na pásce trojkoalice Spolu pořídila za 20,1 milionu korun celkem 661 250 hlasů. Za zisk jednoho hlasu tedy průměrně utratila 30,40 Kč.

„Kometa“ letošních eurovoleb, Přísaha a Motoristé, se může pochlubit mnohem úspornějším „nákupem“ voličských hlasů. Utratili 2,9 milionu korun při zisku 304 623 hlasů. Jeden hlas je tedy v průměru vyšel jen na 9,50 Kč.

To formace Stačilo!, druhá z „komet“ eurovoleb, „nakupovala“ hlasy mnohonásobně dráže než Motoristé. V průměru za 58,80 Kč za kus.

Hnutí STAN vyšel jeden hlas o něco levněji, a sice na 51,90 Kč. To Piráti na něj ovšem vypotřebovali hned 72,20 Kč. Tedy takřka osmkrát více než Motoristé. SPD a Trikolora pak jeden hlas kupovaly průměrně za 41,40 za kus a strana PRO za 53,20 Kč.

Nejhůře dopadla Sociální demokracie neboli SOCDEM, která za jediný hlas dala 144,80 Kč. Tedy více než patnáctkrát více než Přísaha a Motoristé.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB