Sociální podnikání se nedá postavit pouze na nadšení, učí firmy akcelerátor Impact First

„Xkrát jsem si myslel, že už to bude normální podnikání, a vždycky mi to sklouzlo do toho sociálna,” směje se Petr Steklý, první vítěz akcelerátoru Impact First. Akcelerační programy jsou nejčastěji spojovány s technologiemi, velkým byznysem a rychlými penězi. Impact First, nový akcelerátor České spořitelny a společnosti Impact HUB, je jiný, zaměřuje se na podnikání se sociálním dopadem. Na konci května prezentoval své první výsledky a prvního vítěze.

Do programu Impact First se od podzimu 2015 mohou hlásit zejména týmy a organizace, které budují nebo provozují sociální firmu, tzn. nabízejí práci nebo služby znevýhodněným občanům. “Naším akcelerátorem chceme oslovit právě ty, kteří mají vůli měnit věci kolem sebe. My jim pomáháme posunout jejich projekty k trvale udržitelnému byznys modelu, a to i prostřednictvím koučinku, mentoringu, tréninku marketingových a obchodních dovedností,” vysvětluje Hana Kavánková, projektová manažerka Impact First.

Poptávka po byznysovém nastavení tzv. sociálního podnikání sílí. Organizace, které dávají práci lidem na okraji společnosti, málokdy uspěly, protože zaměstnávat tuto cílovou skupinu je zkrátka drahé. Je totiž potřeba jim věnovat spoustu času – začít úplně odznova, naučit je základním pracovním návykům, jako je například vstát včas, pracovat víc než dvě hodiny denně, omlouvat se, pokud onemocní, atd.

Akcelerátor Impact First proto během pěti měsíců intenzivní práce učí sociální firmy, že základem úspěchu je znalost klientů a dobrý produkt, nejenom nadšení pomáhat. Do každého tzv. běhu postoupí deset finalistů, čtyři nejlepší dostanou šanci své produkty a služby otestovat. Vítěz si odnáší 50 tis. Kč. “Programem zatím prošlo 20 projektů, v červnu budeme znát druhého vítěze a v říjnu se uzavírají přihlášky pro třetí běh,” shrnuje Hana Kavánková.

Petr Steklý, vítěz prvního běhu Impact First a jednatel úklidové firmy Socialtrade, která na Kolínsku dává práci dlouhodobě nezaměstnaným, shrnuje přínosy akcelerátoru: “Impact First vás mentálně posune zcela jinam. Začali jsme úplně jinak finančně plánovat. Z nezisku jsme totiž zvyklí rozpočtovat nejprve úvazky, pak až k nim přidávat aktivity. V byznysu je to naopak – máte produkt a k němu počítáte, zda jej a za jakou cenu dokážete prodat.”

Naučili se například nápady nejprve testovat a prototypovat či vytvořit si nabídkový list. “Chystat věci od stolu a po půl roce zjistit, že nefungují, je zbytečně drahé,” říká Petr Steklý, proč je dobré plánovat. “Loňský rok jsem strávil networkingem a mluvil jsem s lidmi o našich nápadech. Všem se líbily, ale nevěděli jsme, jak konkrétně spolupracovat. Teď už mám nabídkový list s produkty za jasnou cenu,” uzavírá Petr Steklý.

Impact First patří do programu sociálního bankovnictví České spořitelny Krok za krokem. Od září 2015 nabízí bankovní služby pro firmy a neziskovky se sociálním přesahem, které k nim dnes mají přístup omezený nebo dokonce žádný. Součástí nabídky jsou také rozvojové nástroje – kromě akcelerátoru Impact First je to například fundraisingová akademie FRIN, mentoring a koučink. Více informací na www.krokzakrokem.cz.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Zájem o zimní dovolenou meziročně vzrostl o 12 %

Trh cestovního ruchu v posledních dvou letech rekordně roste. Češi vyráží do zahraničí opakovaně a vícekrát během jednoho roku. Vzhledem k příznivému vývoji české ekonomiky, kdy dochází k růstu platů, se nově střední třída vydává za hranice dokonce i čtyřikrát ročně. Potvrzuje to i rostoucí zájem o zimní dovolenou …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru