Socioekonomické ztráty z vánočních nehod překračují 5,8 miliardy

Za poslední tři roky se mezi 23. a 31. prosincem stalo na českých silnicích celkem 4 787 dopravních nehod, přičemž socioekonomické škody překročily 5,8 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy Centra dopravního výzkumu (CDV), s jejímiž výsledky se Finanční a ekonomické informace (faei.cz) měly možnost seznámit.
Vážné dopravní nehody se stávají i o vánočních svátcích. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Vážné dopravní nehody se stávají i o vánočních svátcích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Socioekonomické ztráty vyjadřují nejen přímou hmotnou škodu z poškozeného auta nebo nabouraného domu, ale také například náklady policie, zdravotní služby, lékařskou péči nebo finanční výpadek, když se mrtvý nebo zraněný nevrátí do práce.

„Uvedené ztráty dělíme na ty z osobních následků, což jsou náklady související se zraněním osob včetně smrtelných nehod, a na ztráty z dopravních nehod, což jsou primárně hmotné škody, důsledky kongescí a náklady související například se zásahem u dopravní nehody, kde jsou započteny náklady na hasiče a policii,“ vysvětlila Alena Daňková z CDV.

Tisíce dopravních nehod

Vánoce jsou obdobím, kdy lidé hojně cestují za svými příbuznými a známými. Centrum dopravního výzkumu, které provozuje webovou aplikaci „Dopravní nehody v ČR: nehody.cdv.cz“, analyzovalo dopravní nehody o vánočních svátcích v uplynulých třech letech. Z analýzy mimo jiné vyplynulo, že řidiči, kteří před jízdou pili alkohol, měli „na svědomí“ každou dvanáctou zraněnou osobu.

Centrum uvedlo, že v období od 23. do 31. prosince bylo během prvních třech let současné dekády na pozemních komunikacích v České republice evidováno 4 787 dopravních nehod, při nichž bylo 24 osob usmrceno, 57 zraněno těžce a 1 060 lidí lehce. Jen za posledních devět dnů loňského roku se stalo bezmála 1,6 tisíce bouraček, při nichž zemřeli čtyři lidé, 17 bylo zraněno těžce a 369 lehce.

Nejvyšší závažnost dopravních nehod (10,7 usmrcených osob na tisíc dopravních nehod, pozn. aut.) byla ve sledovaném období evidována ve Středočeském kraji, naopak v Jihomoravském, Královéhradeckém a Karlovarském kraji se „vánoční nehody“ v uplynulých třech letech obešly bez smrtelných následků.

„Nejčastější příčinou dopravních nehod byla nepřiměřená rychlost, v jejímž důsledku bylo usmrceno třináct, těžce zraněno jednadvacet a lehce zraněno 458 osob. Následovalo nedání přednosti v jízdě, nesprávný způsob jízdy a nevěnování se řízení,“ uvedl hlavní příčiny dopravních nehod během vánočních svátků Jindřich Frič, ředitel CDV.

Smyk na mokré silnici

Téměř osm z deseti zraněných osob o vánočních svátcích byli cestující v osobním automobilu – ve 47 procentech případů šlo o řidiče a ve 30 procentech o spolujezdce. Chodci se na zraněných osobách podíleli deseti procenty.

„Vánoce jsou časem, kdy bychom měli myslet především na druhé. Na silnici to platí dvojnásob. Je důležité si uvědomit, že unáhlená, rychlá či riskantní jízda, agresivní chování za volantem, nebo třeba neodhadnutí vzdálenosti od ostatních vozidel mohou mít tragické následky,“ konstatoval Tomáš Neřold, vedoucí BESIP na ministerstvu dopravy.

Jak „snadné“ je stát se viníkem dopravní nehody, a ještě sám sobě způsobit vážné zranění, se loni na Štědrý den přesvědčila sedmdesátiletá řidička, která hodinu před polednem mezi Zábřehem a Libivou jela příliš rychle na mokré silnici. Následně dostala smyk, přejela do protisměru, kde narazila do protijedoucího auta, které skončilo na střeše. Řidičku musel transportovat vrtulník do nemocnice.

„Podle prvotních informací sedmdesátiletá řidička vozu Škoda Fabia patrně nepřizpůsobila rychlost jízdy na mokré vozovce, vjela na zasněženou krajnici a dostala smyk. Poté přejela do protisměru, kde se střetla s protijedoucím automobilem Toyota, za jehož volantem seděl 57letý řidič. Ten skončil po kolizi se svým vozem mimo vozovku přetočeným na střechu,“ sdělila policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena