Šok na americkém trhu práce znamená, že další zvýšení sazeb Fedu je na obzoru

Názor
Americká ekonomika za květen vytvořila obrovský nárůst 339 000 pracovních míst oproti 253 000 z předchozího měsíce a šokovala tak trhy, které očekávaly pokles. To dále oddaluje blížící se zpomalení ekonomiky, ale jen podněcuje obavy z inflace a šance, že Fed, centrální banka USA, bude muset více zvýšit úrokové sazby.
Šok na americkém trhu práce znamená, že další zvýšení sazeb Fedu je na obzoru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro obavy z inflace byly lepší základní zprávy, neboť míra nezaměstnanosti vzrostla na 3,7 procenta, což je sedmiměsíční maximum, a růst průměrného hodinového výdělku se zmírnil na 4,3 procenta. Síla pracovních míst je však klíčovou obavou z inflace, protože vše ostatní, od dodavatelských řetězců přes poptávku po zboží, bydlení a ceny komodit, již rozhodně zpomaluje.

Tato zpráva o mzdách je pro investory po optimismu ohledně dohody o dluhu prověrkou reality; že je třeba vidět větší pokrok v oblasti inflace. Tím zůstane na stole další „konečné“ zvýšení úrokových sazeb Fedu na nadcházejícím zasedání 14. června a podpoří nedávné oživení amerického dolaru.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Dolar je nejsilnější za poslední dva měsíce

Zavřít reklamu ×
  1. Těžko řict,aby se jim to na druhou stranu nevymstilo!Jestli si ze školy dobře pamatuju,tak příliš silná měna znamená příliš drahé zboží na export!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.