Šokující předpovědi pro rok 2022: Přichází revoluce!

Dánská on-line investiční banka Saxo Bank vydala nedávno publikaci 10 šokujících předpovědí na rok 2022 (10 Outrageous Predictions for 2022). Tyto předpovědi se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale také nedoceňovaných událostí, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy. Vzhledem k velkému čtenářskému zájmu o šokující předpovědi Saxo Bank v minulých letech se redakce portálu FAEI.cz rozhodla pokračovat v této tradici i letos.
Otázka při pohledu do budoucnosti nezní, zda přijde revoluce, ale spíš kdy a jak k ní dojde, domnívá se hlavní investiční analytik Saxo Bank Steen Jakobsen. Foto: Saxo Bank

Nejde o oficiální predikce Saxo ohledně situace na trzích v roce 2022, ale spíš o varování, aby investoři špatně nevyhodnotili rizika událostí, u kterých zpravidla předpokládají, že pravděpodobnost jejich výskytu nepřesáhne jedno procento.

„Je to jakési cvičení, kde se zabýváme věcmi, které možná nejsou příliš pravděpodobné, ale také nejsou zhola nemožné, což je relevantní zejména v kontextu letošní neočekávané krize spojené s covidem-19,“ vysvětlila Saxo Bank s tím, že nejhorší chaos (a největší šok) na trzích nevyhnutelně způsobí právě ty události, které většina lidí nečeká.

Letošní Šokující předpovědi komentuje hlavní investiční analytik Saxo Bank Steen Jakobsen: „Tentokrát je tématem Šokujících předpovědí na příští rok Revoluce. V naší nerovností sužované společnosti a ekonomice se nahromadilo obrovské množství energie.“

„Vhledem k tomu, že současný systém není schopný tento problém vyřešit, nezní otázka při pohledu do budoucnosti, zda přijde revoluce, ale spíš kdy a jak k ní dojde. V každé revoluci někdo vyhraje a někdo jiný prohraje, ale o to teď nejde – pokud se současný systém nedokáže změnit a přitom je změna nutná, je revoluce jedinou cestou vpřed,“ domnívá se Jakobsen.

Podle něj po celém světě zuří kulturní válka a bitevní linie už nevedou pouze mezi bohatými a chudými.

Vedou i mezi mladými a starými, mezi vzdělanci a méně vzdělanou dělnickou třídou, mezi reálnými trhy, kde ceny určuje nabídka a poptávka, a vládními intervencemi, mezi zpětným odkupem akcií a investicemi do výzkumu a vývoje, mezi inflací a deflací, mezi ženami a muži, mezi progresivní a centristickou levicí, mezi máváním ctností na sociálních sítích a skutečnou společenskou změnou, mezi rentiéry a pracujícími, mezi fosilními palivy a zelenou energií, mezi ESG iniciativami a potřebou zajistit světu spolehlivý zdroj energie – a tím tento seznam zdaleka nekončí.

„V letech 2020 a 2021 se celý svět spojil ke spolupráci na přípravě vakcín proti koronaviru. Teď potřebujeme nový projekt Manhattan – projekt, díky němuž by se mezní náklady na energie, očištěné od vlivu produktivity, postupně ustálily na výrazně nižší úrovni a který by nás zároveň dokázal zbavit negativních dopadů výroby energie na životní prostředí,“ domnívá se hlavní investiční analytik Saxo Bank.

Něco takového by, jak tvrdí, nastartovalo nejproduktivnější ekonomický cyklus historie. Umožnilo by nám to odsolovat vodu, zavádět vertikální farmy téměř kdekoli, dosáhnout kvantových stavů počítačové techniky a posouvat hranice poznání v biologii i fyzice. „Nesmíme zapomínat, že se svět pořád vyvíjí, i když se rychlost může lišit, a všechny obchodní a politické cykly nakonec dospějí ke svému konci,“ připomíná Steen Jakobsen.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 20
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ja Jaroslav

  Víceméně se shoduje s jinými predikcemi. Vše bude zřejmě jinak a bude to bolet. Ta ženská armáda v korporacích ve mě iniciuje ženskou válku. V mé praxi se ženy na řídících postech neosvědčily. Většinou došlo k narušení pracovních vztahů. Že se blížíme konci, napovídá podobná situace ve společnosti, jako před pádem Říma. Naše 3. liga to jen urychlí.

 2. od odkohokekomu

  Svět je rozdělen.Každý by pro svou pravdu chtěl bojovat ,ale nikdo nechce pro ní pracovat ,aby se zjistilo do jaké míry je to pravda.

 3. ce cemada57

  přesně, ženská ve vedoucí funkci je horší než papež…stačí se podívat kdo řídí EU, hrůza, tolik nesmyslů chlap nevymyslí a za nás p. Jourová?, tak ta už měla být dávno s botou v zadnici vykopnutá…

  • Ta Tanja

   Já asi pány tvorstva nepotěšim ale když se podíváme do historie a porovnáme jaké to bylo v minulostí se zastoupením ve vládě ve smyslů genderu tak i poslední primitiv musí uznat že jste posraly všechno na co jste sahly. Takže než něco vyprodukujete podrbejte se na koulich njoumove!!!

   • Ma Marek

    Podle vašeho pravopisu vypadáte na primitiva spíše vy, madam gender…..

 4. PM Petr Majevský

  Problém žen ve vedoucích postech je jejich ješitná snaha si svoje postavení užít,aniž si to uvědomují.Pokud se předvádí úmyslně,nejsou na vedoucí funkci připravené.Je to jen o charakterových schopnostech.

 5. ja jaroslav

  podle mého je nejblíže bod 9. S novou nadzvukovou technologií přijdou nové závody ve zbrojení a nová studená válka

 6. Pa Paco28

  Každá revoluce v minulosti se spustila tehdy, kdy byla formulována její ideová osa. Nyní tuto osu nikde nevidím! Spíše tisíc a jeden problém, k němuž každému existuje nejméně sto různých ideových vysvětlení a cílů. Revoluce bez jednotné ideje neuspěje. Další zpochybňující moment: kde budoucí revoluce 22 začne a kdo jí povede? Weboví papežové/papežky?? Hm, něco se změnit musí, ale zatím to vypadá spíš na pořádných chaos a následnou válku, než na revoluci….

 7. Fi Fires

  Vážně si Saxo bank myslí, že „jen“ tyto změny jsou pravděpodobné v r. 2022 z těch nejméně pravděpodobných? Asi nás snaží chlácholit. Přesto bych rád, aby k žádné revoluci nedošlo. Obecně by to chtělo lepší schopnost tvorby energie v místních podmínkách podobně jako je možné mít místní jadernou „mini elektrárnu“ ale něco bezpečnější a levnější….

 8. PF Petr Forejt

  Ze všech uvedených by největším malérem bylo to prodloužení věku o 25 let. Kdo ty důchody zaplatí? Tiskárny cenin?

  • me mestax

   A hlavně – kdo to má na tom rozhrkanym světě ještě další čtvrtstoletí vydržet! Už teď těch šedesát je prostě k nepřežití.

   • Ta Tanja

    Souhlasím s Vámi!!! A když ještě k tomu přidáte i válku se strůjcem “ Great ressetu “ bude to komplekt.

   • ka karel

    To mě hned taky napadlo. Pozorovat, co se děje se světem v kterým jsem se narodil, vyrostl a žiju, dalších 45 let nechci.

 9. Mi Miroslav

  Dobrý den, není tu jediný komentář, který by řešil aktuální problémy. Toto filozofování a přetahování se v názorech opravdu dělají lidé, kteří nemají do čeho píchnout.

  • Re Redakce

   A všiml jste si, kdy byl publikován tento příspěvek, na nějž reagujete?
   Redakce

 10. Ja Jan

  Jenom abyste se nepotento! Jestli si evropští pohlaváři myslí. že se vše pohne k lepšímu za jejich účastí, tak jsou na omylu…

 11. Ka Karel

  Krásné – miluji se probírat starými predikcemi a co se splnilo. V tomto případě snad asi jen jedna věc za celý rok.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB