Solidní čísla z průmyslu… zatím

Tuzemskému průmyslu se v srpnu poměrně dařilo a jeho produkce se oproti červenci zvedla o 0,8 procenta. Tento pozitivní výsledek je docela v kontrastu s vyzněním soft ukazatelů, které už věstily počínající krizi tohoto největšího místního odvětví. Pozitivní zprávou je, že se růst neomezoval pouze na jeden či dva silné obory, ale v černých číslech jich skončila většina. Slabší výsledky hlásily především výrobci kovů a oděvní firmy.
Automobilový průmysl bude zkreslovat celková čísla z průmyslu až do konce letošního roku, stejně jako inflace bude nadhodnocovat nové zakázky. Ilustrační foto: Škoda Auto

Ještě více než meziměsíční číslo samozřejmě tentokrát zaujme meziroční tempo, které v srpnu překonalo hranici sedmi procent. V tomto případě je ovšem vhodné krotit optimismus s ohledem na nízkou srovnávací základnu, z níž se celkový výsledek vypočítává.

Loni touto dobou docházelo k výraznému útlumu v automobilovém průmyslu, a tak aktuální tempo (+7,2 %) je do značné míry ovlivněno skoro padesátiprocentním přírůstem výroby právě v automotive. Tam se stále ještě dohánějí staré zakázky, které čekaly na potřebné nedostatkové zahraniční komponenty.

Celkové výsledky průmyslu vyznívají pozitivně, avšak hlavní otázkou je, zda tomu tak bude i nadále. Zda se firmám v extrémních nákladových podmínkách podaří získávat nové zakázky a udržet tak výrobu a zaměstnanost.

Pozitivně v tomto směru vyčnívá automobilový průmysl, kterému po červencových dovolených opět jak domácí, tak zahraniční objednávky poskočily meziměsíčně nahoru. Meziroční čísla jsou opět ovlivněna nízkým srovnávacím základem.

Na první pohled by průmyslových zakázek mohlo vše vypadat docela slibně, pokud bychom nevzali v úvahu ceny. Statistiky zakázek se totiž počítají z běžných cen, a jsou tedy ovlivněny výrobní inflací. Ta dosahovala dvaceti procent, a proto devatenáctiprocentní nárůst zakázek by až tolik radosti dělat neměl.

Automobilový průmysl bude zkreslovat celková čísla z průmyslu až do konce letošního roku, stejně jako inflace bude nadhodnocovat nové zakázky. Asi těžko lze očekávat, že se v podmínkách klesající poptávky bude tuzemskému průmyslu dařit expandovat. Za velkými čísly nakonec uvidíme jasné známky útlumu i tohoto odvětví.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB