Solidní čísla z průmyslu… zatím

Názor
Tuzemskému průmyslu se v srpnu poměrně dařilo a jeho produkce se oproti červenci zvedla o 0,8 procenta. Tento pozitivní výsledek je docela v kontrastu s vyzněním soft ukazatelů, které už věstily počínající krizi tohoto největšího místního odvětví. Pozitivní zprávou je, že se růst neomezoval pouze na jeden či dva silné obory, ale v černých číslech jich skončila většina. Slabší výsledky hlásily především výrobci kovů a oděvní firmy.
Automobilový průmysl bude zkreslovat celková čísla z průmyslu až do konce letošního roku, stejně jako inflace bude nadhodnocovat nové zakázky. Ilustrační foto: Škoda Auto

Ještě více než meziměsíční číslo samozřejmě tentokrát zaujme meziroční tempo, které v srpnu překonalo hranici sedmi procent. V tomto případě je ovšem vhodné krotit optimismus s ohledem na nízkou srovnávací základnu, z níž se celkový výsledek vypočítává.

Loni touto dobou docházelo k výraznému útlumu v automobilovém průmyslu, a tak aktuální tempo (+7,2 %) je do značné míry ovlivněno skoro padesátiprocentním přírůstem výroby právě v automotive. Tam se stále ještě dohánějí staré zakázky, které čekaly na potřebné nedostatkové zahraniční komponenty.

Celkové výsledky průmyslu vyznívají pozitivně, avšak hlavní otázkou je, zda tomu tak bude i nadále. Zda se firmám v extrémních nákladových podmínkách podaří získávat nové zakázky a udržet tak výrobu a zaměstnanost.

PSALI JSME:
Výkon tuzemského průmyslu se v nejbližších měsících může zlepšovat jen těžko

Pozitivně v tomto směru vyčnívá automobilový průmysl, kterému po červencových dovolených opět jak domácí, tak zahraniční objednávky poskočily meziměsíčně nahoru. Meziroční čísla jsou opět ovlivněna nízkým srovnávacím základem.

Na první pohled by průmyslových zakázek mohlo vše vypadat docela slibně, pokud bychom nevzali v úvahu ceny. Statistiky zakázek se totiž počítají z běžných cen, a jsou tedy ovlivněny výrobní inflací. Ta dosahovala dvaceti procent, a proto devatenáctiprocentní nárůst zakázek by až tolik radosti dělat neměl.

Automobilový průmysl bude zkreslovat celková čísla z průmyslu až do konce letošního roku, stejně jako inflace bude nadhodnocovat nové zakázky. Asi těžko lze očekávat, že se v podmínkách klesající poptávky bude tuzemskému průmyslu dařit expandovat. Za velkými čísly nakonec uvidíme jasné známky útlumu i tohoto odvětví.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozitivní zprávy ze srpnového vývoje průmyslu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.