Solidní start do nového roku vystřídá útlum. Domácnosti dál omezují svoji spotřebu

Názor
Na začátku roku se české ekonomice poměrně dařilo. Mezikvartální růst hrubého domácího produktu (HDP) zrychlil na 0,9 procenta, meziročně si hospodářství polepšilo o téměř pět procent. Na ekonomiku sice doléhala vysoká inflace, avšak začátek války na Ukrajině měl zatím ještě zcela marginální vliv.
Tuzemskou ekonomiku v prvním letošním čtvrtletí poháněl obchod, stavebnictví, a tak trochu překvapivě s ohledem na situaci i zpracovatelský průmysl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nová čísla (Českého statistického úřadu, pozn. red.) potvrdila, že domácnosti dál omezují svoji spotřebu. Oproti konci roku se jejich spotřeba reálně snížila o další procento v důsledku nižších nákupů zboží, zejména automobilů. Za služby tentokrát lidé utratili více, avšak jen kvůli omezenému prostoru v závěru roku.

Meziroční nárůst spotřeby vypadá impozantně, nicméně je ovlivněn lockdowny ze začátku loňského roku, a proto nemá smysl z těchto čísel dělat žádné závěry. Ve srovnání se začátkem roku 2019 je stále viditelné jasné omezování jak nákupů zboží, tak výdajů na služby.

PSALI JSME:
Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %

Výrazně pozitivní vliv na růst ekonomiky měly v úvodu roku investice do výstavby infrastruktury a bydlení. Nárůst zaznamenaly i nákupy dopravních prostředků, zatímco v případě strojních investic docházelo jen k velmi mírnému oživení s tím, jak jsou firmy stále v nejistém a drahém prostředí investovat.

Na straně nabídky ekonomiku poháněl obchod, stavebnictví, a tak trochu překvapivě s ohledem na situaci i zpracovatelský průmysl. Sice se dál musí vypořádávat s vysokými cenami vstupů – zejména pak energií – avšak i tak se jeho vytvořená přidaná hodnota ve srovnání s koncem roku zvýšila.

Nejnovější výsledky potvrdily, že ani v úvodu letošního roku ekonomika ještě nedosáhla (předcovidové) úrovně konce roku 2019. Zaostává jak spotřeba, tak investice, zatímco vládní útraty a dovoz narůstají. Na straně nabídky zaostává především průmysl a obchod. Svižný restart ekonomiky a postcovidové oživení zatím nestačily, aby se ekonomika vrátila alespoň do výchozí úrovně.

PSALI JSME:
Výsledky tuzemského průmyslu jsou zatím povzbudivé

Vzhledem k tomu, jak na ekonomiku doléhá výrobní i spotřebitelská inflace, stále ještě nefunkční mezinárodní logistika nebo odchod z části východních trhů, asi nelze očekávat udržení tak pozitivních výsledků, jaké hospodářství zaznamenalo v úvodu roku. Proto už druhé čtvrtletí bude ve znamení výraznějšího zpomalování růstu, a to jak v mezičtvrtletním, tak meziročním srovnání.

Pokud se nepodaří výrazně zlepšit situaci v dodávkách čipů a dalších komponent pro automobilový průmysl, nelze vyloučit ani krátkodobý útlum. V každém případě se letos česká ekonomika nejspíš na výchozí úroveň roku 2019 ještě nevrátí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra průmyslníků se zvedla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB