Solidní výsledek společnosti Carlsberg navzdory zásadním výzvám v roce 2022

Analýza
Dánská pivovarnická společnost Carlsberg dosáhla v roce 2022 dobrého výsledku s nárůstem objemu prodeje, tržeb a provozního zisku v roce, kdy společnost čelila významným výzvám na východoevropském trhu, klesající důvěře spotřebitelů, rostoucím nákladům a výluce Číny v souvislosti s covidem.
Sloní brána pivovaru Carlsberg v dánské metropoli Kodani. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelé však stále žízní po pivu. Objem prodeje piva a dalších nápojů společnosti Carlsberg v roce 2022 organicky vzrostl o 5,7 procenta na 125 milionů hektolitrů. Ale zejména na straně tržeb dosáhl Carlsberg pozitivních výsledků, a to organického růstu o 15,6 procenta na 70,3 miliardy DKK (dánských korun, pozn. red.).

Objem prodeje byl tažen především vyšším prodejem v Asii, ale růst zaznamenal i prodej v západní Evropě. K růstu tržeb přispělo všeobecné zvýšení cen, vyšší prodej do on-trade (restaurace, bary atd., pozn. aut.) a přesun prodeje k výrobkům s vyšší marží.

Zatímco jsme zaznamenali solidní růst objemu prodeje i tržeb, investory znepokojuje, do jaké míry rostoucí náklady snižují marže, a tím i provozní zisk. V roce 2022 klesly hrubé marže ze 47,5 procenta na 45,6 procenta v důsledku rostoucích nákladů pivovarů, zejména na suroviny a energie.

PSALI JSME:
Každé sté pivo na světě pochází z České republiky

V prostředí rostoucí inflace však považujeme za zdravé znamení, že nedošlo k dalšímu stlačení hrubé marže. Také zajištění proti riziku je zatím ušetřilo výrazného růstu cen komodit a energií.

Provozní zisk (EBIT) dosáhl 11,5 miliardy dánských korun, což je o 13 procent více než v roce 2021 a na vrcholu nejnovějšího výhledu společnosti Carlsberg a výrazně lépe než původní výhled. Konsensuální odhad analytiků činil 11,6 miliardy dánských korun a výsledek tak zaostává za očekáváním trhu.

Přestože společnost Carlberg vykazuje solidní provozní výsledek, je výsledek hospodaření značně zatížen rozhodnutím stáhnout se z ruského trhu. Prodej největšího ruského pivovaru Baltika společností Carlsberg zasáhl hospodářský výsledek za rok 2022 snížením hodnoty ve výši osm miliard DKK, což je papírová ztráta, která byla vykázána již v první polovině roku 2022, a proto není pro trh překvapením.

PSALI JSME:
Pivovary začínají šetřit vodou a snižují emise uhlíku

Po zohlednění vlivu prodeje v Rusku činí výsledek za rok 8,2 miliardy DKK a dává zisk na akcii 56 dánských korun. Z toho budou mít investoři prospěch v podobě navrhované rekordní dividendy ve výši 27 DKK na akcii.

Společnost Carlsberg očekává organický růst provozního zisku v roce 2023 v rozmezí -5 až 5 procent. Vzhledem k letošnímu nárůstu o 13 procent a průměrnému nárůstu od roku 2016 o více než sedm procent to považujeme za konzervativní výhled.

V jinak rozumné zprávě je tento výhled prvkem, který je zklamáním a na který může trh reagovat negativně. Avšak vzhledem k tomu, že rok 2023 je plný nejistot, dává smysl začít rok nízko a překvapit růstem, jakmile společnost Carlsberg dosáhne lepší viditelnosti pro tento rok.

Autor je analytik severských trhů společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Svět má o české pivo čím dál větší zájem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Společnost Holcim zveřejnila výsledky za rok 2023

Švýcarská společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, která v současnosti celosvětově zaměstnává 60 000 lidí, oznámila výsledky za rok 2023, informovala tuzemská pobočka firmy redakci …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB