Solidní výsledek společnosti Carlsberg navzdory zásadním výzvám v roce 2022

Analýza
Dánská pivovarnická společnost Carlsberg dosáhla v roce 2022 dobrého výsledku s nárůstem objemu prodeje, tržeb a provozního zisku v roce, kdy společnost čelila významným výzvám na východoevropském trhu, klesající důvěře spotřebitelů, rostoucím nákladům a výluce Číny v souvislosti s covidem.
Sloní brána pivovaru Carlsberg v dánské metropoli Kodani. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelé však stále žízní po pivu. Objem prodeje piva a dalších nápojů společnosti Carlsberg v roce 2022 organicky vzrostl o 5,7 procenta na 125 milionů hektolitrů. Ale zejména na straně tržeb dosáhl Carlsberg pozitivních výsledků, a to organického růstu o 15,6 procenta na 70,3 miliardy DKK (dánských korun, pozn. red.).

Objem prodeje byl tažen především vyšším prodejem v Asii, ale růst zaznamenal i prodej v západní Evropě. K růstu tržeb přispělo všeobecné zvýšení cen, vyšší prodej do on-trade (restaurace, bary atd., pozn. aut.) a přesun prodeje k výrobkům s vyšší marží.

Zatímco jsme zaznamenali solidní růst objemu prodeje i tržeb, investory znepokojuje, do jaké míry rostoucí náklady snižují marže, a tím i provozní zisk. V roce 2022 klesly hrubé marže ze 47,5 procenta na 45,6 procenta v důsledku rostoucích nákladů pivovarů, zejména na suroviny a energie.

PSALI JSME:
Každé sté pivo na světě pochází z České republiky

V prostředí rostoucí inflace však považujeme za zdravé znamení, že nedošlo k dalšímu stlačení hrubé marže. Také zajištění proti riziku je zatím ušetřilo výrazného růstu cen komodit a energií.

Provozní zisk (EBIT) dosáhl 11,5 miliardy dánských korun, což je o 13 procent více než v roce 2021 a na vrcholu nejnovějšího výhledu společnosti Carlsberg a výrazně lépe než původní výhled. Konsensuální odhad analytiků činil 11,6 miliardy dánských korun a výsledek tak zaostává za očekáváním trhu.

Přestože společnost Carlberg vykazuje solidní provozní výsledek, je výsledek hospodaření značně zatížen rozhodnutím stáhnout se z ruského trhu. Prodej největšího ruského pivovaru Baltika společností Carlsberg zasáhl hospodářský výsledek za rok 2022 snížením hodnoty ve výši osm miliard DKK, což je papírová ztráta, která byla vykázána již v první polovině roku 2022, a proto není pro trh překvapením.

PSALI JSME:
Pivovary začínají šetřit vodou a snižují emise uhlíku

Po zohlednění vlivu prodeje v Rusku činí výsledek za rok 8,2 miliardy DKK a dává zisk na akcii 56 dánských korun. Z toho budou mít investoři prospěch v podobě navrhované rekordní dividendy ve výši 27 DKK na akcii.

Společnost Carlsberg očekává organický růst provozního zisku v roce 2023 v rozmezí -5 až 5 procent. Vzhledem k letošnímu nárůstu o 13 procent a průměrnému nárůstu od roku 2016 o více než sedm procent to považujeme za konzervativní výhled.

V jinak rozumné zprávě je tento výhled prvkem, který je zklamáním a na který může trh reagovat negativně. Avšak vzhledem k tomu, že rok 2023 je plný nejistot, dává smysl začít rok nízko a překvapit růstem, jakmile společnost Carlsberg dosáhne lepší viditelnosti pro tento rok.

Autor je analytik severských trhů společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Svět má o české pivo čím dál větší zájem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Je Porsche výrazně podhodnoceno? Trhy si to nemyslí

„Jsme přesvědčeni, že Porsche SE je výrazně podhodnoceno,“ uvedl předseda představenstva Porsche SE Hans Dieter Poetsch, ale zdá se, že trhy s tím nesouhlasí, protože akcie firmy se obchodují pod úrovní jejích konkurentů.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB