Soud dnes projedná zrušení moratoria pro EMTC, záměr podnikatele Bárty zřejmě nebyl poctivý

Na akciovou společnost EMTC, která vydávala firemní dluhopisy a která má nesplacené závazky za téměř 800 milionů korun, je vyhlášeno moratorium. S tím ale nesouhlasí někteří věřitelé, kteří se u soudu domáhají jeho zrušení stejně tak, jako zrušení povolení oddlužení jednatele společnosti, Tomáše Bárty.
Akciová společnost EMTC-Czech prokazatelně emitovala dluhopisy, z kterých měla být financována učební aplikace Lipa Learning pro děti, v době, kdy byla značně předlužená. Reprofoto: reklamix.cz

„Důvodem jsou závažné pochybnosti o poctivém záměru dlužníka, kvůli čemuž do kauzy nově vstoupilo také Městské státní zastupitelství, jež má prověřit případnou trestní odpovědnost podnikatele,“ informovala redakci FAEI.cz Eliška Skřivanová ze serveru Rizikovedluhopisy.cz.

Na návrh jednoho z věřitelů na zrušení moratoria, který byl soudu doručen 10. prosince, obratem reagoval Městský soud v Praze usnesením, v němž vyzval dlužníka a vybrané věřitele ke slyšení, které se bude konat dnes. Jeho předmětem budou hlavně závažné nesrovnalosti týkající se dosavadních kroků podnikatele a také možnost, že by jimi sledoval nepoctivý záměr.

„Akciová společnost EMTC-Czech totiž prokazatelně emitovala dluhopisy (z kterých měla být financována učební aplikace pro děti – pozn. red.) v době, kdy byla značně předlužená. Na tuto skutečnost upozorňoval i auditor v letech 2016-2017. Důvodné podezření o nepoctivém záměru vzbuzují rovněž nestandardní převody podílů a závazků v rámci firem skupiny EMTC i mimo ni těsně před zahájením insolvenčního řízení,“ vysvětlila Skřivanová.

PSALI JSME:
Majitel předlužené EMTC Tomáš Bárta je v úpadku

Kromě zrušení moratoria žádají věřitelé také zpětvzetí povolení oddlužení a následné vyhlášení konkursu na majetek podnikatele Tomáše Bárty, proti němuž je vedeno samostatné insolvenční řízení, kde věřitelé nárokují více než 130 milionů korun. Část peněz tvoří pohledávky dluhopisových investorů, za které Bárta převzal osobní ručení. Také v tomto případě argumentují věřitelé nepoctivým záměrem dlužníka.

Třetí insolvenční řízení je vedeno se společností EMTC-Business. A právě do tohoto řízení v pátek vstoupilo Městské státní zastupitelství. Dá se však očekávat, že bude dozorovat také průběh dalších dvou řízení, kde se vzájemně prolíná několik pohledávek.

Podnikatel Tomáš Bárta na podzim dluhopisovým investorům přislíbil, že jim na společné schůzi vlastníků dluhopisů představí návrh řešení situace tak, aby nepřišli o své úspory. „Ve skutečnosti hrál zřejmě jen o čas, aby mohl podat žádost o oddlužení, což v praxi znamená odpuštění poměrné části dluhů,“ domnívá se Skřivanová.

Jak je uvedeno v návrhu na moratorium, s částí věřitelů Bárta dokonce jedná o opuštění dluhu. „Investoři věřili, že svými penězi podpoří aplikaci pro vzdělávání dětí, nyní je pan Bárta žádá o odpuštění dluhu. Měl by jim spíše vysvětlit, kde skončily jejich peníze,“ uzavřela Eliška Skřivanová ze spotřebitelského serveru Rizikovedluhopisy.cz.

PSALI JSME:
Kauza EMTC graduje: Bárta žádá o oddlužení, věřitelé o vstup státního zastupitelství do řízení

Stanovisko EMTC k vyjádřením paní Skřivanové

1. Státní zastupitelství do kauzy nevstoupilo z důvodu, že jsou závažné pochybnosti o poctivém záměru dlužníka, ale protože se jedná o zákonné oprávnění. Skupina EMTC a Tomáš Bárta vstup státního zastupitelství do všech řízení vítají. Naopak do moratoria EMTC i Lipy navrhl vstup státního zastupitelství přímo pan Tomáš Bárta. Zcela nesmyslné je pak tvrzení, že má být posuzována případná trestní odpovědnost Tomáše Bárty, neboť do soudních řízení vstupuje státní zástupce civilního úseku a nikoliv úseku trestního, přičemž jeho úkolem je pouze dohled nad zákonností průběhu řízení.

2. Návrh na zrušení moratoria byl podán Ing. Petrem Bujnochem. Ten do řízení vstoupil s tvrzenými pohledávkami, které dlužník popírá v plném rozsahu.

3. Nepravdivé je též tvrzení, že k emitování dluhopisů docházelo v době, kdy byla společnost předlužená. O předlužení jde tehdy, pokud souhrn závazků převyšuje hodnotu majetku, přičemž tyto podmínky nebyly naplněny.

4. Není ani pravdou, že by docházelo k převodům podílů (nechť paní Skřivanová sdělí, o jaké podíly se má jednat) a závazků (závazky převádět z podstaty možné není).

5. Zásadní nepravdou pak je, že Tomáš Bárta žádá o prominutí či odpuštění svých dluhů. Opětovně je nutné zdůraznit, že Tomáš Bárta už ve svém návrhu na oddlužení deklaroval, že předpokládá uspokojení veškerých svých závazků, což paní Skřivanová účelově zcela pomíjí a snaží se navodit dojem, že Tomáš Bárta se svých závazků chce zbavit. Opak je pravdou, Tomáš Bárta dělá vše pro to, aby všem svým závazkům dostál a aby v co největší míře byli uspokojeni též skuteční věřitelé jeho společností.
Krom toho paní Skřivanová záměrně spojuje Tomáše Bártu a jeho společnosti, kdy jeho společnosti o žádné odpuštění dluhů také nikoho nežádají a ony jsou emitenty dluhopisů.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru