Soukromí lékaři: Očkování patří do rukou lékařů!

Znehodnocení léčivé látky, zbytečné cesty k lékaři, do lékárny a zpět či zbytečné zdražení vakcín – to jsou jen některé výhrady Koalice soukromých lékařů (KSL) a Sdružení soukromých gynekologů (SSG) k záměru zavést výdej vakcín v lékárnách. To nově prosazuje Česká lékárnická komora (ČLnK). Lékaři jej považují za nesmysl, který finálně povede k poklesu proočkovanosti.

„Myšlenku, že by si pacient v případě potřeby očkování musel jít nejdříve k lékaři pro recept, následně s receptem do lékárny a odtud zpět k lékaři, je podle nás naprosto zcestné. Největším rizikem je narušení teplotního řetězce při přenášení vakcíny z lékárny do ordinace lékaře, kdy může dojít k jejímu znehodnocení. Za to odmítáme nést při aplikaci takto poškozené očkovací látky odpovědnost,” říká za KSL MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. V současnosti si pacient odbude vše při jedné návštěvě u lékaře.

Chystané změny vycházejí z nařízení Evropské komise. ČLnK se s nimi dle svého vyjádření ztotožňuje a podporuje je. Pokud by nařízení posvětil Parlament ČR a rozhodl, že vakcíny mají být vydávávány jen v lékárnách, nepřinese to podle soukromých lékařů nic dobrého.

Kromě rizika znehodnocení a zdražení upozorňují také na to, že na vesnicích a v malých městech ubývá lékáren. Pokud by měl být člověk odkázaný na výdej vakcíny pouze tam, bude často muset cestovat do většího města.

„Časové ztráty pro pacienty a lékaře považujeme za naprosto zbytečné, stejně jako vyšší finanční zátěž pro ty, kteří budou muset cestovat do jiného města za lékárnou,“ doplňuje MUDr. Šonka a dodává: „Jsme přesvědčeni, že tato situace povede i ke snížené motivaci nechat se očkovat a dojde k poklesu proočkovanosti populace zejména v oblasti nepovinného očkování.“

Lékaři současně odmítají i myšlenku, že by očkování probíhalo přímo v lékárnách. „Lékárníci k aplikaci očkovací látky a řádnému ošetření případných komplikací nemají v ČR odpovídající vzdělání, lékárny k tomu nejsou potřebně prostorově vybaveny, nevedou zdravotnickou dokumentaci pacientů, neznají pacienty tak, jako jejich ošetřující lékař,“ zdůrazňuje za soukromé lékaře MUDr. Šonka.

KSL a SSG tak volají po diskusi o tom, že by se lidé měli dostat k lékům i v ordinacích lékařů.

„Česká republika si mohla vyjednat výjimku, tak jako celá řada evropských zemí, když se nařízení před lety v Evropské unii přijímalo, jenže ministerstvo za minulých vedení zaspalo a ani se o to nepokusilo,“ vysvětluje MUDr. Šonka a uzavírá: „Právě se projednává zákon o léčivech, kde vidíme prostor pro to, jak zachovat očkování v původní podobě. To je směr, kterým diskuzi s ministerstvem zdravotnictví vedeme.“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.