bool(false)

Špatná zpráva pro věřitele: Exekuce ztrácejí účinnost

Úspěšnost exekucí se dramaticky zhoršila. Vymůže se jen 30 procent pohledávek. Když soukromí exekutoři v roce 2001 začínali, a pak následujících dalších deset let, vypáčili z dlužníků i přes 60 procent dluhů. Dnes se poměr otočil. Sedmdesát procent soudem schválených závazků dlužníků končí bezvýsledně. Oznámila to Exekutorská komora. Dlužníkům s deseti i více exekucemi už nemají, co by šlo zabavit.

Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Foto: Exekutorská komora

„Pouze pět procent exekucí je mířeno na nové dlužníky. Do exekuce se většinou dostávají ti samí povinní. Doma mají jen vybavení, které se nesmí zabavit. Spadá do toho spousta věcí. A příjmy? Dvojnásobek životního minima jednotlivce (zhruba sedm tisíc měsíčně) nelze exekučně postihnout. U mzdy se nezabavitelné částky počítají podle počtu členů domácnosti,“ řekl na mimořádné tiskové konferenci Exekutorské komory (EK) člen prezidia EK Petr Polanský.

Průměrný dlužník má už sedm exekucí

Jeden povinný už podle Exekutorské komory v průměru nedluží ve třech exekucích, ale v sedmi. Výrazně se také zredukovalo zabavování v domácnostech tzv. třetích osob, tedy těch, kteří nic nedluží, ale dlužník u nich pobývá nebo nahlásil jejich adresu jako místo, kde žije.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) oznámil v tiskové zprávě a v médiích, že uvažuje o zkrácení exekutorských tarifů až o dvě třetiny. To podle exekutorů bude jejich konec a také konec vymahatelnosti práva v Čechách.

Dvacet tisíc se vymáhá dva roky – když se to podaří

Vymožení dvacetitisícové pohledávky trvá podle prezidentky Exekutorské komory Pavly Fučíkové dva roky. Pokud není co zabavit, exekutor nic nedostane. Po zkrácení exekučního tarifu o dvě třetiny by exekutor měl nárok z dvaceti tisíc na odměnu tisíc korun a paušální náhradu dva tisíce korun. „To znamená padesát korun denně,“ konstatovala prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Komora proto žádá zavedení povinných záloh, které by platili věřitelé. „Většina věřitelů jsou instituce, které jsou na tom dobře, ale odmítají se podílet na nákladech neúspěšných exekucí,“ dodal Polanský.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}
  1. Exekuci už si nepřeji nikdy zažít. Bohužel jsem měla zkušenost a to špatnou a na http://www.ne-exekuci.cz jsem našla možnost, že mohu zjistit zda je na mne nějaká ta exekuce vypsaná. Bohužel se tam objevila, začala jsem ihned jednat a snažila se komunikova jinak bz to asi nedopadlo. Hoděn štěstí všem, kteří se s tímto také potýkají

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru