Splátkové prázdniny jsou dobrý nápad, hrozí masivní vlna druhotné platební neschopnosti

Názor
Co zaplatit dříve? Nájem, poplatky za energie, mzdy zaměstnancům, faktury dodavatelům nebo snad splátku úvěru? Kde na to všechno vzít při nulových příjmech? Spousta podnikatelů a živnostníků nyní takové dilema řeší. Svou provozovnu totiž mají už pár týdnů z nařízení vlády kvůli boji proti koronaviru zavřenou, což znamená i zmrazený přísun peněz. Tenčící se finanční rezerva dříve či později mnohé podnikatele dovede k problému, který výdaj uhradit dříve na úkor jiných.
Co zaplatit dříve? Nájem, poplatky za energie, mzdy zaměstnancům, faktury dodavatelům nebo snad splátku úvěru? Ilustrační foto: Depositphotos.com

První, co budou chtít v takové situaci zaplatit, jsou pravidelné splátky úvěrů. Sankce za pozdní platbu jsou totiž celkem vysoké, výrazně prodražit by se mohla opožděná platba hlavně u nebankovních poskytovatelů úvěrů. Proto se podnikatel bude snažit uspokojit v prvé řadě tyto pohledávky. Nejen proto, aby mu nenaskočilo obrovské penále, ale i kvůli snaze vyhnout se případné exekuci.

Na druhé koleji se tak velmi rychle ocitnou zaměstnanci a také dodavatelé. Splatnost faktur se výrazně prodlouží a rapidně přibude těch po datu splatnosti. Stejně tak přibude provozoven, které nezaplatí nájmy. Nikdo nebude platit nikomu. Ostatně první případy se už objevují, s čímž máme i my čerstvé zkušenosti. Pokud by se nepřijala žádná opatření, zcela reálně hrozí masivní vlna druhotné platební neschopnosti.

Proto musím jednoznačně podpořit návrh na plošné odložení splátek až o šest měsíců. Takové centrální rozhodnutí bude zcela jistě velmi prospěšné. Firmy tím získají potřebný čas na stabilizaci a také možnost dostát svým jiným závazkům. Přežijí i kapitálově slabé firmy, které nemají dostatečné rezervy. Zároveň to pomůže i jejich dodavatelům, které by jinak položilo ohromné množství neproplacených faktur.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vládní liberační balíček II: Co přináší a jaké budou jeho dopady?

Zavřít reklamu ×
  1. V téhle situaci která je a to nevíme dále co bude, bych to uvítal, plošně to VŠEM odložit ! Nikdo nepřijde o nic a lidi budou v klidu bez nervů co bude dál atd……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.