Splátky hypoték vycházejí díky levnějším nemovitostem podobně jako před růstem sazeb

Po mnoha letech se kupující dočkali zlevnění nemovitostí. Pokles bude letos pokračovat, i když v samotných nabídkových cenách nemusí být na první pohled zřetelný. Výraznější slevy je možné dosáhnout při individuálním jednáním s prodávajícími. Nabídky se tak vyplatí pečlivě vybírat. Splátka hypotéky je pak díky levnější nemovitosti srovnatelná s dobou před růstem úrokových sazeb.
Výraznější slevy je možné dosáhnout při individuálním jednáním s prodávajícími. Splátka hypotéky je pak díky levnější nemovitosti srovnatelná s dobou před růstem úrokových sazeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Motivace prodávajících se dnes často liší, zatímco někteří s prodejem nespěchají a nechají svou nemovitost nabídnutou k prodeji klidně roky, aniž by šli s cenou dolů, mnozí potřebují mít peníze za prodej rychle k dispozici – na jiné investice nebo řešení životní situace. Právě v těchto případech si kupující mohou říct o výraznější slevu a velmi často snížení ceny dosáhnou.

V takovém případě není překážkou ani současná výše úrokových sazeb hypoték, kterou lze nákup nemovitosti financovat. Jednoduchý příklad: Pokud si potřeboval člověk na byt před pár lety půjčit tři miliony korun s úrokovou sazbou hypotéky 2,5 procenta, vycházela měsíční splátka při 20leté splatnosti na necelých 16 tisíc korun.

Když si dnes dokáže kupující vyjednat zcela reálnou slevu nemovitosti v rozmezí 15 až 20 procent, což se promítne i do nižšího objemu úvěru, měsíční splátka bude při současných úrokových sazbách velmi podobná. Například při výši úvěru 2,4 milionu korun, 20leté splatnosti a šestiprocentní úrokové sazbě hypotéky je měsíční splátka jen něco málo přes 17 tisíc korun. Zkušení finanční poradci dokáží vyjednat klientům úrokovou sazbu i pod šesti procenty.

Je patrné, že hlavní váha v dostupnosti bydlení neleží tolik na výši úrokové sazby hypotéky, ale na ceně nemovitosti. Náš Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jakou část čistého měsíčního příjmu vynaloží průměrná domácnost na splátku bytu, v prosinci klesl na 64,4 procenta. Není to ideální stav, ale před tím se index pohyboval okolo hranice 70 procent.

Vzít si hypotéku při dvouciferné inflaci dává ekonomický smysl, obzvlášť pokud tak vyřešíme zásadní potřebu, jako je vlastní bydlení, případně investice pro uchování hodnoty majetku. Lze navíc očekávat, že úrokové sazby v příštích letech poklesnou, což úvěr do budoucna zlevní. Cena nemovitosti pořízené se slevou se může naopak v příštích letech zhodnotit.

Letos se tak skutečně potenciálním kupcům, kteří si dají trochu práce s hledáním v nabídkách (nebo to svěří odborníkům, pozn. aut.), nabízí velmi příznivá situace. Byla by škoda takovou příležitost „prováhat“ při odkládání nákupu a vyhlížení poklesu úrokových sazeb.

Autor je hypoteční expert společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB