Spojené státy prožily první dekádu bez recese

Zatímco dříve byly ekonomické recese ve Spojených státech zcela běžné a trvaly velice dlouhou dobu, dnes jde pouze o krátkodobý jev, který se úspěšně daří řešit. Lidé si mohou myslet, že toto prohlášení je příliš optimistické, ale statistická data nám říkají, že naprosto odpovídá realitě.
Statistická data nám říkají, že délka recesí v jednotlivých dekádách se výrazně zkracuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spojené státy vznikly 4. července 1776. Od té doby prožily 24 dekád. Ve většině těchto dekád probíhala ekonomická recese déle než 30 měsíců. První výjimku tvořily padesátá léta devatenáctého století, ve kterých se v americké ekonomice řešil problém otrokářství. Po konci padesátých let předminulého století vypukla 12. dubna 1861 Americká občanská válka.

V rámci devatenáctého století zažily Spojené státy hned tři dekády, ve kterých ekonomická recese trvala déle než 60 měsíců. Ve dvacátém století se však již nikdy neopakovala situace, kdy by americká ekonomika byla déle než polovinu dekády v recesi. Přestože Spojené státy prožily Velkou hospodářskou krizi a účastnily se dvou světových válek, americká ekonomika byla ve stavu recese výrazně kratší dobu, než bývalo zvykem o století dříve.Od čtyřicátých let dvacátého století se počet měsíců v jednotlivých dekádách, kdy se ekonomika Spojených států nacházela v recesi, snížil pod třicet. Nepřekonatelného rekordu bylo dosaženo v právě skončených desátých letech dvacátého prvního století. Poprvé od svého vzniku totiž Spojené státy prožily dekádu, ve které neprobíhala ekonomická recese ani jeden měsíc.

Statistická data nám říkají, že délka recesí v jednotlivých dekádách se výrazně zkracuje. Ukazuje se, že moderní nástroje hospodářské politiky umožňují Spojeným státům, aby s ekonomickými problémy úspěšně bojovaly. Ekonomové se domnívají, že hospodářský vývoj probíhá v cyklech. Na datech se nám ukazuje, že v rámci jednotlivých cyklů jsou růstové fáze v posledních dekádách výrazně delší než fáze recese.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomické Spojené státy vs. ekologická Evropská unie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.