Společnost EG.D spouští unikátní web Galerievulicich.cz

Nikola Tesla, zvířata Šumavy, Jan Žižka, krabička od zápalek nebo obří žabák. Co mají společného? Všechny tyto motivy jsou vyobrazeny na trafostanicích distribuční společnosti EG.D, patřící do skupiny E.ON. Ta začala už v roce 2015 zkrášlovat trafostanice streetartovými malbami napříč svým distribučním územím. Dnes už jich je v ulicích více než 180.
Motiv obřího žabáka najdou lidé na trafostanici v Brně. Foto: EG.D/Galerie v ulicich

Aktuálně navíc spustila web www.galerievulicich.cz, kde si veřejnost může nejzdařilejší díla prohlédnout pěkně pohromadě. Web tak funguje jako virtuální výstavní síň. Každou malbu pak doplňuje karta s unikátním příběhem. Stránka je dynamická. Do budoucna se na ní budou pravidelně objevovat další malby i aktuality ze světa street artu.

„V současnosti máme na stránkách zdokumentovaných a zpracovaných přes čtyřicet uměleckých děl. Jedná se o malby, které měly nejpozitivnější ohlasy ze strany veřejnosti a médií. Stránka je responzivní a funguje tak i v prohlížeči na mobilním telefonu, což přináší další výhodu. Když uživatelé povolí lokaci GPS, zobrazí se jim díla, která jsou nejblíže k jejich poloze,“ přibližuje Zuzana Oujezdská, která je v rámci EG.D za projekt Street Art zodpovědná.

Ke každému dílu je dostupná karta, která obsahuje informace o tom, kde se malba nachází, rok realizace i základní údaje o autorovi. Lidé si mohou prohlédnout i obsáhlou fotogalerii konkrétní trafostanice a uvidí i další v okolí.

V plánu je blog nebo propojení s mobilními mapami

Stránku Galerievulicich.cz doplňuje i profil na sociální síti Instagram. Do budoucna chce EG.D na webu  spustit blog, na kterém budou rozhovory s tvůrci maleb. Uživatelé také budou moci využít funkce, kdy po rozkliknutí konkrétní trafostanice ve webovém prohlížeči v mobilu budou přepnuti do aplikace Mapy.cz, která je k danému místu rovnou navede.

Distribuční společnost EG.D zrealizuje ročně desítky maleb na trafostanicích od Šumavy až po Beskydy. Jen v květnu zkrášlila svá distribuční zařízení v Brně, Tuřanech, Újezdu u Brna, Boskovicích, anebo Českých Budějovicích. Do dvou měsíců zrealizuje malby například v Bystřici nad Pernštejnem, Boskovicích, Moravském Krumlovu či Kuřimi.

Street art zapojuje do dění i občany

Malby nevycházejí jen z návrhu renomovaných umělců, jako jsou sdružení Malujeme jinak nebo autoři Khoma, Dobs či Prorok. Prostor dostávají i nápady veřejnosti či různých zájmových skupin z míst, kde se plánují. Někde dokonce lidé po zkrášlení trafostanice upravili její okolí, kde si udělali příjemná místa k trávení volného času.

„Některé trafostanice jsou tak oblíbené, že hned po dokreslení si lidé v okolí vysázeli například květiny, nebo dali lavičku a zvelebili si tak prostor, který třeba dříve sloužil ke kontejnerovému stání. Street art má prostě přesah na více úrovních, do kterých se zapojují nejen občané, ale i města a my jsme rádi, že pomáháme dělat svět barevnější a veselejší,“ líčí Stanislav Karafiát ze společnosti EG.D, jenž se na projektu Street Art také podílí.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB