Aktuálně navíc spustila web www.galerievulicich.cz, kde si veřejnost může nejzdařilejší díla prohlédnout pěkně pohromadě. Web tak funguje jako virtuální výstavní síň. Každou malbu pak doplňuje karta s unikátním příběhem. Stránka je dynamická. Do budoucna se na ní budou pravidelně objevovat další malby i aktuality ze světa street artu.
„V současnosti máme na stránkách zdokumentovaných a zpracovaných přes čtyřicet uměleckých děl. Jedná se o malby, které měly nejpozitivnější ohlasy ze strany veřejnosti a médií. Stránka je responzivní a funguje tak i v prohlížeči na mobilním telefonu, což přináší další výhodu. Když uživatelé povolí lokaci GPS, zobrazí se jim díla, která jsou nejblíže k jejich poloze,“ přibližuje Zuzana Oujezdská, která je v rámci EG.D za projekt Street Art zodpovědná.
Ke každému dílu je dostupná karta, která obsahuje informace o tom, kde se malba nachází, rok realizace i základní údaje o autorovi. Lidé si mohou prohlédnout i obsáhlou fotogalerii konkrétní trafostanice a uvidí i další v okolí.
V plánu je blog nebo propojení s mobilními mapami
Stránku Galerievulicich.cz doplňuje i profil na sociální síti Instagram. Do budoucna chce EG.D na webu spustit blog, na kterém budou rozhovory s tvůrci maleb. Uživatelé také budou moci využít funkce, kdy po rozkliknutí konkrétní trafostanice ve webovém prohlížeči v mobilu budou přepnuti do aplikace Mapy.cz, která je k danému místu rovnou navede.
Distribuční společnost EG.D zrealizuje ročně desítky maleb na trafostanicích od Šumavy až po Beskydy. Jen v květnu zkrášlila svá distribuční zařízení v Brně, Tuřanech, Újezdu u Brna, Boskovicích, anebo Českých Budějovicích. Do dvou měsíců zrealizuje malby například v Bystřici nad Pernštejnem, Boskovicích, Moravském Krumlovu či Kuřimi.
Street art zapojuje do dění i občany
Malby nevycházejí jen z návrhu renomovaných umělců, jako jsou sdružení Malujeme jinak nebo autoři Khoma, Dobs či Prorok. Prostor dostávají i nápady veřejnosti či různých zájmových skupin z míst, kde se plánují. Někde dokonce lidé po zkrášlení trafostanice upravili její okolí, kde si udělali příjemná místa k trávení volného času.
„Některé trafostanice jsou tak oblíbené, že hned po dokreslení si lidé v okolí vysázeli například květiny, nebo dali lavičku a zvelebili si tak prostor, který třeba dříve sloužil ke kontejnerovému stání. Street art má prostě přesah na více úrovních, do kterých se zapojují nejen občané, ale i města a my jsme rádi, že pomáháme dělat svět barevnější a veselejší,“ líčí Stanislav Karafiát ze společnosti EG.D, jenž se na projektu Street Art také podílí.