Společnost Stora Enso zvažuje rozšíření divize Wood Products ve Ždírci nad Doubravou

Společnost Stora Enso zahájila práci na studiích proveditelnosti možné výstavby závodu na výrobu křížem lepeného dřeva (cross laminated timber, CLT) v rámci své pobočky ve Ždírci nad Doubravou. Rovněž zvažuje výstavbu nového střediska na zpracování stavebních trámů, které má být umístěno v rámci pobočky Ybbs v Rakousku. Stora Enso plánuje zároveň konsolidaci výroby s cílem optimalizovat rozložení svých aktivit.
Ilustrační foto: Stora Enso

Firma pokračuje ve své transformaci na předního poskytovatele inovativních řešení v oblasti produktů na bázi dřeva. Transformace v rámci divize Wood Products obnáší jak růst vybraných podniků s přidanou hodnotou, tak konsolidaci výroby s důrazem na její integraci.

Navrhované rozšíření výroby ve Ždírci nad Doubravou by zvýšilo celkovou roční produkci CLT o přibližně 120 000 m³. Šlo by o čtvrtou výrobní jednotku Stora Enso tohoto typu v Evropě. Naposledy společnost zahájila výrobu CLT ve švédském Gruvönu na začátku letošního roku. Studie proveditelnosti by měla být dokončena do konce roku 2019.

Plánované rozšíření pobočky v rakouském Ybbsu by zvýšilo tamní roční kapacitu výroby stavebních nosníků o 60 000 m³. Nový produkt by měl být určen zákazníkům společnosti Building Solutions a prodáván jako stavební řešení společně s CLT a vrstveným dřevem (LVL, laminated veneer lumber). Studie proveditelnosti by měla být dokončena do konce prvního čtvrtletí roku 2020.

Budou-li po dokončení studií tyto investice schváleny, výše následných kapitálových výdajů se odhaduje na přibližně 90 milionů eur. Transformace v rámci divize Wood Products zahrnuje rovněž dříve oznámené plány na uzavření pobočky v Kitee ve Finsku s případnou konsolidací výroby produktů ze smrkového dřeva na pobočce ve Varkaus, jakož i odprodej aktiv souvisejících s výrobou tepelně zpracovaného dřeva Thermowood na pobočce Uimaharju ve Finsku a následnou konsolidaci výroby tepelně zpracovaného dřeva Thermowood na pobočce Launkalne v Lotyšsku.

„Už delší dobu pozorujeme, že tržní potenciál produktů z námi zpracovávaných dřevěných materiálů roste. Zároveň spatřujeme velkou příležitost v oblasti vícepodlažních staveb. Naše výrobky nahrazují fosilní materiály a poptávka po našich prémiových produktech z obnovitelných zdrojů, dřevěných komponentech i stavebních konceptech neustále roste. Konsolidace by vylepšila naši nákladovou efektivitu, pomohla optimalizovat využívání surovin, zlepšila účinnost automatizované výroby a zvýšila synergii mezi našimi pobočkami a silným tržně orientovaným portfoliem výrobků a služeb,“ říká Jari Suominen, výkonný viceprezident divize Wood Products ve společnosti Stora Enso.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru