Společnost Stora Enso zvažuje rozšíření divize Wood Products ve Ždírci nad Doubravou

Společnost Stora Enso zahájila práci na studiích proveditelnosti možné výstavby závodu na výrobu křížem lepeného dřeva (cross laminated timber, CLT) v rámci své pobočky ve Ždírci nad Doubravou. Rovněž zvažuje výstavbu nového střediska na zpracování stavebních trámů, které má být umístěno v rámci pobočky Ybbs v Rakousku. Stora Enso plánuje zároveň konsolidaci výroby s cílem optimalizovat rozložení svých aktivit.
Ilustrační foto: Stora Enso

Firma pokračuje ve své transformaci na předního poskytovatele inovativních řešení v oblasti produktů na bázi dřeva. Transformace v rámci divize Wood Products obnáší jak růst vybraných podniků s přidanou hodnotou, tak konsolidaci výroby s důrazem na její integraci.

Navrhované rozšíření výroby ve Ždírci nad Doubravou by zvýšilo celkovou roční produkci CLT o přibližně 120 000 m³. Šlo by o čtvrtou výrobní jednotku Stora Enso tohoto typu v Evropě. Naposledy společnost zahájila výrobu CLT ve švédském Gruvönu na začátku letošního roku. Studie proveditelnosti by měla být dokončena do konce roku 2019.

Plánované rozšíření pobočky v rakouském Ybbsu by zvýšilo tamní roční kapacitu výroby stavebních nosníků o 60 000 m³. Nový produkt by měl být určen zákazníkům společnosti Building Solutions a prodáván jako stavební řešení společně s CLT a vrstveným dřevem (LVL, laminated veneer lumber). Studie proveditelnosti by měla být dokončena do konce prvního čtvrtletí roku 2020.

Budou-li po dokončení studií tyto investice schváleny, výše následných kapitálových výdajů se odhaduje na přibližně 90 milionů eur. Transformace v rámci divize Wood Products zahrnuje rovněž dříve oznámené plány na uzavření pobočky v Kitee ve Finsku s případnou konsolidací výroby produktů ze smrkového dřeva na pobočce ve Varkaus, jakož i odprodej aktiv souvisejících s výrobou tepelně zpracovaného dřeva Thermowood na pobočce Uimaharju ve Finsku a následnou konsolidaci výroby tepelně zpracovaného dřeva Thermowood na pobočce Launkalne v Lotyšsku.

„Už delší dobu pozorujeme, že tržní potenciál produktů z námi zpracovávaných dřevěných materiálů roste. Zároveň spatřujeme velkou příležitost v oblasti vícepodlažních staveb. Naše výrobky nahrazují fosilní materiály a poptávka po našich prémiových produktech z obnovitelných zdrojů, dřevěných komponentech i stavebních konceptech neustále roste. Konsolidace by vylepšila naši nákladovou efektivitu, pomohla optimalizovat využívání surovin, zlepšila účinnost automatizované výroby a zvýšila synergii mezi našimi pobočkami a silným tržně orientovaným portfoliem výrobků a služeb,“ říká Jari Suominen, výkonný viceprezident divize Wood Products ve společnosti Stora Enso.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Expobank CZ znovu finančně podpořila NAUTIS

Na předvánočním setkání Expobank CZ v Obecním domě obdrželi zástupci Národního ústavu pro autismus symbolický šek na částku 300 000 korun. Expobank CZ je generálním partnerem NAUTIS již od roku 2007 a pravidelně …

Jak fakturovat v začátcích podnikání?

Začátky jsou prý těžké. Ale nemusí být. Stačí se rozhodnout začít. A když zvládnete tohle, zvládnete i jakékoliv těžkosti. Jen je třeba si je ulehčit. Pokud vás zajímá, jak si ulehčit fakturování – jste na správném místě.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru