Jejich cílem je konkurovat nadcházející řadě iPhonů společnosti Apple v začlenění umělé inteligence. Představení však bylo poznamenáno stínem, který visí nad budoucností mateřské společnosti Alphabet. Může totiž čelit rozhodnutí o rozdělení podniku v důsledku porušování amerických antimonopolních zákonů.
Pixel 9 Pro a 9 Pro Fold budou pro americké zákazníky k dispozici 4. září, globální prodej bude zahájen později. Toto brzké uvedení na trh by mělo společnosti Google poskytnout strategickou výhodu oproti společnosti Apple, která má v září představit svůj iPhone 16.
Zatímco Google představil převratné inovace, mateřská společnost Alphabet prochází náročným obdobím. Na začátku srpna si vyslechla rozsudek o vině za porušení amerických antimonopolních zákonů. Případ se týkal vyhledávacích a reklamních služeb. Během vyšetřování bylo zjištěno, že smlouvy společnosti, mimo jiné i se společností Apple, zajišťovaly jejímu vyhledávači prvenství.
Google však tvrdí, že důvodem jeho „prvenství“ je lepší produkt. Americké ministerstvo spravedlnosti v současné době pracuje na opatřeních k nápravě situace. Podle zdrojů blízkých agentuře Bloomberg je nejhorším scénářem příkaz k rozdělení společnosti s nuceným prodejem klíčových aktiv, jako je operační systém Android, prohlížeč Chrome a reklamní služba AdWords.
Tím „lepším“ by bylo sdílení dat s konkurencí nebo omezení výhod spojených s umělou inteligencí. Podle agentury Bloomberg je však pravděpodobné, že úřady zakročí a takové dohody zakážou.
Pokud by vláda na rozdělení přistoupila, znamenalo by to významné vítězství americké justice v této oblasti, které by ovlivnilo nejen chod společnosti, ale i širší technologické prostředí. Podobný tlak byl vyvíjen i na společnost Microsoft, které před 20 lety hrozil rozpad ze stejného důvodu, avšak neúspěšně.
Na výkonnost akcií společnosti má vliv nejen rozhodnutí soudu, ale také volatilní první srpnový týden, kdy světový akciový trh zaznamenal výrazné ztráty. Tržní hodnotě akcií společnosti Alphabet příliš nepomohly ani nedávné smíšené výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí a nic na tom nezměnilo ani představení nové produktové řady.
Akcie se 14. srpna obchodovaly za 160 dolarů, což je 16 procent pod historickým maximem z 10. července 2024. I přes nedávný poměrně prudký pokles je však hodnota akcií stále vysoká a společnost si udržuje tržní kapitalizaci ve výši 1,96 miliardy dolarů.
Při pohledu na vývoj hodnoty od začátku roku vidíme, že vsi získala více než 14 procent, přičemž meziročně jde o růst o více než 20 procent. Pětiletá výkonnost činí dokonce 177 procent.
Přestože Alphabet v současné době prochází poměrně náročným obdobím, akcie se v posledních dnech odrazily od nedávného propadu, a tak je zřejmé, že investoři nadále věří, že společnost náročnou situaci zvládne. Přestože možná hrozba rozpadu zůstává, příklad Microsoftu ukazuje, že „žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří“.
Nehledě na to, že ceny akcií technologických společností jsou v současnosti hnány vývojem a pokrokem v oblasti umělé inteligence, a jak Alphabet ukázal na své poslední prezentaci novinek, ve světě konkurence rozhodně neprohraje. Ne nadarmo jsou technologičtí giganti součástí skupiny FAANG.
Autorka je hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading
(Redakčně upraveno)