Společnosti budou ve 2. čtvrtletí 2018 nadále nabírat. Nábor ale zpomaluje.

Společnost ManpowerGroup Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“ pro druhé čtvrtletí roku 2018. V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2018 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

ManpowerGroup má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2018 mírné zpomalení náborových plánů. 7 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 5 % předpovídají jeho snížení a 87 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2018 hodnotu +2 %.

„Míra nezaměstnanosti v ČR zůstává nejnižší v Evropě a růst HDP je jeden z nejvyšších. Podle průzkumu ManpowerGroup index trhu práce za 2. čtvrtletí roku 2018 pozorujeme strukturální změny poptávky po nových zaměstnancích v české ekonomice. Dochází k poklesu náborových aktivit ve výrobě, logistice. Naproti tomu vidíme zrychlování náborů v sektoru služeb. Každopádně, celkové náborové plány zůstávají pozitivní pro příští čtvrtletí. Prognóza sice ukazuje na mírný pokles celkového tempa náboru ve srovnání s předchozím čtvrtletím a rokem, ale dobrou zprávou je, že 40 % velkých společností plánuje zvýšit počet zaměstnanců. Aktuálně největší poptávka zaměstnavatelů je po kvalifikované a zároveň nekvalifikované pracovní síle. Naopak převis uchazečů nad poptávkou zaměstnavatelů je na středně kvalifikovaných pozicích v administrativě,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Porovnání organizací podle velikosti

Zaměstnavatelé ve všech čtyřech kategoriích podniků podle velikosti očekávají nárůst počtu zaměstnanců. Zaměstnavatelé velkých společností nad 250 zaměstnanců hlásí nejsilnější náborové plány s Čistým indexem trhu práce +38 % (40 % podniků bude nabírat a jen 2 % firem bude propouštět). Střední podniky předpokládají náborové plány s Indexem +16 % a malé podniky +12 %. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí mírný optimismus s Indexem +1 %.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší náborové prostředí předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Doprava, skladování a komunikace s Indexem -10 % a Zpracovatelský průmysl -5 %, následované odvětvími Těžba nerostných surovin a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s Indexem -4 %. Zvyšování počtu pracovních sil hlásí čtyři odvětví, především Ubytování a stravování s povzbudivým Indexem +15 %, Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům +11 %, následované odvětvími Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov +8 % a Stavebnictví +3 %.

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé v Čechách a v Praze očekávají v příštím čtvrtletí umírněné náborové plány s Indexem +3 a +2 %. Morava hlásí stagnující trh práce s Indexem +1 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v Čechách a Praze hlásí pokles Indexu o 3 procentní body. Na Moravě Index posílil o 4 procentní body.

Globální pohled

Zaměstnavatelé ve 43 ze 44 zemí očekávají v nadcházejícím čtvrtletí různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v 17 zemích a oblastech očekávají posílení náborových plánů, v 17 snižování a v devíti beze změny**. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 25 ze 43 zemí a oblastí, oslabilo ve 13 a zůstalo beze změny v pěti. Poprvé se do průzkumu zapojilo Chorvatsko.

Další výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce budou zveřejněny 13. června 2018.

 

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.