Spolek Arnika: Ruce pryč od sešívaček!

Spolek Arnika vyděsil české spotřebitele: Podle studie, jejímž je spoluautorem, je zboží vyrobené z recyklovaného plastu plné toxických látek.
Sešívačka, kterou byste rozhodně neměli používat v kuchyni. Foto: Markéta Šedivá, Arnika

Toxiny mají podle Arniky, Aliance pro zdraví a životní prostředí (HEAL) a mezinárodní sítě IPEN na svědomí bromované zpomalovače hoření, které se dříve přidávaly do elektroniky kvůli snížení hořlavosti v případě požáru. Protože se elektronika, stejně jako další spotřebiče, v Evropě už roky povinně sbírá a recykluje, mohou se nebezpečné látky z elektroodpadu dostávat do nových výrobků, jako jsou hračky, kadeřnické a kancelářské potřeby či kuchyňské náčiní.

V 19 evropských zemích bylo pro účely výzkumu zakoupeno 430 kusů plastového zboží. Analýzy prováděla Vysoká škola chemicko-technologická. U 109 vzorků bylo zjištěno zvýšené množství antimonu a bromu, což podle autorky studie Jitky Strakové „poukázalo na zboží vyrobené z recyklovaného plastu, který s největší pravděpodobností pochází z odpadní elektroniky“.

Vzorky byly shromážděny jak z členských států EU (Belgie, Česko, Dánsko, Francie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko a Švédsko), tak z okolních zemí střední a východní Evropy (Albánie, Arménie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie, Rusko a Srbsko).

V ČR se „provinilých výrobků“ našlo 12 ze 13, nejvyšší koncentraci toxických látek vykazovala kancelářská sešívačka.

Portugalská kytara neshoří

„V kuchyňském náčiní se dosud tyto toxické látky v České republice nenašly,“ připouští spoluautor studie a vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík z Arniky. Nejvyšší hodnoty vůbec za posledních několik let byly naměřeny v dětské kytaře z Portugalska.

Bromované zpomalovače hoření byly mezinárodně zakázány v roce 2009 Stockholmskou úmluvou o perzistentních organických látkách. Některé vlády si ale podle Strakové prosadily možnost tyto materiály recyklovat.

Tyto chemikálie se snadno uvolňují působením tepla, mohou tedy například kontaminovat jídlo při použití kuchyňského náčiní. Podle expertky na toxické látky spolku Arnika Karolíny Brabcové mají negativní vliv na neurologický vývoj člověka, narušují lidský hormonální systém či funkci štítné žlázy.

Jakým konkrétním způsobem ohrožuje naše zdraví sešívačka, to Arnika neuvedla. V kuchyni ji ale raději nepoužívejte.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Obchodníci zdražují a jejich tržby rostou

Lidé si začátkem roku dali předsevzetí, že budou dodržovat zásady zdravého životního stylu. V důsledku toho došlo ke skokovému růstu tržeb o 22,9 procenta ve specializovaných prodejnách pro sport a rekreaci. Tomuto …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru