Spolek Arnika: Ruce pryč od sešívaček!

Spolek Arnika vyděsil české spotřebitele: Podle studie, jejímž je spoluautorem, je zboží vyrobené z recyklovaného plastu plné toxických látek.
Sešívačka, kterou byste rozhodně neměli používat v kuchyni. Foto: Markéta Šedivá, Arnika

Toxiny mají podle Arniky, Aliance pro zdraví a životní prostředí (HEAL) a mezinárodní sítě IPEN na svědomí bromované zpomalovače hoření, které se dříve přidávaly do elektroniky kvůli snížení hořlavosti v případě požáru. Protože se elektronika, stejně jako další spotřebiče, v Evropě už roky povinně sbírá a recykluje, mohou se nebezpečné látky z elektroodpadu dostávat do nových výrobků, jako jsou hračky, kadeřnické a kancelářské potřeby či kuchyňské náčiní.

V 19 evropských zemích bylo pro účely výzkumu zakoupeno 430 kusů plastového zboží. Analýzy prováděla Vysoká škola chemicko-technologická. U 109 vzorků bylo zjištěno zvýšené množství antimonu a bromu, což podle autorky studie Jitky Strakové „poukázalo na zboží vyrobené z recyklovaného plastu, který s největší pravděpodobností pochází z odpadní elektroniky“.

Vzorky byly shromážděny jak z členských států EU (Belgie, Česko, Dánsko, Francie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko a Švédsko), tak z okolních zemí střední a východní Evropy (Albánie, Arménie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie, Rusko a Srbsko).

V ČR se „provinilých výrobků“ našlo 12 ze 13, nejvyšší koncentraci toxických látek vykazovala kancelářská sešívačka.

Portugalská kytara neshoří

„V kuchyňském náčiní se dosud tyto toxické látky v České republice nenašly,“ připouští spoluautor studie a vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík z Arniky. Nejvyšší hodnoty vůbec za posledních několik let byly naměřeny v dětské kytaře z Portugalska.

Bromované zpomalovače hoření byly mezinárodně zakázány v roce 2009 Stockholmskou úmluvou o perzistentních organických látkách. Některé vlády si ale podle Strakové prosadily možnost tyto materiály recyklovat.

Tyto chemikálie se snadno uvolňují působením tepla, mohou tedy například kontaminovat jídlo při použití kuchyňského náčiní. Podle expertky na toxické látky spolku Arnika Karolíny Brabcové mají negativní vliv na neurologický vývoj člověka, narušují lidský hormonální systém či funkci štítné žlázy.

Jakým konkrétním způsobem ohrožuje naše zdraví sešívačka, to Arnika neuvedla. V kuchyni ji ale raději nepoužívejte.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Úsporné sušičky prádla: Kdy se vrátí investice?

Slevy nebývají zadarmo. Platí to i pro sušičky prádla. Nejde přitom jen o maloobchodní ceny, ale zejména o provozní náklady. Na těch sice můžete u pokročilejších modelů ušetřit, bude vás to ale stát pěkných pár …

Jaké domácí spotřebiče nakupujeme nejčastěji?

Dvě třetiny Čechů během posledních dvou let nakoupily nějaký drobný domácí spotřebič. Nejčastěji to byly varné konvice, které koupilo 40 procent oslovených respondentů z reprezentativní studie společnosti GfK o …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Rozhovor
Dlužníci pořád hledají obezličky, i když mají možnost požádat soud o odpuštění svých dluhů. Skrývají majetek do svěřenských fondů nebo ulévají peníze na účtech v Německu, a naopak němečtí neplatiči je schovávají u nás. A jak například na neplatiče nájemného? Preventivně doložkou o vystěhování sepsanou u notáře. To vše říká v rozhovoru pro FAEI.cz nový prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil.
Rolovat nahoru