bool(false)

Spor o jednotné balení tabákových výrobků

Austrálie údajně vyhrála průlomový obchodní spor o jednotné balení tabákových výrobků - smělá strategie se rozšiřuje po celém světě. Níže je uvedeno prohlášení Matthewa L. Myerse, prezidenta organizace Campaign for Tobacco-Free Kids:

Světová obchodní organizace (WTO) dle dostupných zpráv rozhodla, že průkopnický australský zákon, který vyžaduje jednotná balení tabákových výrobků, neporušuje dohody o mezinárodním obchodu a vlastnická práva. Pokud Austrálie vyhrála, pak je její průlomové vítězství v celosvětovém boji proti užívání tabáku jednoznačnou porážkou tabákového průmyslu, který proti jednotnému balení tabákových výrobků usilovně bojoval. Do dnešního dne tabákový průmysl prohrál každý právní spor týkající se jednotného balení tabákových výrobků jak u mezinárodních, tak i u státních soudů, a to nejen v Austrálii, ale také ve Spojeném království, Francii, Irsku a Evropské unii.

Vítězství Austrálie by významně posílilo rostoucí světové hnutí, které požaduje, aby cigarety a další tabákové výrobky byly prodávány v jednotném balení, bez pestrobarevných log a jiných označení, které přitahují mladé, matou spotřebitele a zvyšují atraktivitu těchto smrtelných a návykových produktů. Zákony o jednotném balení tabákových výrobků jsou podloženy vědecky a právně. Ostatní země, které jednotná balení tabákových výrobků zvažují, by měly učinit sebevědomé kroky, které pomohou spory s tabákovým průmyslem vyhrát.

Tabákové společnosti proti jednotnému balení tabákových výrobků bojují proto, že ví, že to funguje. Poté, co Austrálie v roce 2012 zavedla jednotná balení tabákových výrobků a další opatření pro kontrolu tabákových výrobků, povědomí veřejnosti o jejich nebezpečí vzrostlo a počet kuřáků klesl nejrychlejším tempem za posledních dvacet let (viz náš souhrn vědecké důkazy podporující jednotné balení tabákových výrobků).

Zákony o jednotném balení tabákových výrobků byly postupně zavedeny ve Francii a ve Spojeném království (britský zákon vstoupí v platnost 21. května 2017) a přijaty, ne však zcela zavedeny Maďarskem, Irskem, Norskem, Novým Zélandem, Rumunskem a Slovinskem. Mnoho dalších zemí takové zákony zvažuje (viz náš seznam zemí, které přijaly nebo zvažují takový zákon).

Žaloba na Austrálii u organizace WTO byla podána Ukrajinou, Hondurasem, Dominikánskou republikou, Indonésií a Kubou, na základě údajného porušení dohod o mezinárodním obchodu a vlastnických práv. Dle zpráv Ukrajina, Honduras a Dominikánská republika získaly technickou a finanční podporu od společností British American Tobacco a Philip Morris International.

Dle zpráv Ukrajina podala žalobu na Austrálii na žádost Americké obchodní komory, skupiny s dobře zdokumentovanou historií činnosti ve prospěch tabákových společností. Ukrajina svou žalobu následně stáhla.

Užívání tabákových výrobků každoročně na světě zabíjí více než šest milionů osob a dle odhadů v tomto století zabije miliardu lidí, pokud země neučiní razantní kroky, které tomu zabrání. Jednotné balení tabákových výrobků je odvážná strategie, která má zachraňovat životy, a měla by být zaváděna jako klíčová součást komplexního přístupu vedoucího k omezení užívání tabákových výrobků, spolu s obrazovým varováním, zákazy reklamy, vyšším zdaněním tabákových výrobků a zákony o úplném zákazu kouření.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Zamést si před vlastním dispečinkem

Zavolal jsem si před půlnocí taxi. Prostřednictvím dispečinku zónové služby, která nahrává rozhovory v zájmu zvýšení kvality služeb. Přišla mi sms s cenou, trasou, identifikací vozu i stanovený čas jeho přistavení. …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru