Spoření na penzi by mělo být přitažlivější

Tempo, jakým lidé opouštějí penzijní spoření, vypadá jako běh na dlouhou trať. Úbytek je trvalý, ale do finiše se zatím nechystá. Zatímco v roce 2013 podle údajů Asociace penzijních společností ČR opustilo penzijní fondy 160 tisíc lidí, v roce 2014 to bylo 175 tisíc účastníků a loni 162 tisíc. Navzdory tomu, že 22% zhodnocení úspor je díky státní podpoře suverénně nejlepší konzervativní finanční produkt na českém trhu.

Ilustrační foto: Pixabay

Důvody trvalého úbytku spořitelů na důchod mají kořeny v nedávné minulosti. Při vzniku penzijního připojištění dotovaného státem měli spořitelé garanci návratnosti uspořené částky. Se vznikem druhého pilíře se však stát této odpovědnosti zbavil a nabídka penzijních společností se tak proměnila z hlediska způsobu investování v produkt velmi podobný podílovým fondům. Tedy bez záruky.

Zatímco v původních (transformovaných) fondech se státní zárukou klientů přirozenou cestou ubývá, do nových (účastnických) fondů penzijního připojištění jich nehlásí tolik, aby úbytek z původních fondů vyrovnaly. Penzijní společnosti obě tyto skupiny počítají dohromady a z toho pak vycházejí celková čísla z úvodu tohoto článku.

Až do loňského roku připisovaly penzijní společnosti svým klientům ke státnímu příspěvku ještě další úrok z výnosu fondů oscilující kolem dvou procent. Loni však některé účastnické fondy zaznamenaly ztráty a výnos se poprvé v historii dostal do záporných hodnot. Vzhledem k neexistenci garance státu by tak ztráty fondů měli sanovat klienti. Dlužno dodat, že některé penzijní společnosti to udělaly ze svých zdrojů a klientům tak pouze nepřipsaly žádný výnos. Slibují, že v dlouhodobém horizontu budou vklady klientů určitě zhodnoceny a občasný výkyv by na tom neměl nic změnit.

Již dnes se debatuje o nové zákonné úpravě, která by návratnost vložených peněz zajistila k datu, kdy klientovi vznikne nárok na výplatu. Ne tedy každý rok, jako je tomu u starých fondů. V případě předčasného výběru by garance neplatila.

Asociace penzijních společností by legislativními úpravami chtěla zvýšit atraktivitu připojištění zavedením záruk, které by ochránily klienty před znehodnocením úspor. „Byli bychom rádi, kdyby na konci spoření měli alespoň částku, kterou do něj sami vložili,“ řekl Hospodářským novinám místopředseda ČMKOS a vedoucí pracovního týmu důchodové komise, která má úpravy penzijního připojištění na starosti, Vít Samek.

„U lidí, kteří nejsou ochotni nést větší nebo žádné riziko při spoření, by garance stanovená zákonem mohla jako motivace zafungovat,“ potvrdil šéf asociace penzijních společností Aleš Poklop.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Spekulační peníze jako zlepšovák

Koruna v posledních měsících neposiluje, ačkoli české úrokové sazby rychle rostly. Dosavadní neposilování koruny mohlo být dáno zahraničními faktory platnými pro celou střední Evropu, jako je třeba hrozba obchodních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru