Spořicím účtům se blýská na lepší časy. Kdo nabízí nejvyšší úroky?

Úroková míra na spořicích účtech pozvolna stoupá. Banky už běžně nabízí úročení nad 1 %. Je tento vývoj předzvěstí oživení trhu se spořicími účty? Jaké spořicí účty nabízí aktuálně nejvýhodnější zhodnocení uložených financí?
Ilustrační foto: Archiv

Prozatím nejvyšší úročení za poslední dekádu nabízel závěrem roku 2012 spořicí účet od Equa bank. Tehdejší úročení vkladů bylo 2,6 %. Pozadu nebyly ani ostatní banky, jako Air Bank a ZUNO Bank s 2,5 % či mBank s 2 %. Od začátku roku 2013 začaly úrokové míry na spořicích účtech klesat. Svého dna dosáhly v roce 2016, kdy klesly na 0,5 %. Výjimkou ale nebylo ani úročení 0,15 %.

Jaké spořicí účty nabízí nejvyšší výnosy?

Trend poslední doby se naštěstí navrací k růstu. Jednotlivé banky postupně překonávají hranici jednoprocentního úročení vkladů. Od začátku května nově nabízí zhodnocení vkladů nad 1 % banky Creditas a Equa bank. Díky tomu se řadí k těm peněžním ústavům, které klientům poskytují výhodnější úrok.

Mnohé banky jdou ale ještě dál. Například Hello bank a Richee nabízí zhodnocení základních vkladů až 1,5 %. V závěsu za nimi zůstává Moneta Money Bank s úrokem 1,2 % a Trinity Bank poskytující úrok 1,58 %.

Výjimkou není ani úročení běžných účtů, které zpravidla disponují nulovým úrokem. Například běžný účet od Richee nabízí 1,5% výnos z vkladů do 300 000 Kč. Air Bank poskytuje 1,3 % úrokovou sazbu z vkladů do 100 000 Kč, podmínkou ale je, aby klient pětkrát za měsíc zaplatil platební kartou.

Spořicí účty vaše peníze před inflací neochrání

Některé spořicí účty poskytují výhodnější podmínky nad základní rámec. Těmi jsou například odměny za věrnost či bonusové úročení 2 % v prvních šesti měsících, které nabízí ING Konto. Přestože se úročení na spořicích účtech zvyšuje, stále nepokryje inflaci, která aktuálně dosahuje tří procent. Ty nejlepší bankovní účty pokryjí inflaci maximálně z poloviny. Výhodou spořicích účtů ale je, že poskytují alespoň nějaké zhodnocení financí, se kterými lze téměř okamžitě disponovat.

Pokud hledáte lepší zhodnocení finančních prostředků bez větších rizik, pak se nabízí termínované vklady, stavební spoření nebo protiinflační Dluhopis Republiky, který garantuje výnos 0,5 % nad inflaci. Protiinflační Dluhopis Republiky se prodává na šest let. Tento státní dluhopis ale lze jednou ročně bezplatně vypovědět, přičemž klient nepřichází o připsané výnosy.

  1. Equa bank na svém spořícím účtu Hit nabízí úrok 1,2. A ano sice tam je podmínka, ale myslím, že splnitelná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Expobank CZ znovu finančně podpořila NAUTIS

Na předvánočním setkání Expobank CZ v Obecním domě obdrželi zástupci Národního ústavu pro autismus symbolický šek na částku 300 000 korun. Expobank CZ je generálním partnerem NAUTIS již od roku 2007 a pravidelně …

Jak fakturovat v začátcích podnikání?

Začátky jsou prý těžké. Ale nemusí být. Stačí se rozhodnout začít. A když zvládnete tohle, zvládnete i jakékoliv těžkosti. Jen je třeba si je ulehčit. Pokud vás zajímá, jak si ulehčit fakturování – jste na správném místě.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru