bool(false)

Sportovní sázky – hledání strategie

Obecně platí pravidlo, že na gamblingu vydělávají jenom provozovatele kasin, heren, loterijních systémů a samozřejmě stát. Statistika je neúprosná: sázení je spíše forma zábavy než prostředek k výdělku peněz, a to platí i tehdy, pokud v reklamních sděleních sledujeme miliardové výhry.

Sportovní sázky na koňských závodech mají ve Velké Británii obrovskou tradici. Foto: Pixabay

Nicméně několik strategií, kde může mít hráč určitou statistickou výhodu, by se dalo najít. Nejznámější je pravděpodobně počítání karet u blackjacku, což je ale strategie, kterou kasina netolerují a při nejmenším podezření dají hráčovi nekompromisní zákaz hraní.

Kvantitativně orientovaní hráči tedy musí hledat jinde.  Neprobádaným sektorem se zdají být sportovní sázky, kupříkladu závody koní. Lovjit Thukral a Pedro Vergel Eleuterio se ve své studii „Sports betting as a new asset class: Can a sports trader beat hedge fund managers form 2010-2016?“ podívali právě na tuto oblast. Co zjistili?

Sportovní sázky na koňských závodech mají ve Velké Británii obrovskou tradici. Ročně se zde koná několik tisíc závodů. Výzkumníci sestavili jednoduchou strategii, kterou lze obchodovat přes online sazkové kanceláře. Ve strategii sází na to, že 4 koně ze startovního pole s nejlepším kurzem nezvítězí. Jinak řečeno 4 favoriti zůstanou v poli poražených. Je to velmi odvážná strategie, když si investor uvědomí, že v závodu typicky běží 10 až 15 koní.

Do každé sázky dali ve svém testu 0,25 % z celkového kapitálu. Test provedli na datech od 1. ledna 2010 do 7. ledna 2016. Za 6 let se celkem vsadilo v testu 228 000 sázek, což je poměrně velký statistický vzorek.160926sportovni_sazky_vykonnost

Výkonnost je překvapivě slušná. Strategie překonala od roku 2010 americký akciový index S&P 500. Proč? To výzkumníci neuvádějí. Nicméně pokud si uvědomíme vztahy na trhu sázek, tak výsledek nás nemusí až tak překvapovat. Velká poptávka sázejících po favoritech sráží cenu potenciální výhry a ekvivalentně zvyšuje cenu opačného vývoje. Několik málo velkých výher pak může pokrýt spoustu menších proher.

Tabulkový výpis ročních výnosů. Výnosnost uvedené „koňské“ strategie nebyla v uplynulých dvou letech nejvyšší, což může být náhoda, ale může to signalizovat i strukturální změnu tržních vztahů:160926sportovni_sazky_vykonnost_rocne

Zařadit sportovní sázky do investičního portfolia?

Výsledky uvedené strategie vzbuzují optimismus, že i sportovní sázky by mohly být menší součástí portfolia. Nicméně tato investiční oblast je ještě hodně neprobádaná a je vhodná jenom pro velmi zkušené investory s pokročilými znalostmi matematiky a statistiky. K tomu je nutné připočíst relativně vysoké náklady na sledování vývoje sázkařského trhu. Zadání 228 tisíc sázek zabere spoustu času. Naopak nákup pasivního fondu, který sleduje široký akciový index, trvá jen několik minut.

Autor je analytikem společnosti Finlord
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru