Spotřeba domácností bude letos hlavním tahounem HDP

Názor
Přelom ledna a února je typicky obdobím, kdy většina privátních i veřejných institucí přichází s novými makroekonomickými prognózami. Zrovna tak i my v Komerční bance jsme tento týden pustili do světa naše aktualizované vyhlídky pro českou ekonomiku. A jak se bude podle nás letošní rok vyvíjet?
Do roku 2021 vstupujeme s jednou z nejhorších epidemických charakteristik na světě a opětovně uzavřenou významnou částí sektoru služeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud použijeme nedávný příměr guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, bude rok 2021 cestou ze slzavého údolí. Do roku 2021 vstupujeme s jednou z nejhorších epidemických charakteristik na světě a opětovně uzavřenou významnou částí sektoru služeb, což se samozřejmě negativně podepíše na výkonosti naší ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Díky kouzlu statistické základy, kdy loňské druhé čtvrtletí bylo to nejhorší, vykáže ekonomický růst za jarní měsíce bezprecedentně vysokých hodnot. Půjde ale o chiméru a loňská reakce na pandemický vývoj stylem brzda-plyn bude znamenat významnou kolísavost data za jednotlivá čtvrtletí letošního roku při srovnání se stejným obdobím loňska. Klíčové tedy bude hodnotit ekonomickou výkonnost na základě mezičtvrtletních dynamik.

Začátek roku bude kvůli částečnému lockdownu ekonomicky slabý, a to bude ještě spotřeba domácností podpořena rouškovným vyplaceným důchodcům v závěru loňského roku a snížením daní v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy. Určitou míru omezení předpokládáme až do léta, druhá polovina roku by již měla být ve znamení začátku postupného návratu k normálnímu ekonomickému fungování.

Investiční aktivitu by měly podpořit i prostředky z evropského fondu obnovy. Celkově tak podle nás letos česká ekonomika již poroste, a to tempem 2,6 procenta. Vloni přitom zaznamenala historicky nejhlubší pokles, podle našeho předpokladu o šest procent. I tak ale byl ale výsledek za rok 2020 nakonec lepší, než s čím ještě před pár měsíci počítaly některé katastrofické prognózy, které opanovaly mediální prostor.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejistý výhled pro rok 2021. Nastanou věci, na které jsme dosud nebyli zvyklí?

×
  1. furt počítají čísla ale kolik si koupíme za 100 to už dnes nikdo neřeší že i když lide utratí víc než v minulým roce tak stejnak budou mít místo 10 chlebu jen 5 a to nikdo neřeší. A pokut vejde platnost mít v obchodech 55% českého tak půjdou ceny razantně nahoru akorát holt budu jezdit nakupovat 1 měsíčně do polská a nic už v Čechách ne z důvodu že bych nechtěl podpořit česky výrobky ,ale z důvodu nebudu nahrávat zloději Babišovy co tady vlastní skoro všechno

  2. Já ceny neřeším,vše co lze si vypěstuji nebo vyrobím doma. Především potraviny skoro vůbec nekupuji. Problém je státní zlodějská instituce zvaná STK a stále dražší povinné ručení. To jsou položky,které jsou aspoň pro mne zbytečné platit,protože tam kde bydlím mnoho aut nepotkám a ta platná STK a pojištění jsou spíše formalita pro případ policejní kontroly.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru