Spotřeba domácností bude letos klíčovým tahounem růstu české ekonomiky

Detailní a zpřesněná statistika od Českého statistického úřadu o výkonu české ekonomiky publikovaná v minulém týdnu hlásí, že hrubý domácí produkt (HDP) v letošním prvním čtvrtletí rostl o něco pomalejším tempem, než co naznačoval oficiální předběžný odhad statistiků.
V české ekonomice letos v prvním čtvrtletí došlo k oživení spotřeby domácností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dle zpřesněných údajů rostla v prvním čtvrtletí česká ekonomika tempem 0,3 procenta mezikvartálně a 0,2 procenta meziročně, zatímco předběžný odhad uveřejněný koncem dubna hlásil růst o 0,2 procentního bodu silnější.

Důležitým tahounem růstu české ekonomiky byla na straně výdajů spotřeba domácností, což platí o výkonu HDP jak v mezičtvrtletním, tak v meziročním vyjádření. K meziročnímu růstu HDP v letošním prvním čtvrtletí výrazně přispěl také zahraniční obchod a spotřeba vlády.

Zpřesněná detailní statistika vývoje HDP za letošní první čtvrtletí hlásí jeho růst 0,3 procenta v mezikvartálním vyjádření a 0,2 v meziročně. Předběžný oficiální odhad HDP, zveřejněný koncem dubna, hlásil pro letošní první čtvrtletí růst 0,5 procenta mezikvartálně a 0,4 procenta meziročně.

Česká centrální banka (ČNB) ve své prognóze, zveřejněné počátkem května, očekávala pro letošní první čtvrtletí růst HDP tempem 0,4 procenta mezikvartálně a 0,3 procenta meziročně, skutečně vykázaný růst je tak o 0,1 procentního bodu pod její prognózou.

Meziroční růst spotřeby domácností, jenž v prvním čtvrtletí činil 2,1 procenta, ale naopak mírně překonal prognózu centrální banky. Celkově proto nečekáme, že by aktuální údaje o vývoji HDP měly nějak změnit pohled ČNB na českou ekonomiku.

Bankovní rada bude podle nás i nadále zvažovat, zda již na svém příštím měnovém zasedání koncem června přeřadí pomyslný rychlostní stupeň snižování úrokových sazeb z dosavadního půl procentního bodu v jednom kroku na snižování v menších dávkách, tedy o čtvrt procentního bodu v jednom kroku.

Mezikvartální růst HDP na úrovni 0,3 procenta byl v letošním prvním čtvrtletí tažen změnou stavu zásob, spotřebou domácností a příznivý vliv na mezikvartální výkon české ekonomiky měla také spotřeba vlády.

Negativní vliv na mezikvartální výkon české ekonomiky měly investiční výdaje (hrubá tvorba fixního kapitálu, pozn. aut.) a také zahraniční obchod (tzv. čisté exporty zboží a služeb). Na straně tvorby HDP byl v letošním prvním čtvrtletí vykázán mezikvartální pokles hrubé přidané hodnoty v průmyslu, zemědělství i stavebnictví.

Růst vykázala některá odvětví služeb – zejména obchod, doprava, stavebnictví a ubytování, dále také peněžnictví a pojišťovnictví a zmínku si zaslouží též veřejná správa a obrana, vzdělávání, zdravotní a sociální péče.

V meziročním vyjádření byl významným tahounem růstu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zahraniční obchod, kladný příspěvek měla také spotřeba domácností a vlády. Investiční výdaje (hrubá tvorba fixního kapitálu) a vývoj zásob měly na meziroční výkon HDP v letošním prvním čtvrtletí negativní vliv.

Na straně tvorby HDP klesla hrubá přidaná hodnota meziročně v průmyslu, zemědělství i stavebnictví, a také ve většině odvětví služeb – výjimkou byl silný meziroční nárůst v peněžnictví a pojišťovnictví. Podstatnou zprávou je, že detailní statistika HDP za letošní první čtvrtletí potvrzuje pokračování oživení spotřeby domácností v české ekonomice.

Růst spotřeby domácností dává logiku v situaci, kdy v prvních měsících letošního roku výrazně klesla inflace a díky tomu se znatelně zlepšuje situace na straně vývoje reálných příjmů domácností.

Kombinace nízké inflace a růstu reálných příjmů bude mít pozitivní vliv na spotřebu domácností i nadále a spotřeba domácností tak letos bude sehraje roli klíčového tahouna růstu české ekonomiky jako celku.

Celkově vyšla data o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí mírně pod oficiálním předběžným odhadem, což představuje riziko o něco slabšího růstu české ekonomiky za letošní rok jako celek.

Naše prognóza doposud počítala s růstem HDP za celý rok 2024 na úrovni 1,4 procenta, minulý týden uveřejněné údaje za letošní první čtvrtletí naznačují, že růst ekonomiky může být o několik desetinek procentního bodu slabší. I nadále ovšem předpokládáme, že růst české ekonomiky bude letos silnější než jedno procento.

Navíc platí konstatování, že další zpřesnění údajů o výkonu české ekonomiky za letošní první čtvrtletí přijde koncem června spolu se zveřejněním vývoje sektorových účtů za první tři měsíce letošního roku. S případnou revizí naší prognózy letošního růstu českého HDP, jež činí 1,4 procenta, proto počkáme na konečné údaje za letošní první čtvrtletí, jež vyjdou na konci června.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB