Spotřeba domácností začala v říjnu klesat. Jsme opatrnější, ale chceme utrácet

Názor
Karetní transakce (platby kartou u domácího obchodníka, přes platební bránu a výběry z bankomatů) poklesly v týdnu od pátého do jedenáctého října meziročně o dvě procenta, to znamená, že spotřeba domácností se opět dostala do poklesu. 
Zdroj: Česká spořitelna

Omezení provozu restaurací a vývoj epidemie se podepsaly na poklesu plateb kartou, ale jen o jedno procento meziročně (ještě v létě růst o +42 %), tedy nijak výrazně. Možná i z tohoto důvodu později vláda přikročila k tvrdším omezením.

Mimochodem, struktura ukazuje větší pokles u věkové kategorie 40-60 let (mínus pět procent, podíl na celkovém objemu plateb kartou je 44 %), zajímavé je, že věková skupina 60+ se neomezila výrazněji návštěvy restaurací (meziročně mínus procento, podíl na objemu plateb v restauracích na 29 %).

V případě ubytování (hotely, penziony, kempy) byl pokles dramatičtější: Meziročně o devatenáct procent (v létě +55 %). Zde dobrovolné sociální distancování má výrazně silnější dopad. Gastro sektor a sektor ubytování pravděpodobně čekají podobné poklesy jako během jarního lockdownu: Pro připomenutí, první dva týdny jarního lockdownu poklesly platby kartou v restauracích o 51 % a za ubytování o 87 procent.

PSALI JSME:
Jak lidé utrácejí během druhé vlny pandemie?

Na celkových číslech je zajímavé, že se lidé chovají trošku jinak, než na začátku jarního lockdownu. Neprobíhá tak velké zásobení se potravinami: Růst plateb kartou za potraviny +31 %, podobně jako v létě +28 %, v půlce března to byl dvojnásobný růst (+62 % meziročně). Panuje tedy výrazně větší důvěra v plynulost zásobování.

Už minulý týden začali lidé omezovat cesty mimo domov: Poklesly výdaje na cestování, vlaky, autobusy -58 %, ale i pohonné hmoty -13 %. Dobrou zprávou je, že lidé začínají nakupovat více on-line a nechávají se věci dovést domů: Platby za nebo u kurýra vzrostly o 180 % (v létě +46 %). S tím jde ruku v ruce i urychlení poklesu výběrů z bankomatů (-16 procent meziročně). Takové chování omezuje propad celkové spotřeby.

Očekávání, že lidé budou trávit více času doma, se podepsalo i ve větším růstu plateb v hobby marketech (+83 % meziročně), mírně urychlil i růst plateb za elektroniku a nábytek. Celkově je z čísel vidět, že spotřeba začala klesat, lidé se ve větší míře začali distancovat, tráví více času doma. Na rozdíl od jara není taková panika ohledně potravin a lidé se plynule více přesunují do on-line světa a nakupují přes e-shopy, což omezuje případný pokles spotřeby domácností.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kartou v e-shopech platí téměř polovina Čechů

×
  1. Domácnosti už nemají co utrácet. To je ten problém. Já už taky melu z posledního a budu rád,když do března budu schopen dát auto do špičkového stavu a snad projdu na našich buzeračních STK.Tady nejsme v Praze kde „historické vozidla“ vozící turisty po Praze prochází jako šestimístný motocykl na STK.Známou vyhodili z STK kvůli napůl doplněné nádobce ostřikovačů……Připadám si tady v ČR jako ve špatném filmu.Je na čase zrušit tyto trapné prohlídky aut kde dovozci a kamarádi techniků protáhnou kdejakou kraksnu a normální občan bez známostí je akorát buzerován za každou hovadinu!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Dopřejme volné neděle i prodavačkám

Ačkoliv podzimní uzavření prodejen potravin v neděli působilo vzhledem ke kontextu epidemie nesmyslně, ve finále přineslo i zásadní pozitivum. Chování českých spotřebitelů totiž rozptýlilo jakékoliv obavy ze změn …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru