Spotřebitelé dál omezují své nákupy

Názor
Podle údajů statistického úřadu zveřejněných ve středu i v červenci pokračoval trend snižování reálných útrat domácností v tuzemských obchodech. Aktuálně dokonce už české domácnosti nakupují jen tolik zboží jako v roce 2019. Konkrétně maloobchodní tržby poklesly za poslední měsíc o 0,6 procenta, meziročně pak o 7,2 procenta.
Domácnosti omezují nákupy zboží dlouhodobého charakteru. Nákupy, které lze odložit, odkládají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příčinou omezování útrat je především extrémní inflace, která snižuje kupní sílu obyvatel, a kterou zdaleka nekompenzuje vývoj mezd a dalších příjmů. Inflace pak spolu s obavami z dalšího vývoje ekonomiky se pak dál odrážejí v negativní náladě spotřebitelů.

Domácnosti omezují nákupy zboží dlouhodobého charakteru, což už ostatně naznačovala data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP). Nákupy, které lze odložit, se odkládají, což potvrzují i aktuální statistiky maloobchodu. Pokles zaznamenává i elektronika, kterou se domácnosti výrazně zásobily v době lockdownů.

PSALI JSME:
Češi kvůli drahotě šetří na všem možném. Kromě léků

Vysoké ceny jsou rovněž důvodem poklesu tržeb i v případě pohonných hmot, a dokonce i oblečení a obuvi, jejichž prodeje zdaleka nedosahují objemů roku 2019.

Co čekat dál? Omezování nákupů českých domácností bude pokračovat i v dalších měsících. Klesající kupní síla spolu s obavami z nových ceníků u energií vede k opatrnosti, která se odrazí na výsledcích nejenom maloobchodu, ale i dalších služeb, které domácnosti využívají. Útlum poptávky by poté mohl přimět některé obchodníky k viditelnějšímu zlevňování především sezónního zboží.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Příliš drahé koníčky. Přibývá Čechů, kteří za zábavu neutratí ani korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.