Spotřebitelská důvěra se v listopadu zhoršila. Kvůli koronaviru

Názor
Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu dle předběžných výsledků měsíčního průzkumu z dílny Evropské komise zhoršila na šestiměsíční minimum. Nejde o překvapení: Zhoršení nálady mezi spotřebiteli bylo očekáváno s tím, jak v průběhu listopadu rostl počet nakažených koronavirem a v souvislosti s tím přicházejí opatření, jež zasahují jak do fungování ekonomiky, tak do soukromého života.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Závěrečné čtvrtletí letošního roku bude ve znamení mezikvartálního poklesu HDP, což platí jak pro eurozónu, tak pro středoevropské ekonomiky stojící mimo euro.

Pokles ekonomické aktivity by měl být ale méně výrazný, než na jaře, dění na poli pandemie a s ním související omezení ale mají na náladu a chování spotřebitelů z podstaty věci nepříznivý vliv.

Indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně dle předběžných výsledků měsíčního průzkumu Evropské komise v listopadu klesl z úrovně -15,5 na -17,6, což je nejslabší výsledek od letošního května. Trh očekával pokles indikátoru důvěry na úroveň -18,0 a zveřejněný výsledek průzkumu tak není překvapivý a zhoršení důvěry bylo o něco méně výrazné, než se čekalo.

Jde o předběžný údaj bez detailů ohledně struktury listopadového indikátoru důvěry a bez výsledků pro jednotlivé země, nicméně lze předpokládat, že se spotřebitelská důvěra zhoršila napříč eurozónou v důsledku vývoje na poli pandemie koronaviru.

Listopadový průzkum signalizuje druhý meziměsíční pokles spotřebitelské důvěry v eurozóně v řadě. Jde o negativní signál pro maloobchodní tržby a pro vývoj spotřeby domácností v závěrečném čtvrtletí letošního roku obecně, zároveň ale nejde o překvapení.

PSALI JSME:
Češi utráceli méně, než se čekalo, už před říjnovým nouzovým stavem. Bojí se budoucnosti

Spotřebitelská důvěra navzdory zhoršování v posledních dvou měsících zůstává výrazně nad svým mnohaletým minimem z letošního dubna, kdy pod tíhou první vlny pandemie indikátor nálady spotřebitelů v eurozóně klesl na úroveň -22,0.

Závěrečné čtvrtletí letošního roku přinese s veškerou pravděpodobností mezičtvrtletní pokles hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny poté, co třetí čtvrtletí bylo ve znamení výrazného oživení. Jestliže ve třetím čtvrtletí vzrostl HDP mezičtvrtletně rekordním tempem 12,6 procenta, tak pro závěrečné čtvrtletní předpokládáme mezičtvrtletní pokles o necelá tři procenta.

Přesto by měl být pokles HDP výrazně mírnější než na jaře, neboť na rozdíl od první vlny pandemie nyní i nadále funguje průmysl a mezinárodní obchod, zatímco maloobchod a některá odvětví služeb se s druhou vlnou pandemie dokáží díky zkušenostem z jara nyní vypořádat relativně lépe.

PSALI JSME:
Spotřeba domácností začala v říjnu klesat. Jsme opatrnější, ale chceme utrácet

Pro srovnání, první vlna pandemie vedla ve druhém čtvrtletí k rekordnímu mezikvartálnímu poklesu HDP eurozóny, o 11,8 procenta.

V říjnu klesl složený indikátor PMI na úroveň padesáti bodů, což v metodice tohoto průzkumu značí meziměsíční stagnaci ekonomické aktivity v eurozóně jako celku. Pro listopad lze očekávat pokles celkové aktivity, neboť pokračující růst aktivity v průmyslu není schopen vykompenzovat zhoršující se situaci ve službách.

Pro celý rok 2020 odhadujeme pokles HDP eurozóny tempem 7,3 procenta, v roce 2021 by ale mělo následovat oživení s celoročním růstem HDP v oblasti čtyř procent. Vývoj na poli pandemie včetně možnosti vakcinace bude pro ekonomickou aktivitu v příštím roce klíčovým faktorem.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak lidé utrácejí během druhé vlny pandemie?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Chování spotřebitelů se trvale změnilo

Tržby na internetu dál rostou, přestože se již otevřely kamenné prodejny. Z toho lze usuzovat, že se chování českých spotřebitelů trvale změnilo a ani po konci pandemie se již nevrátí do starých kolejí. 

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru