Spotřebitelská poptávka v USA na začátku roku výrazně ožila. Šlápne Fed na plyn?

Názor
Americké maloobchodní tržby v lednu zaznamenaly velmi silný růst. Meziměsíčně byly vyšší o tři procenta (v nominálním vyjádření, pozn. aut.) po předchozím poklesu o 1,1 procenta. Lednový meziměsíční nárůst tak byl oproti tržnímu konsensu o celý jeden procentní bod vyšší.
Americké maloobchodní tržby v lednu zaznamenaly velmi silný růst. Významně k tomu přispěla silná čísla prodejů aut. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Významně k tomu přispěla silná čísla prodejů aut, avšak i bez nich maloobchodní tržby rostly svižným tempem o 2,3 procenta meziměsíčně (oproti konsensu více než dvojnásobek).

Oživení spotřebitelské poptávky by v USA bylo v souladu se silným trhem práce, postupně se zmírňující inflací a s tím souvisejícím nárůstem důvěry domácností. Zároveň ale připomeňme, že data amerických maloobchodních tržeb vykazovala v posledních měsících vyšší míru fluktuace.

Případné silnější a trvalejší oživení poptávky amerických domácností by bylo komplikací pro americkou centrální banku, Fed. Ta začátkem února zpomalila tempo, s jakým zvyšuje úrokové sazby na standardních 25 bazických bodů, a otázkou tak je, zdali ve světle posledních silných dat nakonec nebude muset opět šlápnout na plyn.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Americká inflace pokračuje v ústupu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB