V únoru se meziroční míra inflace pohybovala na úrovni 2,7 procenta. Zrychlení růstu spotřebitelských cen nastalo především v oddíle potravin a nealkoholických nápojů. Rostly hlavně ceny zeleniny.
Například brambory zdražily o 67,2 procenta. Ke zdražování docházelo i v oddíle bydlení, kde ceny elektřiny zdražily o 8,9 procenta, zemního plynu o 3,6 procenta, tepla a teplé vody o 4,2 procenta. Nadále přitom rostou i ceny nájemného, které se meziročně zvýšily o 3,8 procenta, což zásadním způsobem navyšuje výdaje domácností. Lidem, kterým v posledním roce nevzrostly příjmy, se kvůli zvyšování takzvaných nezbytných výdajů začíná snižovat životní úroveň.
Cenová hladina v České republice je nižší než v západní Evropě, kterou se snažíme hospodářsky dohnat. Z těchto důvodů je možné udržovat míru inflace lehce nad inflačním cílem, tak aby postupně docházelo ke snižování rozdílů v cenových hladinách mezi Českou republikou a Západem. Inflace by se však nikdy neměla dostat nad své toleranční pásmo, protože to by poškodilo drobné střadatele a zvýšilo nejistotu investorů.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)